Samsung Galaxy A9 (2018) – Recenzija - Android

Get it on Google Play

Samsung Galaxy A9 (2018) – Recenzija - Android

Samsung Galaxy A9 (2018) prvi je uređaj s četiri primarne kamere. Riječ je o nešto snažnijem uređaju od Galaxyja A7 (2018) kojeg smo nedavno recenzirali, ali i od, sada već lanjskog, Galaxyja A8 (2018). Ubrzo bi trebao stići nasljednik Galaxyja A8, koji će ipak zasjesti na tron A serije kao njezin najsnažniji predstavnik, no u […]

Samsung Galaxy A9 (2018) prvi je uređaj s četiri primarne kamere. Riječ je o nešto snažnijem uređaju od Galaxyja A7 (2018) kojeg smo nedavno recenzirali, ali i od, sada već lanjskog, Galaxyja A8 (2018). Ubrzo bi trebao stići nasljednik Galaxyja A8, koji će ipak zasjesti na tron A serije kao njezin najsnažniji predstavnik, no u to ćemo se tek morati uvjeriti.

Novi A9 naizgled dolazi s identičnim kamerama kao i A7, uz dodatak telefoto kamere za optičko povećanje. No ipak to uvkonačnici zapravo baš i nije tako, o čemu detalji tek slijede.

Pokreće ga vrlo dobar Snapdragon 660 procesor, s kojim smo ostali oduševljeni prošle godine, a tada sam rekao da mi je to ujedno i najdraži procesor, jer je gotovo snažan kao i Snapdragon 835, a istovremeno dosta štedljiviji.

Super AMOLED, dual SIM i proširiva memorija u sjajnom kućištu postali su prepoznatljivi dio Galaxy A serije i odmah na prvi pogled je jasno da je riječ o Samsungovom uređaju. A kakav je Galaxy A9 i jesu li 4 kamere dovoljne da stvore lijepu sliku, saznajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE

Dimenzije
162.5 x 77 x 7.8 mm

Masa
183 grama

Zaslon
6,3″ SuperAMOLED, 18,5:9 1080 x 2220, 393 ppi

SoC
Qualcomm Snapdragon 660

CPU
4×2.2 GHz Kryo 260 & 4×1.8 GHz Kryo 260

RAM
6/8 GB

Interna memorija
64/128 GB

Micro SD
Da

Povezivanje
WiFi, A-GPS, Bluetooth 5.0 USB-C, 3,5 mm, NFC, FM radio

Otpornost na vodu
Ne

Brzo/bežično punjenje
Da/Ne

OS
Android 8.0 Oreo

Kamera
24 MP, f/1.7, 27mm, 1/2.8″, 0.9µm, PDAF + 8 MP, f/2.4, 12mm širokokutna, 1/4.0″, 1.12µm + 10 MP f/2.4, 52mm zoom, 1/3.9″, 1.0µm+ 5 MP senzor dubine

Prednja kamera
24 MP, f/2.0, 27mm, 1/2.8″, 0.9µm

Baterija
3800 mAh

Cijena
3.399,00 – 3.749,00 kuna

PREDNOSTI
NEDOSTACI

Izvrstan zaslon
Nije vodootporan

6 GB RAM-a i 128 GB interne memorije
Četiri kamere ne ispunjavaju očekivanja

Tri utora za kartice (2 SIM i 1 microSD)
Stariji procesor

Atraktivan dizajn
Prethodna verzija Androida

Visoka cijena

Dizajn, kućište i ergonomija

A9 je zapravo velik smartgon, veći čak i od Notea 9. Prednjom stranom proteže se prekrasan Super AMOLED zaslon koji mjeri 6,3 inča u dijagonali. Bez obzira na vrlo male obrube, toliko velik zaslon jednostavno ne može stati u puno manje kućište.

Zaslon se na A seriji ne prelijeva preko ruba, dakle nije zakrivljen, što definitivno smatram prednošću jer će se tako teže oštetiti, a isto tako neće doći ni do neželjenih dodira. Međutim, neželjene aktivacije i dalje su moguće, i ne mogu se spriječiti kad je zaslon ovako blizu rubu, a izostalo je softversko rješenje koje spriječilo neželjene akcije. Mnogi drugi uređaji ne reagiraju u tolikoj mjeri i prepoznaju razlike između slučajnih i namjernih pritisaka. Štoviše, Huawei čak prepoznaje dirate li zaslon vrškom prstiju ili člancima.

Ovoga se dotičem prvenstveno iz razloga jer je nedostatkom ovakvog prepoznavanja dlana znatno umanjena ergonomija uređaja. Tako je u određenim uvjetima gotovo nemoguće okinuti običan selfie, jer softver prepoznaje dva dodira na zaslonu i čeka hoćete li uvećati ili umanjiti samu sliku.

Međutim, zbog vrlo skliskog kućišta, pretpostavka je da ćete ga staviti u zaštitnu maskicu i gotovo u potpunosti zaboraviti na ove probleme, a to je ujedno i naš savjet.

Poleđina je staklena, a okvir je izrađen iz metala, a tipke su ovoga puta smještene na desnu stranu uređaja. Donja tipka služi za uključivanje uređaja, a gornje dvije za kontrolu glasnoće. Tradicionalno su visoko smještene i bit će potrebno malo ručne gimnastike da ih dosegnete. Na lijevom boku našlo se mjesta i za Bixby tipku, koju opet možete isključiti.

Prisjetimo se, Samsung je svojevremeno onemogućio isključivanje Bixby tipke, što je izazvalo gnjev velike većine korisnika koji Bixby tipku smatraju ne samo nepotrebnom već i iritantnom. Srećom i ovdje je masovni hejt urodio plodom, pa je Bixby lakše isključiti nego ikad.

A9 izgleda prekrasno i plijeni pažnju svojom bojom, ali i s četiri kamere na poleđini. Na dnu imamo USB-C utor, što je definitivno puno bolje od starog micro USB utora na A7. Uz njega je i vanjski zvučnik, i to na poziciji koju je vrlo lako prigušiti. Ali barem je solidne glasnoće i poslužit će svrsi. Čitač otiska prstiju smjestio se na stražnju stranu uređaja i vrlo ga je lako dosegnuti kažiprstom.

U ruci ostavlja dobar dojam, izgleda vrlo elegantno, čak i u ovoj rozoj boji u kakvoj je došao naš testni primjerak. Doduše, zbog ove boje nisam siguran je li A9 plijenio pažnju ili možda ja zato jer imam rozi mobitel. U svakom slučaju, pozornosti nije manjkalo.

Zaslon

Samsungovi uređaji imaju najbolje zaslone na tržištu, bez obzira o kojem je cjenovnom rangu riječ pa tako niti A9 nije izuzetak. Dolazi s prekrasnim 6,3” AMOLED zaslonom, doduše malčice prenaglašenih boja. Možete ih donekle primiriti odabravši drukčiji način prikaza u postavkama uređaja, ali tada neke od njih mogu izgledati pomalo čudno.

Uz FullHD rezoluciju, točnije 1080 x 2220 piksela, zaslon rezultira 392 ppi gustoćom točaka. Definitivno nije najoštriji na tržištu, ali će velikoj većini korisnika, čak i onim zahtjevnijim, biti zadovoljavajući.

Prikaz na suncu je odličan, a kutovi vidljivosti na vrlo visokom nivou. Kontrast je gotovo beskonačan, ali to su odlike praktički svakog Samsungovog zaslona, zbog čega nema smisla da se ponavljamo.

Niti za Galaxy A9 nema točnih podataka o zaštiti. Diljem interneta pojavljuju se nagađanja je li riječ o Gorilla Glass 3 inačici ili je to možda pak četvrta? U svakom slučaju, vjerujemo da određena zaštita postoji, a sad o koliko visokoj razini je riječ, to nismo željeli isprobati.

Always On je iznimno korisna stvar koja radi odlično u kombinaciji s AMOLED zaslonima jer ne troši puno energije, a zauzvrat nudi stalne informacije o vremenu, postotku baterije i pristiglim obavijestima. Možete tu smjestiti i kalendar ili animirano božićno drvce ili kakvu god fotografiju želite da vam još više troši bateriju, ako vam je to đir. Samsung u sklopu svoje trgovine aplikacijama, odnosno temama, ima pregršt raznih tema za Always On zaslon, tako da ćete sigurno pronaći svoju dobitnu kombinaciju.

Hardver i performanse

Već smo u uvodu naglasili da Galaxy A9 pokreće Snapdragon 660, no to što je starijeg datuma, nije nužno loša stvar. Istina, brže će zastarjeti i bilo bi lijepo da se Samsung odlučio za noviji Snapdragon 710, koji je praktički nasljednik ovog, ali njega čuva za novi A8.

No pogledamo li ostale uređaje iz A i J serije, vidjet ćemo da Samsung često koristi godinu dana stare procesore u svojim modelima iz srednjeg i nižeg cjenovnog ranga. No budimo fer i recimo da to rade i Huawei, i Xiaomi, i LG, i mnogi drugi proizvođači smartfona.

A da bismo situaciju još dodatno umirili, Snapdragon 660 je zbilja odličan procesor i nema razloga za brigu. Pokreće ga 8 Kryo 260 jezgri od kojih je prva polovica na višem taktu od 2,2 GHz, a druga polovica na na nižem od 1,8 GHz. U kombinaciju ulazi i 6 GB RAM-a kao i Adreno 512 grafički koprocesor koji je dovoljno snažan i sposoban da zavrti i PUBG na bla bla bla postavkama.

16/02/2019 06:49 PM