Nedugo nakon što je u New Yorku službeno predstavljen, Samsung Galaxy Note 10+ je zahvaljujući brzoj reakciji Samsungove podružnice u Hrvatskoj stigao i u naše ruke. Ovo je jedan od onih trenutaka kada je zaista teško skriti uzbuđenje, budući da se radi o jednom od najočekivanijih uređaja godine.
Štoviše, radi se o Samsungovoj Note seriji koja je specifična, i u svijetu smartfona zapravo nema izravnu konkurenciju. Naravno, razlog tome je S Pen olovka smještena u samo kućište uređaja, ali tu su i mnogi drugi aspekti koji ga smještaju izravno u sam vrh ponude na tržištu.
Za razliku od prijašnjih, Samsung je ove godine lansirao dva modela: Note 10 i Note 10+. S obzirom na specifikacije, nije teško zaključiti da je upravo potonji izravni nasljednik lanjskog Notea 9, dok Note 10 predstavlja njegovu umanjenu i donekle oslabljenu varijantu, čime Samsung po prvi puta ovu seriju čini dostupnu širem krugu kupaca.
Razlika u odnosu na lanjski Note 9 vidljiva je već na prvi pogled, budući da se zaslon sada rastegao od ruba do ruba, a umjesto davno opjevanog zuba, sada za selfie kameru imamo punch-hole rupicu smještenu na sredini.
S Pen olovka je dobila određene nove funkcije, no koliko su korisne, objasnit ćemo malo kasnije. U uvodu još dodajmo da Note 10+ donosi 4300 mAh bateriju i (napokon) pravo brzo punjenje kojim je Samsung sada zapravo uhvatio korak s konkurencijom.
Tu je i potpuno novi dizajn s poleđinom kojoj je teško definirati boju, drukčiji raspored kamera, od kojih su nam neke poznate još od lani, ali i nestanak 3,5 mm audio utora za kojeg sada slobodno možemo reći da je pokopan, barem kad su top modeli u pitanju.
Kakav je Note 10+, odnosno kako se pokazao u praksi i kakve je dojmove na nas ostavio, pročitajte i pogledajte u nastavku.
Na početku ovog dijela odmah želim reći da je Note 10+ definitivno jedan od najbolje dizajniranih i najljepših uređaja koje smo testirali. Možda čak i broj jedan. Zaslon od ruba do ruba, zaobljen sa strane, s minimalnom bradom na dnu zaista djeluje impresivno. Čak ni rupica na vrhu nije uspjela pokvariti dojam, a jedan od razloga je i to što je smještena u sredini, a ne sa strane, tako da je u startu izbjegnuta asimetrija kao kod modela Galaxy S10 i Galaxy S10+. Srećom, Samsung je u međuvremenu shvatio (i prihvatio kritike) da dvostruka selfie kamera s modela S10+ nije potrebna, tako da je ovdje izbjegnuto nepotrebno traćenje prostora.
Također, Samsung Galaxy Note 10+ će upravo zbog svog atraktivnog izgleda biti prepoznatljiv, štoviše, vrlo privlačan, u što sam se uvjerio u zadnjih desetak dana, koliko je kod mene proveo na testiranju. Privlačio je mnoge znatiželjne poglede, čak i populacije od koje to nisam očekivao. Da bih dočarao koliko su rubovi kućišta tanki, najbolje ga je usporedivi s iPhoneom XS Max, čija je brada na dnu realno deblja od Noteove, dok ih ovaj sa strane praktički nema.
S druge strane, zakrivljeni zaslon na rubovima poslovično je manje ergonomičan od ravnog, ali što je, tu je. Ergonomija se zadnjih nekoliko godina žrtvuje zbog dizajna, tako da smo se na taj dio već naviknuti. Ovdje ipak treba napomenuti kako je zakrivljenost vidljivo manja nego na prethodnim modelima ili u odnosu na konkurenciju, i slobodno možemo reći da je ovo najravniji zakrivljeni zaslon kojeg smo do sada testirali. U ovih nekoliko generacija postignut je određeni kompromis između dizajna i ergonomije, no potonja je još uvijek daleko od one kod uređaja s potpuno ravnim zaslonima.
Sam tip konstrukcije kućišta poznat je otprije, dakle dvije staklene površine s metalnim okvirom u sredini dobitna su kombinacija koja se ne mijenja, a za zaštitu od grebanja korišten je Gorilla Glass 6 sloj, dakle njegova najnovija generacija.
Kad je poleđina u pitanju, ponovo imamo dvojnu situaciju. S jedne strane, modeli bojom koja se prelijeva djeluje doslovno čarobno, što nije toliko izraženo kod crne ili bijele. S druge pak, staklena površina je još jednom klizava, a u kombinaciji sa zakrivljenim zaslonom predstavlja prilično velik izazov za rukovanje. Upravo zato još jednom preporučamo korištenje zaštitne maskice, koja će, eto, skriti ili barem zasjeniti svu onu čaroliju pozadine.
No, vratimo se malo ergonomiji. Note modeli su uvijek bili malo četvrtastiji od S serije, pa ni Note 10 nije izuzetak. Ova karakteristika ga objektivno čini manje ergonomičnim, odnosno nešto lošije leži u ruci od npr. S10+, no znamo da ovaj uređaj zapravo i nije namijenjen onima koji traže kompromise, tako da će se njegovi kupci na to brzo priviknuti. Štoviše, zbog same konstrukcije, ali i činjenice što donosi olovku, sasvim je normalno koristiti ga dvjema rukama.
Što se mase tiče, 196 grama je prihvatljivo, budući da je manje od 201 grama koliko je težio Note 9 ili od 206, koliko ima OnePlus 7 Pro. Povoljna masa i elegancija (debljina od samo 7,9 mm) u velikoj mjeri kompenziraju sve nedostatke ukupnih gabarita uređaja.
Ovdje napomenimo da Note 10+ dimenzijama otprilike odgovara lanjskom Noteu 9, od kojeg je zanemarivo dulji i širi, ali je zato za cijeli milimetar tanji i malčice lakši. Zbog dodatnog smanjivanja rubova oko zaslona, dobili smo dijagonalu od čak 6,8 inča, dakle najviše što je jedan Samsungov top model do sada ponudio, a da ukupni gabariti istovremeno nisu porasli.
Međutim, Samsung je ove godine po prvi puta Note ponudio i onima kojima ne odgovaraju uređaji ovakve veličine, tako da je njima namijenjen „obični“ Note 10, koji je za čitav centimetar kraći, pola centimetra uži, dok je debljina ostala ista.
Već smo zaključili da Note 10+ sprijeda izgleda fantastično, ali je položaj kamera ono što će mnoge iznenaditi. Naime, Samsung je odustao od vodoravno postavljenog modula, pa je ovu trostruku kameru ugradio okomito, i to u gornji desni kut. Tako Note 10+ s ove strane neodoljivo podsjeća na Huawei P30 Pro, ali i neke druge uređaje sa sličnim rasporedom kamera.
Ono što me osobno brine više od inspiracije dizajnom Huaweija je modul kamere koji – strši, što na prethodniku, ali i na S10+ nije bio slučaj. Ta izbočina je, doduše, vidljivo manja nego ona na iPhoneu XS Max, ali je ipak tu i podložna je oštećenjima, osim ukoliko uređaj ne ubacite u zaštitnu maskicu. Dobra strana ove priče je što se Note 10+ zbog ove izbočine ne ljulja na stolu kao iPhone, te sama činjenica da je tanka silikonska maskica dovoljna za „poravnanje“.
Naravno, ovdje nema mjesta prigovorima, jer kad je dizajn u pitanju, u današnje je vrijeme zaista teško ponuditi nešto potpuno drukčije. S druge strane, ono što mene osobno, a koliko vidim i ogroman broj stranih recenzenata nije baš ugodno iznenadilo, je smještaj fizičkih tipki. Naime, kod Samsungovih modela smo i do sada imali priličnu zbrku po tom pitanju, budući da se tipka za uključivanje nalazila na desnom boku, a dvodijelna tipka za podešavanje glasnoće na lijevom. Najnovije generacije situaciju su dodatno zakomplicirale Bixbi tipkom, koja je sada napokon (kao) nestala.
Istini za volju, kućište sada ima jednu tipku manje, ali klasična power tipka služi i za uključivanje Bixbyja, dok za isključivanje više nije dovoljan samo dulji pritisak, već i određena kombinacija tipki. Najluđi dio priče je to što se i jedna i druga fizička tipka nalaze na lijevom boku, a ne na desnom kao kod većine uređaja.
Što je Samsung ovim htio postići? Možda ostaviti svojevrstan pečat, eksperimentirati mijenjajući navike dešnjacima, ili mu se možda raspored komponenti na ovakav način jednostavno više uklopio u raspored komponenti? Bilo kako bilo, ovakva izvedba će vam biti potpuno nova i na nju ćete se morati privikavati, bez obzira na to koji ste uređaj do sada koristili. Uostalom, kad ste zadnji put, odnosno jeste li uopće koristili uređaj s power tipkom na lijevoj strani?
Ono što fascinira je činjenica da je Samsung u vrh kućišta uspio smjestiti klasičnu telefonsku slušalicu koja je ujedno i sekundarni zvučnik. Na prvi pogled čovjek bi rekao da između zaslona i ruba nema ničega, no tek nakon duljeg buljenja shvatit ćete da je tu. Pored nje se još smjestio senzor blizine, koji, usput rečeno, radi odlično, dok je ambient senzor skriven ispod zaslona.
Na dnu kućišta nalazimo USB-C utor, jedan vanjski zvučnik, glavni mikrofon i S-Pen olovku, odnosno njezino ležište, a na vrhu utor za SIM i microSD kartice.
27/08/2019 05:30 AM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti