Samsung Galaxy A50 – Recenzija - Android

Get it on Google Play

Samsung Galaxy A50 – Recenzija - Android

Samsung je najveći proizvođač smartfona na svijetu, a slava koju im donosi S serija uvelike utječe na prodaju uređaja iz srednjeg cjenovnog ranga. Tako su Galaxyji A serije iznimno popularni uređaji koje kupci najčešće traže uglavnom u ponudama svojih operatera. Galaxy A50 će vjerojatno uskoro biti jedan od najprodavanijih Samsungovog uređaja ove godine jer se […]

Samsung je najveći proizvođač smartfona na svijetu, a slava koju im donosi S serija uvelike utječe na prodaju uređaja iz srednjeg cjenovnog ranga. Tako su Galaxyji A serije iznimno popularni uređaji koje kupci najčešće traže uglavnom u ponudama svojih operatera.

Galaxy A50 će vjerojatno uskoro biti jedan od najprodavanijih Samsungovog uređaja ove godine jer se nalazi u zlatnoj sredini ponude, budući da, prema riječima ljudi iz Samsunga, nudi premium karakteristike po prihvatljivoj cijeni, s čime se u velikoj mjeri slažemo.

Samsungovi AMOLED zasloni su najbolji zasloni na tržištu već godinama, a dizajn koji prati smjernice skupljih uređaja, ostavlja vizualno vrlo snažan dojam.

Softver, odnosno One UI sučelje, preneseno je u potpunosti sa skuplje braće, a imamo i vrlo veliku bateriju od 4000 mAh, ultra-širokokutnu kameru i čitač otiska prstiju skriven ispod zaslona.
Uz to, zadržan je utor za dvije SIM kartice, proširiva memorija, ali i 3,5 mm izlaz za slušalice.

Gledajući na ovo sve, A50 se čini kao iznimno zanimljiv uređaj, a u nastavku saznajte što sve nudi i kakve je dojmove na nas ostavio.

GLAVNE KARAKTERISTIKE

Dimenzije
158.5 x 74.7 x 7.7 mm

Masa
166 grama

Zaslon
6,4″, 1080 x 2340, 19.5:9, 403 ppi

SoC
Exynos 9610

CPU
4×2.3 GHz Cortex-A73 & 4×1.7 GHz Cortex-A53

RAM
4/6 GB

Interna memorija
 64/128 GB

Micro SD
Da

Povezivanje
WiFi, A-GPS, Bluetooth, NFC, USB-C

Brzo/bežično punjenje
Da/Ne

Otporan na vodu
Ne

OS
Android 9.0 Pie, One UI

Kamera
25 MP, f/1.7, 27mm, + 8MP f/2.2, 13mm + 5 MP f/2.2, 1080p

Prednja kamera
25 MP, f/2.0, 25mm, 1080p

Baterija
4000 mAh

Cijena
2499,00 kuna

PREDNOSTI
NEDOSTACI

Odličan AMOLED zaslon
Nije vodootporan

Solidan hardver
Ne snima 4K video

Odlična autonomija
Potrebna sitnija optimizacija softvera

Ultraširokokutna kamera

Dizajn, kućište i ergonomija

Da je riječ o Samsungovom uređaju, to je jasno odmah na prvi pogled. Vizualno vrlo atraktivan, pogotovo u ovoj plavoj boji kućišta u kakvoj je došao naš testni primjerak. No s prednje strane, dočekale su nas neke novosti. Na vrhu ovoga puta imamo mali “waterdrop” zub u kojeg je smještena prednja kamera.

S obzirom da se velika većina navikla na zub i prihvatila taj dizajnerski nedostatak kao prijelazno rješenje ka uređajima sa zaslonom od ruba do ruba, pretpostavljamo da vam neće toliko niti smetati. Uz to, ruku na srce, ovo je najmanji mogući zub od svih izvedbi koje smo viđali do sad i realno je najmanje loše rješenje.

Kućište je izrađeno od posebne plastike čija je završna obrada napravljena do te razine da ima vizualni efekt stakla. Poleđina izgleda prekrasno i zahvaljujući zaobljenim rubovima lijepo leži u ruci.

Tipke su ovoga puta smještene na desni bok uređaja, na dohvat palca, a to je ujedno i jedna od prednosti. Tako ovoga puta neće biti potrebna ručna gimnastika samo kako biste stišali ili pojačali ton zvona. Imaju pristojan klik, dovoljan da osjetite kad ste pritisnuli tipku, a i dovoljno su razmaknute da ne pogriješite i slučajno ne isključite zaslon kad želite pojačati ton.

Na lijevom boku našao se utor za dvije SIM i jednu micro SD karticu, s tim da sve tri kartice možete koristiti istovremeno, što inače vrlo rijetko viđamo, budući da većina uređaja koristi tzv. hibridni utor. Na dnu kućišta smješten je 3,5 mm audio izlaz za slušalice, kojeg nam je uvijek drago vidjeti, kao i USB-C i vanjski zvučnik. Potonji je samo jedan i smješten na relativno nezgodnu poziciju koju je lako prigušiti, ali je zato vrlo glasan i poslužit će svrsi.

Na poleđini imamo 3 kamere koje blago strše van ravnine kućišta, ali ne toliko da bi se uređaj klackao na stolu dok tipkate poruke, što je čest slučaj kod konkurencije. Istina, ukoliko snažnije pritisnete uređaj, moguće je da će doći do klackanja, ali kod normalne upotrebe, nećete imati problema.

Čitač otiska prstiju se u skladu s modernim trendovima smjestio ispod samog zaslona, baš kao i na najskupljim S10 i S10+ modelima. Mi bismo voljeli više vidjeti rješenje kao na Galaxyju S10e, gdje je čitač smješten na desni bok u tipku za uključivanje, ali više o tome nešto kasnije.

A50 je relativno velik uređaj, a ukoliko vam veličinom ne odgovara, znajte da postoje i manji A40 i veći A70 modeli, koje ćemo obraditi u zasebnim recenzijama.

Zaslon

Galaxy A50 dolazi s prekrasnim Super AMOLED zaslonom, kakve smo inače navikli viđati u Samsungovim smartfonima. Ovoga puta rastegao se na 6,4 inča u dijagonali, što je više čak i od Galaxyja A9, kojeg smo recenzirali početkom godine. Taj 0,1” u dijagonali više otišao je na još nešto izduženiji zaslon koji sada donosi 19.5:9 omjer stranica, dok rezolucija iznosi 2,340 x 1,080 piksela.

O odličnim kutovima vidljivosti, beskonačnom kontrastu i svim ostalim prednostima ovakvih zaslona već smo mnogo puta pisali, a još samo valja napomenuti i da je vidljivost na suncu vrlo dobra, što nam je posebno drago vidjeti zbog nadolazećih ljetnih dana. Nije, doduše, jednaka kao na najskupljim modelima, ali definitivno će biti dostatna velikoj većini korisnika.

I ovaj model ima podršku za Always On zaslon koji će biti prijeko potreban zbog nedostatka LED-ice za obavijesti. Postoje razne varijacije na temu sa eksperimentalnim aplikacijama, koje bi trebale osvijetliti rub cijelog zaslona po pristigloj obavijesti, ali niti jedna koju smo do sad isprobali, ne može u potpunosti zamijeniti funkciju LED-ice.

Ne kažemo da takvo rješenje u nekoj budućnosti neće doći, ali kako sad stvari stoje, stalno uključen Always On zaslon je jedina alternativa toj LED-ici.
Na svu sreću, baterija je dovoljno jaka, tako da i konstantno uključen Always On neće pretjerano utjecati na autonomiju. Valja napomenuti i da Samsungovo rješenje Always On zaslona prikazuje apsolutno sve obavijesti i to u različitim bojama.

Hardver i performanse

Exynos 9610 novi je Samsungov procesor dizajniran za uređaje iz srednjeg segmenta. Sadrži osam jezgri, a od kojih su 4 Cortex-A73 na taktu od 2,3 GHz i još 4 štedljivije Cortex-A53 na taktu 1,7 GHz. U kombinaciji s njima tu je i Mali G72 MP3 grafički koprocesor koji se pokazao sasvim dovoljnim za aktualne gaming naslove. Naš testni model došao je s 4 GB RAM-a i 128 GB interne memorije.

Moram primijetiti da je način na koji ovaj procesor u skladu sa softvero

22/05/2019 02:27 PM