Redmi Note 8 Pro dolazi kao izravni nasljednik Redmija Note 7 koji je posljednih nekoliko kvartala bio jedan od najprodavanijih smartfona na svijetu, a sam Xiaomi pohvalio se da je isporučio 20 milijuna primjeraka u 7 mjeseci. Na test nam je sada stigao njegov nasljednik koji je visoko podigao ljestvicu u srednjem cjenovnom segmentu.
Redmi Note 8 Pro jedan je od prvih uređaja sa 64MP kamerom, a prvi je koji dolazi sa novim MediaTek Helio G90T procesorom specijaliziranim za mobilne igre. Isto tako, uređaj ima 4500mAh bateriju, 18W brzo punjenje, specijaliziranu “ultra macro” i “ultra širokokutne” kamere, ali i atraktivnu cijenu.
Je li Redmi Note 8 Pro dosljedan nasljednik popularne “sedmice”, možete pročitati u nastavku.
Novi Redmi Note 8 Pro dolazi u lijepo oblikovanom kućištu gdje se između dvije staklene plohe sprijeda i straga uređaja nalazi plastični okvir. Riječ je standardnom dizajnu danas, a korištenje plastičnog za razliku od aluminijskog okvira nije nužno ništa loše jer plastika bolje apsorbira udarce. Prednjom stranom dominira veliki 6,53-inčni zaslon sa suzom uz male, ali prisutne rubove oko zaslona.
Na desnoj strani je tipka za otključavanje i pojačavanje glasnoće, dok se na lijevoj nalazi hibridni utor za dvije nano SIM kartice ili jednu nano SIM i jednu MicroSD karticu. Na gornjoj strani je infracrveni senzor i mikrofon, a na donjoj strani Tip C utor, još jedan mikrofon, 3,5mm utor za slušalice i zvučnik.
Sama poleđina uređaja blago je zakrivljena, a na sredini je postavljen vertikalan sustav kamera koji se sastoji od 4 kamere, LED bljeskalice, a tu je uguran i senzor otiska prsta. Senzor otikska prsta opasno je blizu kamerama tako da postoji mogućnost ako imate veće prste da tu i tamo slučajno dotaknete senzor kamere. Primarna kamera ima 64MP i zapravo Redmi Note 8 Pro prvi je uređaj na našem tržištu sa 64MP senzorom. Ostale kamere uključuju 8MP ultra širokokutnu, 2MP „makro“ kameru i 2MP senzor dubine.
Zbog svoje veličine i staklene poleđine uređaj je sklizak i magnet za otiske prstiju, no Redmi taj problem u startu rješava uključivanjem maskice u prodajno pakiranje. Kvaliteta izrade je na razini i iako je riječ o uređaju neke srednje niže klase, osjećaj držanja uređaja u ruci je i više nego solidan, a jedan od razloga je i masa od 201 grama koja doprinosi osjećaju robustnosti. Redmi Note 8 Pro deklarira se kao „gejmerski“ telefon pa se oveći zaslon i masa, u koju je upakirana i veća baterija, podrazumijevaju, što se možda neće sviđati osobama koje žele kompaktnije i lakše uređaje.
Redmi Note 8 Pro dolazi sa 6,53-inčnim zaslonom rezolucije 2340 x 1080 piksela i gustoćom piksela od 395 piksela po inču. Zaslon je IPS LCD i omjera stranica 19.5:9 te posjeduje suzu na vrhu u kojoj je smještena prednja kamera. Zaslon je zaštićen Gorilla Glass 5 staklom, podržava reprodukciju HDR sadržaja i ima deklarativnu svjetlinu od 500 nits. Izand zaslona, tj. kod prednje kamere, nalazi se i LED za obavijesti. Za cjenovnu kategoriju riječ je o solidnom zaslonu koji je iskoristiv na danjem svjetlu.
Osim što je prvi uređaj sa 64MP kamerom na našem tržištu, Redmi Note 8 Pro prvi je uređaj kojeg pokreće MediaTek Helio G90T procesor. U nazivu procesora „G“ stoji za „Gaming“, kaže MediaTek, a Xiaomi upravo Redmi Note 8 Pro reklamira kao idealni smartfon za igranje igara, barem na budžetu. Novi G90T dolazi sa 2 Cortex A-76 jezgre na maksimalnoj frekvenciji od 2,05GHz i 6 Cortex A-55 jezgri na maksimalnoj frekvenciji od 2Ghz. Procesor je izrađen u 12nm procesu, a kao grafički čip koristi Arm Mali-G76 3EEMC4 čije jezgre rade na maksimalnoj frekvenciji od 800MHz.
Testni primjerak došao je u verziji sa 8GB radne memorije i 128GB interne memorije. Riječ je o kineskoj varijatni uređaja, dok je za globalno tržište maksimalna memorijska konfiguracija od 6GB RAM-a i 128GB interne memorije. Riječ je o LPDDR4x tipu radne memorije na taktu od 2133MHz, dok je interna memorija tipa UFS2.1.
Uređaj bez problema pokreće neke od najpoluarnijih igara i bez problema u performansama na njemu je moguće igrati Ashpalt 9 ili novi Call of Duty Mobile. Kod dužeg igranja osjeti se povećanje temperature kućišta, što je i normalno, no ne dolazi do pretjeranog zagrijavanje, tj. pregrijavanje. MediaTekov procesor i Redmijeva odvodnja topline dobro rade u paru i uređaj se opravdano reklamira za „gaming na budžetu“.
Od povezivost valja izdvojiti da Redmi Note 8 Pro podržava NFC, Bluetooth 5.0, a ima i FM Radio kao i infracrveni senzor. Kvaliteta vanjskog zvučnika je veoma dobra, a pristojne kvalitete je i slušalica za pozive. Glas sugovornika se jasno čuje, a sa druge strane nije bilo prijavljeno nikakvih smetnji. Redmi Note 8 Pro ima dodatni mikrofon na vrhu uređaja za izolaciju pozadinske buke i on uvelike pomaže kod poziva koje obavljate u bučnijim okruženjima. Problema sam imao sa senzorom blizine koji je i prije nego što sam uređaj stavio na uhu isključio ekran i na pritiska tipke za paljenje upalio bi se na trenutak i ponovno isključio. Moguće je da je riječ o bugu vezanom za kinesku verziju softvera.
Redmi Note 8 Pro dolazi s MIUI 10 sučeljem i Andorid 9 Pie verzijom Googleova OS-a. Testni primjerak je model namijenjen kineskom tržištu pa nema predinstalirane Google aplikacije, uključujući i Play Trgovini. U ponudi u Europi već se nalazi model namijenjen europskom/globalnom tržištu tako ako se odlučite na kupnju ovog uređaja, vjerojatno će Google aplikacije biti predinstalirane. Ako imate kineski model, Google aplikacije možete preuzeti tako da u trgovini aplikacija koja dolazi s uređajem upišete „Google“ i preuzmete prvu aplikaciju koju vam ponudi. Nju pokrenete i slijedite daljenje upute za instalaciju (pritisak plavog dugmeta). Aplikacija je na kineskom jeziku, ali je koncipirana jednostavno tako da i bez znanja kineskog možete preuzeti Google Play trgovinu pomoću nje.
13/10/2019 06:00 AM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti