Samsung Galaxy S10+ RECENZIJA - Android

Get it on Google Play

Samsung Galaxy S10+ RECENZIJA - Android

Deseta generacija Samsungove Galaxy S serije predstavljena je prije nekoliko tjedana, a danas se pred nama nalazi njezin najveći predstavnik – Samsung Galaxy S10+. Priča o deset godina razvoja ove Samsungove linije proizvoda definitivno zaslužuje posebnu temu, a u ovom uvodu ćemo samo konstatirati da je upravo Galaxy S serija najzaslužnija za današnju Samsungovu planetarnu […]

Deseta generacija Samsungove Galaxy S serije predstavljena je prije nekoliko tjedana, a danas se pred nama nalazi njezin najveći predstavnik – Samsung Galaxy S10+. Priča o deset godina razvoja ove Samsungove linije proizvoda definitivno zaslužuje posebnu temu, a u ovom uvodu ćemo samo konstatirati da je upravo Galaxy S serija najzaslužnija za današnju Samsungovu planetarnu popularnost.

Tako je Samsung u proteklom desetljeću u velikoj mjeri oblikovao industriju mobitela, a ostali proizvođači često su slijedili standarde koje je nametao, uključujući i Apple, koji je nakon početnih tužbi za kopiranje dizajna, na kraju sam podlegao novim trendovima.

Jubilarni Galaxy S tako dolazi kao kruna desetogodišnjeg razvoja, a po prvi puta ga u startu upoznajemo u tri različite varijante. Kao što je već rečeno, tema ovog teksta je najveći, dakle 6,4-inčni Galaxy S10+, dok ćemo ostala dva (Galaxy S10 i Galaxy S10e) obraditi posebno.

Kao što vam je vjerojatno već poznato, Galaxy S10 Plus je pokretan Exynosom 9820 u kombinaciji s 8 GB RAM-a, a u startu donosi 128 GB interne memorije, barem što se našeg testnog primjerka tiče, jer su u ponudi i oni s više memorijskog prostora (i RAM-a).

Samsung u svoje top modele prošle godine nije htio ugrađivati usjeke na vrhu zaslona, odnosno zube kako ih mi volimo nazvati, pa je zbog sveopćeg trenda, ali i imperativa dizajna koji nameće dodatno smanjenje rubova i povećanje zaslona, prednju kameru smjestio u sam zaslon, koristeći se pritom sada već uhodanom rupicom.

Međutim, u slučaju S10+ ta je rupica zbog dvostruke kamere morala biti malo šira pa tako više sliči na pilulu, što je detalj na kojeg ćete se morati priviknuti. S druge strane, s obzirom na to što ovaj uređaj sve nudi, sumnjam da će netko s privikavanjem imati problema.

Recept za novu generaciju smartfona rijetko kad odstupa od uobičajenih, no ovoga puta razlike u odnosu prethodnika su vidljivo i osjetno veće nego što je to slučaj bilo lani kad smo upoznali Galaxy S9 i S9+, tako da jubilarac ima više aduta u rukavu.

Koliko je S10+ dobro osmišljen, dizajniran, ergonomičan i funkcionalan, koje prednosti (i mane) u odnosu na konkurenciju donosi, te kakav je subjektivan dojam na nas ostavio, pročitajte i pogledajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE

Dimenzije
157.6 x 74.1 x 7.8 mm

Masa
175 grama

Zaslon
6,4″ Dynamic AMOLED 1440 x 3040, 19:9, 522 ppi, GG6

SoC
Exynos 9820

CPU
2×2.73 GHz Mongoose M4 + 2×2.31 GHz Cortex-A75 + 4×1.95 GHz Cortex-A55

RAM
8/12 GB

Interna memorija
128/512/1024 GB

Micro SD
Da/Dual SIM

Povezivanje
WiFi, A-GPS, Bluetooth, NFC, USC-C, OTG

Vodootpornost
Da, IP68

Brzo/bežično/reverzibilno punjenje
Da/Da/Da

OS
Android 9.0 Pie/One UI

Kamera
12+12+16 MP (22, 26 i 12 mm), DP PDAF 4K, OIS, 2X zoom

Prednja kamera
10+8 MP, 4K

Baterija
4100 mAh

Cijena
7.699,00 (128 GB)

PREDNOSTI
NEDOSTACI

Atraktivan dizajn i kvaliteta izrade
Ultrazvučni čitač otisaka prstiju ispod očekivanja

Trenutno najbolji zaslon na tržištu
Zakrivljeni zaslon podložan oštećenjima

Hardver i performanse
Ultra-širokokutna kamera nema autofokus

Iznimno lagan i elegantan
Noćni način kamere ispod razine konkurencije

Izvrsne AKG slušalice u prodajnom pakiranju
Brzo punjenje sporije od konkurencije

Reverzibilno bežično punjenje
Nema LED lampicu za obavijesti

Izvrsne kamere; 4K selfie

Dizajn, kućište i rukovanje

Samsung Galaxy S10+ definitivno je jedan od onih uređaja koji neće proći neopaženo. Odnos zaslona i ukupne prednje površine je sada doslovno od ruba do ruba, iako je jasno da je sam pojam ruba prilično rastezljiv. Bilo kako bilo, složit ćete se da se ipak radi o uistinu impresivnom postignuću, i jedina prepreka prema savršenom uređaju, čiju će kompletnu prednju površinu prekrivati zaslon, je smještaj prednje kamere. Ako izuzmemo one koje iskaču iz kućišta, ostaje još opcija ugradnje ispod zaslona, no to zasad spada u futurizam.

Samsung je u ovaj uređaj očito jako želio ugraditi dvostruku selfie kameru pa je zbog nje žrtvovao skoro pa savršeni zaslon kojeg takvim možemo nazvati u dva manja modela, dakle s jednom rupicom, a vidjeli smo i na primjeru Honora View 20 da ne predstavlja praktički nikakav problem.

S druge strane, ova pilula u gornjem desnom kutu će se pobrinuti da vaš ljubimac bude lako prepoznat na stolu ili šanku, odnosno kako ga znatiželjni promatrači ne bi zamijenili za običan S10, ili ne daj Bože neki drugi mobitel.

Osobno nisam ljubitelj pilule, ali treba priznati da je dizajnerski objektivno bolje rješenje od klasičnog zuba, jer ostavlja više mjesta na statusnoj traci za ikonice i obavijesti.

E sad, dolazimo do vjerojatno najzanimljivijeg detalja priče o kućištu, a to su dimenzije. Zbog iznimno povoljnog omjera zaslona i mesa, Galaxy S10+ je za čak 5,3 milimetra kraći od Notea 9, s kojim inače dijeli istu dijagonalu zaslona. Štoviše, čak je kraći i od Galaxyja S9+ koji ima vidljivo manji zaslon (6,2 inča). Zbog dodatnog smanjivanja ruba zaslona, nije ostalo mjesta za LED lampicu za obavijesti, što bi nekima moglo nedostajati, no vjerujem da će Always On to u određenoj mjeri nadoknaditi.

No da se ne bi stalo na tome, S10+ je i osjetno lakši od ove dvojice, pa tako sa svojih 175 grama dođe kao osvježenje nakon 189 g kod Galaxyja S9+ ili punih 200 grama Notea 9. Trebam li uopće spominjati iPhone XS Max i njegovih 208 grama?

S10+ je otprilike iste visine kao Huawei Mate 20 Pro, ali je od njega za dva milimetra širi, što potonjem ipak ostavlja izvjesnu prednost kod korištenja jednom rukom.

Što se same konstrukcije kućišta tiče, ona je besprijekorna. Vidljivo je da se o svakoj sitnici vodilo računa, i da je svaki detalj precizno obrađen u djelić milimetra. Osnova kućišta je, očekivano, aluminijski okvir, a i poleđina je izrađena od stakla, osim posebnog modela s keramičkim kućištem. Spomenuti okvir dolazi u srebrnoj boji, dakle kontrastnoj od crne u kojoj je stigao i naš testni primjerak. Ovaj kontrast osobno smatram atraktivnim, iako će netko poželjeti da je u istoj boji kao kućište. Logično, ako uređaj stavite u zaštitnu maskicu, što je svakako poželjno, tada neće dolaziti do izražaja.

Koliko se god Samsung (i drugi proizvođači) trudili smanjiti radijus zakrivljenosti zaslona na rubovima, on je još uvijek podložniji oštećenjima i objektivno nezgodniji za rukovanje od potpuno ravnog, zato ova stavka, usprkos atrakciji, i dalje predstavlja ergonomski minus. Ovdje napomenimo da je poleđina zaštićena Gorilla Glass 5, a zaslon Gorilla Glass 6 zaštitnim slojem.

Kad je poleđina u pitanju, Samsungovi dizajneri su proživjeli prilično burne zadnje dvije godine. Nakon asimetrično smještenog čitača otisaka prstiju na modelima iz 2017. i nešto bolje riješenih modela iz prošle godine, sada je poleđina napokon rezervirana samo za modul kamere, jer je čitač preselio ispod zaslona. Štoviše, poleđina je nakon dodavanja treće kamere dodatno dobila na atrakciji, iako moram priznati da mi se osobno Huaweijev kompaktni raspored 2×2 više sviđa, no to ne znači da će i vama jer se radi o subjektivnom dojmu. Naravno, svemu moramo dodati i bljeskalicu koja se nalazi u istom redu.

11/03/2019 12:29 PM