SAD i Kina ovaj mjesec navodno tuže Google radi zloporabe tržišne pozicije - Android

Get it on Google Play

SAD i Kina ovaj mjesec navodno tuže Google radi zloporabe tržišne pozicije - Android

Dvije zaraćene strane u američko-kineskom trgovinskom ratu ipak se slažu u nekim stvarima. Prema izvještajima objavljenima ovog tjedna, SAD i Kina bi do kraja mjeseca trebali pokrenuti postupke protiv Googlea zbog kršenja antitrustovskih zakona. Meta SAD-a je Googleova tražilica, dok će se postupak u Kini navodno baviti Androidom. Ministarstvo pravosuđa SAD-a već 14 mjeseci istražuju […]

Dvije zaraćene strane u američko-kineskom trgovinskom ratu ipak se slažu u nekim stvarima. Prema izvještajima objavljenima ovog tjedna, SAD i Kina bi do kraja mjeseca trebali pokrenuti postupke protiv Googlea zbog kršenja antitrustovskih zakona. Meta SAD-a je Googleova tražilica, dok će se postupak u Kini navodno baviti Androidom.

Ministarstvo pravosuđa SAD-a već 14 mjeseci istražuju Google pokušavajući otkriti da li tehnološki div zlouporabljuje svoju dominantnu poziciju na tržištu internet tražilica, gdje Google navodno prednost daje svojim prozivodima i novčanim potporama održava monopolističku poziciju, gdje je kao primjer navedeno plaćanje Appleu da iOS koristi Google kao zadanu tražilicu. Ovi potezi otežavaju tržišno natjecanje ostalim tražilicama i omogućuju Google da preko svoje platforme promovira vlastite proizvode, čime se otežava tržišno natjecanje konkurentskih proizvoda. EU i pojedinačne zemlje su već više puta kažnjavale Google, tako da i američko pravosuđe ima dobre presedane koje može pratiti.

Sa suprotne strane svijeta, Kina vuče identične poteze. Prema informacijama koje stižu iz Kine, od 2019. Kina prati Googleovo ponašanje prema Huaweiju i dominantnu poziciju Googleovog Androida na tržištu operativnih sustava za smartfone. Prigovor na Google uložio je sam Huawei, a Kina će isto tako u obzir uzeti postupke SAD-a protiv SMIC-a i TikToka.

Dobro je pitanje koliki utjecaj Kina ima na Google uzimajući u obzir da proizvođači u Kini koriste “Open Source” verziju Androida bez Google usluga i da je većina Googleovih proizvoda zabranjena u Kini. Ono što bi Kina mogla jest u slučaju izdavanja kazne iskoristiti činjenicu što i Google dio svojih proizvoda proizvodi u Kini ili, po uzoru na američku listu entiteta, zabraniti kineskim tvrtkama da posluju s Googleom, što bi naravno bio dosta radikalan potez uzimajući u obzir da tržištem Android smartfona dominiraju kineski proizvođači Huawei, Xiaomi i BBK Grupa, dok je jedini konkurentan nekineski proizvođač Androida Samsung.

SAD i Kina postupke bi mogli pokrenuti već sljedeći tjedan, kada ćemo saznati i više detalja kako Google iskorištava svoj dominantni tržišni položaj.

via: 1, 2

03/10/2020 08:45 AM