Samsung Galaxy Fold i Galaxy S10 – sabrane misli - Android

Get it on Google Play

Samsung Galaxy Fold i Galaxy S10 – sabrane misli - Android

Samsung je na sinoćnjem eventu u San Franciscu predstavio pregršt noviteta, ali tek nakon prospavane noći mogu početi trezveno razmišljati, shvatiti što se to uopće dogodilo, odnosno sabrati misli dok mi se za doručak na stolu nalaze Müsli. Prije svega, napokon smo ugledali uređaj sa savitljivim zaslonom, koji će na proljeće biti dostupan – komercijalno. […]

Samsung je na sinoćnjem eventu u San Franciscu predstavio pregršt noviteta, ali tek nakon prospavane noći mogu početi trezveno razmišljati, shvatiti što se to uopće dogodilo, odnosno sabrati misli dok mi se za doručak na stolu nalaze Müsli.

Prije svega, napokon smo ugledali uređaj sa savitljivim zaslonom, koji će na proljeće biti dostupan – komercijalno. Dakle, ne radi se više ni o kakvom konceptu, već stvarnom proizvodu čije značajke mogu biti itekako iskoristive. Godinama smo gledali razne teasere i nerealizirane ideje, no sada je tehnologija napokon sazrjela, a može se reći i da je našla smisao.

Tko ne bi želio u džepu imati mobitel koji kad se rasklopi postaje tablet? Web preglednik postaje preglednik u pravom smislu riječi, filmovi postaju gledljiviji, Excel tablice iskoristive, a na kraju krajeva, više možete uživati i u pucanju u imaginarnog neprijatelja ili u lovu na Pokemone, ovisno o afinitetima. U Samsungu navode da su razvili naprednu tehnologiju koja će omogućiti više stotina tisuća savijanja zaslona, što znači da bi takav uređaj bio upotrebljiv godinama.

Ono što je Samsung sinoć pokazao, zaista je jedan veliki iskorak, ne samo u tehnološkom smislu, već i u ergonomskom, jer bi, barem prema željama inženjera, uskoro trebao promijeniti način na koji koristimo mobilne uređaje.

Naravno, napredak ima svoju cijenu, a ona se u ovom slučaju zove 1980 dolara, i to na američkom tržištu, a znamo da se tamo cijene u ovakvim slučajevima iskazuju bez poreza. Ovo znači da će Galaxy Fold kad jednom prepliva atlantik postići cijenu od dobrih 2000 eura, što probija sve do sada poznate granice.

O tome vrijedi li Galaxy Fold 15.000 i više kuna, u ovom trenutku je bespredmetno razmišljati, odnosno barem dok se ne dočepamo jednog primjerka i dobro ga istestiramo. isto tako treba imati na umu je ovaj uređaj praktički sastavljen od dva smartfona, s dodatkom tehnologije savijanja zaslona, koja također nije jeftina, barem ne u ovom stadiju razvoja. Upravo zato je možda važno da koncepcija kao takva bude prihvaćena od strane korisnika, kako bi se uložilo u njezin dodatni razvoj, što bi u budućnosti donijelo još veći napredak.

Fold na tržište stiže krajem travnja. U međuvremenu će i Huawei (za nekoliko dana na MWC-u), a možda i Xiaomi, predstaviti svoje vizije ovakvog uređaja, nakon čega će se moći nabaciti i usporedba, a to će cijelu priču svakako učiniti zanimljivijom.

A Galaxy S10?

Nakon Folda, stigao jubilarni Galaxy S10. Ovdje želim naglasiti da je prvi Galaxy S bio ujedno i jedan od prvih uređaja koje smo testirali, tako da smo razvoj ove linije proizvoda kroz 10 godina pratili u stopu, o čemu ćete detaljnije čitati u posebnom članku.

Galaxyjem S10 Samsung Electronics slavi 10 najuspješnijih godina u svom poslovanju, no istovremenim lansiranjem triju modela ovoga puta očito želi zauzeti širi dio tržišnog kolača. Tri različite veličine za tri različite skupine korisnika, s velikim rasponom cijena ciljaju na osjetno širi spektar kupaca.

Isto tako treba primijetiti da cijene nisu dodatno narasle, jer najjeftiniji Galaxy S10e sa 128 GB memorije možete nabaviti već za 5.799 kuna, a recimo veliki S10+ za 7.699. Treba li sada uopće spominjati cijenu iPhonea?

Ono što iskače iz ove idile je cijena modela sa suludih 12 GB RAM-a i 1 TB prostora za pohranu, a iznosi 12.399 kuna. Usporedbe radi, za tu cijenu možete dobiti iPhone XS Max s dvostruko manje memorije. Kome treba 1 TB na mobitelu, ne znam, no vjerujem da takvih ima, ali 12 GB RAM-a definitivno ne treba nikome, jer je i dan danas upitno koliko je velika razlika između 6 i 8 GB, koju će osjetiti eventualno oni koji istovremeno igraju Fortnite i PUBG, dok slušaju glazbu s 4K videa na YouTubeu i surfaju na Chromeu s 30 otvorenih tabova.

Dakle uopće nije sporno da se radi o pretjerivanju, ali ako već imate 15.000 kuna za mobitel i treba vam 1 TB memorije, zašto ne biste imali i 12 GB RAM-a za svaki slučaj? Uostalom, mobitel s 1 TB spremišnog prostora možete koristiti i kao prijenosni disk za vaše računalo.

Vidjeli smo da Galaxy S10 i Galaxy S10+ donose i nove ultrazvučne čitače otisaka prstiju, koji bi trebali biti brži i precizniji od aktualnih optičkih, no i o tome ćemo suditi kad uređaj stigne na iscrpno testiranje.

Trostruka kamera kod dva veća modela svakako obećava, a posebice nam je drago uvođenje širokokutne. 4K selfie kameru će cijeniti vlogeri i oni koji to tek trebaju postati, a veliki zaslon koji se sada skoro pa doslovno proteže od ruba do ruba, vjerojatno neće smetati nikome. Ono što Samsung nije popratio je povećanje senzora i optičkog zuma, jer vidjeli smo da je konkurencija to ponudila još na lanjskim modelima.

Rupice i pilula umjesto zuba definitivno su potez za pohvalu, i predstavljaju logičan korak k uređaju kojem će jednog dana cijela prednja površina biti zaslon. No taj trenutak očito nije tako blizu, jer će trebati još vremena za pronalazak i komercijalizaciju tehnološkog rješenja da se prednja kamera smjesti ispod zaslona kao što je sada slučaj s čitačem otisaka prstiju.

Vidjeli smo da S10 donosi i reverzibilno bežično punjenje kakvo smo upoznali na Huaweiju Mate 20 Pro, a njime ćete moći puniti i bluetooth slušalice, što je svakako korisno.

Samsung je uveo i nešto brže bežično punjenje samog uređaja, koje sada podržava 12W tehnologiju, no samo malo većom snagom (15W) raspolaže i klasično kabelsko punjenje, a to znači da neće biti brže od aktualnog, čime će se teško nositi u usporedbama s Huaweijem, koji na tom polju nudi objektivno bolje i puno brže rješenje.

A 5G?

Ovdje ne možemo izostaviti Galaxy S10 5G, o kojem praktički nije ni bilo glasina, i za kojeg se može reći da je spasio jučerašnji Samsungov show. Iako je u nekim špekulacijama bio spomenut, S10 5G dolazi kao ugodno iznenađenje, no ni on neće biti dostupan do kraja travnja kao i Galaxy Fold. Razlog tome je dostupnost 5G modema čija masovna proizvodnja upravo u ovim trenucima kreće, i trebat će vremena dok ih proizvođači ugrade u konkretne uređaje.

Nećemo sad cjepidlačiti i jamrati da u svibnju nećemo moći iskoristiti sav potencijal ovog i ovakvog uređaja jer 5G mreže još neće biti u pogonu, ali oni koji ga budu nabavili, definitivno će uživati u njegovom 6,7-inčnom zaslonu i eventualno četverostrukoj kameri, koju također treba isprobati, a s obzirom da dolazi s 8 GB RAM-a i 256 GB interne memorije, ne treba očekivati suludo visoku cijenu kao u slučaju S10+ 1 TB modela.

Uostalom, ako za godišnji odmor otputujete u SAD ili Južnu Koreju, postoji velika vjerojatnost da ćete moći isprobati 5G mrežu, ali u tom slučaju pripazite na troškove roaminga.

Umjesto zaključka

Galaxy S10 trojac je Samsungov veliki ulog u ostajanje na čelu top liste najvećih proizvođača. Znamo da se na prvom mjestu održava zahvaljujući prodaji jeftinijih modela i da ubire manju dobit od Applea koji prodaje samo skupe, a upravo nova S10 serija bi Samsungu trebala pomoći u podizanju prosječne cijene prodanog. S druge strane, za vratom Samsungu već neko vrijeme puše Huawei, koji je cijelo vrijeme dok mu je prodaja padala, bilježio rast i čini se da je samo pitanje vremena kad će od njega preuzeti prvo mjesto.

Bilo kako bilo, od ovako žestoke utakmice mogu profitirati samo kupci, koji će dobivati sve novije tehnologije, ako ne po manjim, onda barem istim cijenama kao lani. Vidjeli smo da se Appleu dizanje cijena obilo o glavu, pa zato Samsungovo stajanje na loptu svakako pozdravljamo. Koliko će sve skupa biti profitabilno, teško je reći, ali imajući u vidu sva dosadašnja iskustva, smatramo da je zadržavanje cijena ispravan smjer jer bi se mogao isplatiti dugoročno.

21/02/2019 09:36 AM