Nova Samsungova strategija u srednjem i srednjim cjenovnim razredima rezultirala je većim brojem različitih modela iz serije Galaxy A. Jedan od njih je i Samsung Galaxy A40, po današnjim standardima kompaktan uređaj (5,9 inča), kojeg u slobodnoj prodaji možete kupiti za manje od dvije tisuće kuna.
Zanimljivo je da uređaj dolazi sa Super AMOLED zaslonom, što je u ovom cjenovnom razredu još uvijek rijetkost, i to mu je ujedno najveći adut.
S obzirom na manje dimenzije, A40 donosi i manji zaslon od modela A50 s kojim inače dijeli koncepciju dizajna s odličnim odnosom zaslona i okvira kućišta, tj. s malenim waterdrop zubom na vrhu. Pokreće ga Exynos 7885 procesor u kombinaciji s izdašnih 4 GB RAM-a, na poleđini donosi dvije kamere, dok baterija raspolaže obećavajućim kapacitetom od 3100 mAh za uređaj ovakvih dimenzija.
Detalji i dojmovi slijede u nastavku.
Ovaj uređaj se na prvi pogled ne razlikuje o drugih modela iz nove Galaxy A serije, osim eventualno po dimenzijama. S prednje strane imamo klasičnu situaciju s velikim zaslonom u odnosu na ukupnu površinu, malom bradicom na dnu i waterdrop zubićem na vrhu.
Kućište je izrađeno iz plastike, ali stražnja strana ostavlja dojam da se radi o staklu. Razlog tome je završna obrada, no ne treba imati iluzija da se poleđina vremenom neće izgrebati, jer je plastika na grebanje manje otporna od stakla. Kućište samo po sebi nije klizavo, ali svakako savjetujemo upotrebu zaštitne maskice.
Zahvaljujući zaobljenim rubovima i kutovima, Samsung Galaxy A40 u ruci leži odlično, čemu svoj doprinos daju i kompaktne dimenzije, ali vrlo mala masa od 140 grama.
Fizičke tipke je lako dohvatiti, a drago nam je vidjeti da je ona za podešavanje glasnoće napokon preselila na desnu stranu, uostalom kao što je uobičajeno na većini drugih modela drugih proizvođača. Na lijevom boku nalazi se ladica za SIM i microSD memorijske kartice, s napomenom postoje tri utora, što znači da istovremeno možete koristiti dvije SIM i jednu memorijsku karticu, što na hibridnim utorima nije slučaj.
Na vrhu kućišta nalazimo samo sekundarni mikrofon, dok su se na dnu smjestili vanjski zvučnik, USB-C i 3,5 mm audio utor. Stražnja strana sadrži dvostruku kameru s bljeskalicom ispod modula te kapacitivni čitač otisaka prsatiju koji se s obzirom na dimenzije kućišta nalazi na logičnom mjestu, a ako bismo baš morali prigovarati, to bismo učinili zbog relativno tankog obruba oko njega, pa će za pronalaženje, odnosno privikavanje prsta na njegovu poziciju trebali malo vježbe.
S druge strane, kapacitivni čitač je realno brži i pouzdaniji od modernih in-screen čitača, tako da ga možemo promatrati i kao svojevrsnu prednost.
Slobodno možemo reći da je zaslon najbolji dio uređaja, jer Super AMOLED u ovom cjenovnom razredu nećete tako lako naći. Samsung je dovođenjem AMOLED-a u ovu kategoriju očito odlučio dodatno zakuhati stanje na tržištu, iz jednostavnog razloga što to može. Naime, osim za svoje potrebe, Samsung proizvodi zaslone i za veliki broj drugih proizvođača i tako ima veliki utjecaj na diktiranje cijene i općenito uvjeta na tržištu.
Sam zaslon ima dijagonalu od 5,9 inča, a rezolucija iznosi 2340 x 1080 točaka, što daje respektabilnu gustoću od 437 ppi, dok omjer stranica iznosi 19,5:9.
Iako se ne može izravno usporediti sa zaslonima na skupljim Samsungovim uređajima, sam prikaz je izvrstan, i u ovom cjenovnom razredu teško ćete naći boljeg. Boje su prilično vjerne, odnosno prirodne su, a ne nedostaje ni kontrasta. Pozadinsko osvjetljenje je također solidno, ali je vidljiva razlika u odnosu na skuplje modele, npr. S10+, koji ima vjerojatno najbolji zaslon na tržištu.
Bilo bi još bolje kad bi uređaj softverski podržavao Always On, jer hardverski bi mogao, no nije isključeno da neće stići u nekoj od softverskih nadogradnji. Ovo samo po sebi ne bi bilo problem da uređaj ima LED lampicu za obavijesti, ali budući da to nije slučaj, moglo bi se dogoditi na nakon nekog vremena naiđete na hrpu pristiglih poruka i neodgovorenih poziva.
Samsung Galaxy A40 ne raspolaže najnovijim procesorom, jer mu nije ni potreban s obzirom kojem profilu kupaca je namijenjen. Exynos 7885 je više nego dovoljan za ono što prosječnom korisniku treba, a to su u ovom slučaju rad s mailovima, chatanje, korištenje društvenih mreža, povremeno fotografiranje i eventualno igranje manje zahtjevnih igara.
4 GB RAM-a se još uvijek ugrađuje u mnoge skuplje uređaje, i još uvijek je upitno koliko je veća količina od toga na Androidu uopće potrebna, osim ako na dnevnoj bazi ne igrate grafički najzahtjevnije igre, a u tom slučaju bi svakako bilo pametnije potražiti skuplji model s jačim procesorom.
Što se igara tiče, A40 je bez problema pokrenuo čak i Asphalt 9: Legends, no nemojte očekivati razinu igrivosti kao kod smartfona s jačim procesorima i grafikom, ali i većim zaslonom. O Fortniteu ili PUBG-u nemojte sanjati, barem ne na ovom uređaju, osim ako niste mazohist, što znači da ako baš imate potrebu za ovakvim avanturama, morate odabrati neki model s jačim hardverom.
Interna memorija iznosi 64 GB, što je na razini cjenovnog razreda. Za ovu cijenu je iluzorno očekivati više, ali isto tako trebate imati na umu da je to zapravo minimum za neki profil prosječnog korisnika. Od pomoći će svakako biti utor za memorijsku karticu, koji se može koristiti istovremeno s dvjema SIM karticama.
Što se tiče prijema signala i kvalitete poziva, sve je na razini kakvu smo od jednog Samsunga i očekivali, s dovoljno glasnom telefonskom slušalicom. Vanjski zvučnik je samo jedan, i nalazi se na dnu kućišta, tj. na donjem rubu. Ne možemo reći da je pretih, ali moramo priznati da smo u ovom cjenovnom razredu susretali i glasnije.
Kad je povezivanje u pitanju, nekima bi od velike važnosti mogao biti podatak da uređaj podržava NFC, dakle možete ga koristiti za npr. Google Pay, a za nostalgičare tu je još i FM radio.
Galaxy A40, kao i svi noviji Samsungovi modeli, dolazi s novim One UI sučeljem koje je znatno bolje dizajnirano i organizirano. Temeljeno je na Androidu 9.0 Pie, a fluidnosti i brzine mu također ne nedostaje, ali se još uvijek ne može izravno mjeriti s najbržima na tržištu. Radi se o sučelju koje je praktički identično onome koje smo upoznali na ostalim novijim Samsungovim modelima kao što su Galaxy S10+ ili Galaxy A50.
29/05/2019 09:54 AM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti