Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G – Recenzija - Android

Get it on Google Play

Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G – Recenzija - Android

Prije gotovo 10 godina izjavio sam da je Note Note, a sve ostalo samo smartfoni. Ostao sam oduševljen tom serijom uređaja koja je uvijek nudila nešto više, i sve do danas ostala je praktički jedina serija smartfona bez konkurencije. No nisam uvijek ostao oduševljen svakom generacijom. Isprobao sam i Note 5, onaj koji je preskočio […]

Prije gotovo 10 godina izjavio sam da je Note Note, a sve ostalo samo smartfoni. Ostao sam oduševljen tom serijom uređaja koja je uvijek nudila nešto više, i sve do danas ostala je praktički jedina serija smartfona bez konkurencije.

No nisam uvijek ostao oduševljen svakom generacijom. Isprobao sam i Note 5, onaj koji je preskočio Europu, a koji je ujedno bio fijasko u odnosu na fantastičnu četvorku. Igrom slučaja Krešo se našao u Hong Kongu i jedan je od rijetkih koji ga je imao u ovom dijelu svijeta. Bome, nije se ni Note 7 proslavio previše, iako je bio fantastičan uređaj.

Note 9 me apsolutno oduševio, možda jednako koliko i ta legendarna četvorka, a njega imam i dan danas u svom arsenalu. Štoviše, koristio sam ga kao primarni uređaj do Huaweija P40 Pro Plus koji se kod mene zadržao nešto duže kod mene nego što sam planirao.

Ali svaki novi Note me vrati u dječačke dane, osjetim to neko uzbuđenje koje se s novijim uređajima sve rjeđe događa. Čak i kad nije savršen, rado bih otišao u Seul i nacrtao menadžerima što Note predstavlja najzagriženijim ljubiteljima te serije.

Ipak, živimo u kapitalizmu gdje upravo ti ljubitelji čine mali postotak kupaca, a današnji smartfoni su prvenstveno šminka. Baš kao što u automobilskoj industriji Subaru s najboljim voznim osobinama (tako barem stručnjaci kažu) nije niti blizu najprodavaniji, tako niti u svijetu smartfona najbolji uređaj nije nužno najprimamljiviji.

Note je danas prekrasan komad tehnologije s dodatkom S-Pen olovčice, šminkerski uređaj kojeg ćete izvaditi na stol i primamiti poglede slučajnih prolaznika. Bez daljnjeg, i dalje je vrhunski uređaj, samo više nije namijenjen istoj publici.

Kakav je danas, osim što je skuplji nego ikad, saznat ćete u nastavku teksta.

GLAVNE KARAKTERISTIKE

Dimenzije
164.8 x 77.2 x 8.1 mm

Masa
208 grama

Zaslon
6,9″ Dynamic AMOLED, 1440 x 3088, 19,1:9, 496 ppi, 120 Hz (FHD), GG7, HDR10+

SoC
Samsung Exynos 990

CPU
Octa-core (2×2.73 GHz Mongoose M5, 2×2.50 GHz Cortex-A76 & 4×2.0 GHz Cortex-A55)

RAM
12/16 GB

Interna memorija
256/512 GB

Micro SD
Da, do 1 TB

Otporan na vodu
Da, IP68

Brzo/Bežično/reverzibilno punjenje
Da/Da/Da

Posebnosti
S-Pen olovka, Samsung Dex bežično povezivanje

OS
Android 10 – OneUI 2.5

Kamera
108 MP, f/1.8, 26mm 1/1.33″, 12 MP 5x zoom, 10x hibrid zoom, Ultra-širokokutna 12 MP, 13mm, 0.3 MP, 8K video

Prednja kamera
10 MP, f/2.2, 26mm, 4K 30/60 fps

Baterija
4500 mAh

Cijena
9.499,00 kuna

Ustupio
Samsung Hrvatska

PREDNOSTI
NEDOSTACI

Zaslon bez premca na tržištu
Nema 3,5 mm audio utor

Vrhunske kamere
Nema biometrijsko zaključavanje prepoznavanjem lica

Gorilla Glass Victus
Velika grba kamere

Odlični stereo zvučnici
Visoka cijena

Hardver i performanse

S-Pen

2 fizičke SIM + eSIM kartica

Dizajn, kućište i ergonomija

Prepoznatljivi četvrtasti dizajn Note linije nije zaobišao niti ovaj model. U odnosu na S20 Ultru, ergonomija je osjetno lošija, no to ne predstavlja svima problem. Štoviše, nekima se upravo zbog takvog dizajna sviđa. Rubovi zaslona manje su zaobljeni nego na spomenutom top modelu S serije, što je jedna od prednosti ovakvog dizajna.

Po prvi puta na jednom smartfonu možemo vidjeti novi Gorilla Glass Victus, koji je kako Corning tvrdi, najjača zaštita za smartfone od kad je Gorille. Ne znači nužno da će se teže ogrebati, već će se teže razbiti, a svi znamo koliko to znači, pogotovo na ovakvom uređaju gdje je cijena zamjene zaslona ravna otprilike početnoj cijeni starog Notea 4. Štoviše, prvi drop testovi koje možete pronaći na internetu uistinu su dokazali da je ova zaštita osjetno bolja od prijašnjih generacija.

Naš primjerak došao je u crnoj izvedbi, a ona je ujedno najnezahvalnija za održavanje. Packe se vide čim ga primite u ruku, baš kao i sitna zrna prašine. No isto tako izgleda i najelegantnije jednom kad ga uglancate. Ostale izvedbe su dosta zahvalnije, a samo je bijela još izvedena sa sjajnim završetkom poleđine. Brončana i zelena imaju matiranu poleđinu koja dosta teže prima otiske prstiju, također zaštićenu novom Gorillom, samo s drukčijom završnom izradom.

Tipke su konačno i na Noteu smještene onako kako trebaju biti, na desnu stranu, taman na dohvat palca. Klasično imaju dobar klik i one za kontrolu glasnoće su dovoljno odvojene od tipke za uključivanje. Ovoga puta je olovka premještena na lijevu stranu, što zahtjeva malu dozu privikavanja nama koji smo koristili prijašnje Note uređaje. Neki bi rekli da je prilagođenija ljevacima, ali nećemo previše prigovarati.

26/08/2020 05:56 PM