U startu trebamo reći da Samsung Galaxy A52 dolazi u dvije varijante. Jedna je 4G, koja se nalazi na našem testu, a druga 5G, za koju još nismo sigurni kada će doći na naše tržište. Bilo kako bilo, veće razlike između njih nema, a s obzirom na trenutnu situaciju po pitanju 5G mreža, potonja varijanta će malo kome nedostajati.
Samsungova Galaxy A serija ima potpuno drukčiju logiku nomenklature od S serije, što često zna zbuniti kupce. Naime, kod S serije smo navikli da se uvijek radi o top modelima, dok A serija uvijek donosi uređaje u širem rasponu cjenovnih razreda, tj. od najpristupačnijih, pa skoro do onih koji se mogu mjeriti s S klasom.
Zato barem s našim Galaxyjem A52 nemamo takvih problema, budući da se nalazi negdje u sredini. Naime, uz ovog, Samsung je lansirao još i modele A32 i A72, koji će nam se pridružiti nakon ovog, a predstavnici su srednje-nižeg, odnosno srednje-višeg cjenovnog razreda.
Kako se Samsung Galaxy A52 proveo na jednotjednom druženju s nama i kakve je dojmove ostavio, pročitajte u nastavku.
S obzirom da su skoro svi smartfoni danas s prednje strane dizajnirani slično, odnosno cijelu prednju površinu im zauzima zaslon, jako ih je teško razlikovati, stoga je proizvođačima za eksperimentiranje dizanom ostala samo poleđina. Grbe za module kamera su isprva bile ruglo smartfona, no kako vrijeme prolazi, dizajneri su se ipak malo više potrudili.
Tako Galaxy A52 donosi četiri kamere. Poslagane su, rekli bismo, u obliku olimpijskih krugova, gdje petog čini bljeskalica. Ovo je zapravo jedan od rijetkih uređaja kojima grba kamere ne izgleda toliko loše, a razlog tome je i nešto blaži prijelaz s osnovne površine.
Ovo je omogućeno iz razloga što je poleđina izrađena od plastike, ali s dobrim finišem koji daje osjećaj da se radi o nekoj vrsti silikona pa stoga sam uređaj toliko ni ne klizi iz ruku. Također, u slučaju pada na ovu stranu, vjerojatnost pucanja je neusporedivo manja nego kod modela sa staklenom površinom. Istini za volju, ova površina izgleda relativno jeftino, ali što očekivati s obzirom na cijenu?
Rubovi kućišta su blago zaobljeni, zbog čega uređaj izvrsno leži u ruci, čak i više od top modela, od kojih je osjetno tanji i lakši. Dakle, kupnjom ovog uređaja dobivate veliki 6,5-inčni zaslon, ali u relativno tankom i osjetno lakšem kućištu, koje usput rečeno, dolazi s IP67 certifikatom otpornosti na vodu i prašinu, što svakako treba uzeti u obziro prilikom odabira.
Fizičke tipke se nalaze na pravoj, dakle desnoj strani, dok je utor za SIM i memorijsku karticu na vrhu kućišta. U sam vrh prednje površine iznad zaslona vješto je skriven jedan zvučnik (zajedno sa telefonskom slušalicom), dok se drugi nalazi na dnu. Dakle, imamo dva zvučnika koja daju stereo efekt. Nikako ne treba zaboraviti ni 3,5mm audio utor, koji je na skupljim modelima, ali i mnogim drugim davno izumro.
Samsungovi Super AMOLED zasloni jednostavno nemaju konkurenciju. Kako na top modelima, tako i na ovim pristupačnijim. Naime, u ovom cjenovnom razredu teško ćete naći zaslon s boljim prikazom boja, ali i općim karakteristikama kao što su pozadinsko osvjetljenje, a sada i 90 Hz stopa osvježavanja. Istini za volju, neće svi primijetiti razliku između standardnih 60 Hz i 90 Hz, ali ako imate oštro oko, svakako preporučamo višu frekvenciju zbog općeg doživljaja.
S druge strane, A52 nema promjenjivu stopu osvježavanja kao S klasa ovisno o aplikacijama koje takav rad podržavaju. Naime, ako izaberete 90 Hz, zaslon će se stalno držati te frekvencije, čak i na aplikacijama koje ju ne podržavaju, kao i na statičnom prikazu. S druge strane, većina najviše korištenih aplikacija, kao npr. YouTube, Netflix, Facebook, Instagram, Google Photos i sl. podržavaju 90 Hz, tako da zbog ovoga ne trebate previše brinuti. Samo je dobro znati da ako vam je baterija pri kraju, a sa sobom nemate punjač, frekvenciju prikaza vratite na 60 Hz, kako biste uštedjeli koliko-toliko energije.
Ono što nas u srednjem cjenovnom razredu veseli su ravni zasloni. Znači, ovaj na rubovima nije zakrivljen kao što je to slučaj s top modelima. Istina, nije toliko atraktivan kao oni, ali je definitivno ugodniji za korištenje, a smanjenu opasnost o oštećenja ne treba ni naglašavati.
6,5 inča u dijagonali i rezolucija od 2400 x 1800 točaka ostavljaju izvrstan dojam. Rezultat je 407 ppi, što je iznimno viska gustoća točaka, tako da ni oni s najistančanijim okom neće imati prigovora.
Svakako treba napomenuti da je način prikaza na zaslonu moguće softverski podešavati, što znači da ćete brzo naći onaj koji vam najviše odgovara. Tu je i Always-On koji na isključenom zaslonu diskretno pokazuje vrijeme i obavijesti o prispjelim porukama, neodgovorenim pozivima pa čak i informaciju o pjesmi koju u određenom trenutku puštate.
In-screen čitači otisaka prstiju, dakle oni ugrađeni u zaslon, stigli su i u ovaj cjenovni razred. Tako Samsung Galaxy A52 donosi izvrsnu biometrijsku zaštitu. Sama brzina i preciznost čitača su na vrlo visokoj razini, ali ne i izravno usporedive s onom na S21 seriji, što je, s obzirom na cijenu, bilo i za očekivati. Ipak, nakon nekoliko dana, naučit ćete točno gdje i pod kojim kutom trebate pritisnuti označeno mjesto na zaslonu kako biste uređaj otključali ili se identificirali za korištenje neke aplikacije ili recimo za plaćanje preko Google Pay servisa.
Srce uređaja je 8-nanometarski Snapdragon 720G procesor, a na tržište su lansirane varijante s 4, 6 ili 8 GB RAM-a. Što se interne memorije tiče, već početni model dolazi sa 128 GB i na našem je tržištu dostupan u kombinaciji s 4 ili 6 GB RAM-a. Najjača varijanta ima 8 GB, a dolazi sa 128 ili 256 GB spremišnog prostora. Nikako ne treba zanemariti podatak da uređaj dolazi s utorom za microSD memorijsku karticu koju možete koristiti umjesto sekundarne SIM kartice.
Ništa manje bitna stvar nije ni 3,5 mm audio utor koji će razveseliti sve audiofile, a za razliku od top modela iz S klase, ovdje u prodajnom pakiranju nalazimo i punjač. Audifili će biti zadovoljni i činjenicom što uređaj donosi dva vanjska stereo zvučnika. Ipak, onaj na dnu je zapravo jedini „pravi“ zvučnik, dok je gornji na neki način pojačana telefonska slušalica. No bez obzira na to, stereo zvuk koji ovaj tim zvučnika proizvodi je više nego zadovoljavajući, ali ga, naravno, ne možemo usporediti s onima na uređajima najviše klase.
Što se samih performansi tiče, one su na visini kakvu smo i očekivali, s obzirom da se radi o procesoru relativno nove generacije, izrađenom u 8nm procesu. Jasno, performanse nisu izravno mjerljive s najnovijom generacijom 5-nanometarskih procesora kakve nalazimo u top modelima, ali za ovaj cjenovni razred su više nego dovoljne, dapače. Tako će ovaj procesor bez problema pokrenuti doslovno naslove iz Play trgovine, ali nemojte očekivati da ćete grafički najzahtjevnije igre moći igrati u najvišim postavkama. Uostalom, ako mobitel kupujete zbog naslova kao što su PUBG, Fortnite i sl., svakako razmislite o nekom gaming uređaju ili nekom od skupljih modela s jačim procesorom.
Što se prijema signala i kvalitete telefonskog razgovora tiče, kad je Samsung u pitanju, teško je naći bolji brand. Korištene su najbolje komponente i malo koji uređaj po ovom pitanju može parirati Samsungu, što se u odnosu na neke jeftinije brandove najviše očituje i u kvaliteti WiFi signala.
Samsungova OneUI nadogradnja sučelja je već neko vrijeme prisutna na svim Galaxyjima, a odlikuje ju jednostavnost i brzina. Da, jednostavnost je u današnje vrijeme relativan pojam kad u obzir uzmete sve funkcije koje jedan smartfon sadrži. Ipak, Samsung je to skrojio po mjeri korisnika, odnosno barem onako kako misli da bi većina prihvatila. Na koncu, rezultat nije daleko od te mantre, tako da slobodno možemo reći da je sučelje „user-friendly“.
07/04/2021 08:25 AM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti