Preskočenih 9 brojeva u nomenklaturi i novo ime Samsung Galaxy S20 Ultra, samo donekle pokazuju koliko Samsung želi ovaj uređaj prikazati impozantanim. Kao da nije bitno u čemu, ali bitno je da se pretjeruje.
Tako ova Ultra, ne samo što donosi najveću dijagonalu od svih Samsungovih top modela do sada, izuzmemo li preklopni segment naravno, već donosi i najveću grbu oko kamere, daleko najviše megapiksela, najveći zoom i najviše RAM-a. U svemu se moralo pretjerati. Ili možda ipak nije tako?
Mi smo u svakom slučaju objeručke prihvatili apsolutno svaku novost koju je Ultra donijela, ali se i donekle pomirili s nekim detaljima koje je izgubila. Taj mali dio osobnosti u obliku 3,5 mm izlaza za slušalice kojeg je jedan dio publike već lagano odbacio, a drugi još uvijek žali za njim svaki put kad putem bluetooth slušalica primijeti ono minimalno kašnjenje zvuka prilikom gledanja Netflixa ili YouTubea.
Ultra označava svojevrsni nastavak Samsungove priče s dizajnom koji nas najviše podsjeća na S8 ili S9 seriju, u kombinaciji s rupicom na vrhu zaslona i materijalima kakve koristi Note 10. Neki će zamjeriti na paleti boja i prigovoriti da su nekad bile malo kreativnije, ali mi ćemo se usredotočiti na one stvari koje možemo izmjeriti.
Primjerice, svega 128 GB interne memorije u početnom modelu ili 108 MP koliko broji novi Samsungov senzor. Kao i onih 48 MP koliko broji kamera s periskopskim 5X uvećanjem, kojeg Samsung ne naziva periskopskim već nekako drukčije, samo smo zaboravili.
Već osnovni model donosi i podršku za 5G i to ne onaj najosnovniji, već malo napredniji kojeg bi čak u bližoj budućnosti mogli iskoristiti i u Hrvatskoj, što ga definitivno čini kao dobrom kupnjom i za budućnost, pod uvjetom da vam pozamašna cifra koju morate izdvojiti za njega ne predstavlja problem.
Ima tu još pregršt trikova i novosti koje je Samsung ugurao u ovaj model i zbog čega smo ostali oduševljeni već prije par tjedana kad smo ga prvi put isprobali, ali i prije deset dana kad nam je stigao na pravi test. U to vrijeme, proputovali smo kroz nekoliko zemalja i zadržali se duže vremena u Barceloni, gdje smo imali prilike razmijeniti dojmove o njemu u širem krugu od onog u kojem to inače radimo. Nakon svega toga, vrijeme je i da vam prenesemo sve što smo uspjeli saznati o njemu.
Svojim gabaritima, Ultra definitivno odstupa od klasičnog smartfona kojeg lako možemo preporučiti bilo kome. Veća je od većine smartfona koje smo do sad imali prilike isprobati, a usprkos tome što se doima debeljuškasta, sa svojih 8,8 mm debljine, debela je koliko i Note 9. Mada se u ruci čini debljom. Takav dojam ostavlja i zbog svoje težine od 222 grama koja se nekima čini velika, ali mi smo se brzo privikli na nju i postala nam je normalna kao i da je riječ o bilo kojem drugom smartfonu.
Naš primjerak došao je u kozmično sivoj izvedbi, a koliko smo shvatili, možete izabrati još samo crnu, ukoliko vam ova nije dovoljno primamljiva. Vjerojatno će vremenom doći proširena paleta boja, kao što je to slučaj sa manjim uređajima iz S20 serije, ali zasad nemamo informacija o tome.
Već smo spomenuli da nas oblikom najviše podsjeća na dizajn S8-ice ili S9-ke, ali s ključnom novosti vezanom uz smještaj tipki. Sada su one na desnom boku, na dohvat palca, baš kao na Noteu 10, nemamo posebnu tipku za Bixby. Tipka za uključivanje ga dužim pritiskom poziva, ali samo ako vi to želite. U postavkama uređaja ju možete prenamijeniti tako da radi upravo ono što bi i trebala raditi, uključuje i isključuje uređaj.
05/03/2020 07:57 PM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti