Sigurnije surfanje - Vodič za roditeljske postavke na Macu, Windowsima, iOSu i Androidu - Android

Get it on Google Play

Sigurnije surfanje - Vodič za roditeljske postavke na Macu, Windowsima, iOSu i Androidu - Android

Pogledamo malo brojke: 80% djece živi u kućanstvu s 5 ili više elektroničkih uređaja, 97% ih zna samostalno uključiti neki elektronički uređaj, 90% samo traži i pokreće sadržaje koji žele, a 45% djece se samostalno koristi internetom.

The post Sigurnije surfanje: Vodič za roditeljske postavke na Macu, Windowsima, iOSu i Androidu appeared first on Netokracija.

Zašto i ne bi? Bilo da je riječ o igri, učenju, istraživanju, komunikaciji, istraživanju ili kreativnom izražavanju, opcije su nebrojene i uvelike čine život zanimljivijim, a cijeli svijet bližim. Nije li to nešto što bi svatko poželio za svoje dijete?

No ta priča ima i svoje naličje – sve opasnosti koje umreženo odrastanje nosi sa sobom. Od vršnjačkog nasilja koje se preselilo na društvene mreže i aplikacije za dopisivanje do potencijalno opasnih stranaca koji se skrivaju u anonimnosti interneta.

Da, tehnologija na mnoge načine može biti istovremeno i korisna i zabavna i opasna za djecu. Na apsolutno isti način možemo opisati, recimo, vožnju biciklom. Zato učimo voziti bicikl s njima, skidamo im jedan po jedan pomoćni kotačić i učimo ih kako da se ponašaju u prometu da bi u vožnji mogli uživati i izbjeći opasnosti. Isti princip se može primijeniti i ovdje.

Prvi pomoćni kotačići: Postavke na računalu

Prvi korak, pogotovo kada su djeca još mala, je da stvorite sigurnu digitalnu radnu površinu za njih. 

Koji god uređaj koristili, preporučuje se da otvorite poseban korisnički profil za dijete – za početak, tako će svi vaši dokumenti, programi i komunikacijski kanali biti sigurni od preentuzijastičnog klikanja i istraživanja.

Druga stvar je da će dijete imati svoj digitalni radni prostor na kojem može spremati svoje dokumente, priče crtkarije, i gdje ćete instalirati igre ili programe namijenjene upravo njima.

Treća je da pravila određujete – vi.

Windows

Windows operativni sustav vam omogućava da napravite dječji korisnički profil. To možete napraviti tako da odete u Postavke i ondje kreirate poseban dječji korisnički račun.

Ova vam mogućnost daje nekoliko mehanizama zaštite i kontrole – od vremena koje dijete provodi na računalu, ali i na konzoli Xbox One, ako je imate, preko blokiranja neprimjerenih stranica i aplikacija, pa do izvještaja o aktivnostima koje možete dobiti na email.

Također postoji mogućnost “Pitaj roditelja” za sve kupnje koje dijete želi obaviti u Microsoft Storeu – dok je koncept svakako zanimljiv, pitanje je koliko je koristan, jer Microsoft Store nije najprivlačnije ecommerce odredište za djecu.

To je ujedno i mana ovog rješenja – vrlo je Microsoftocentričan. Da biste mogli iskoristiti ove mogućnosti, morati i sebi i djetetu napraviti Microsoftovu adresu (ili se barem prisjetiti svoje) pa ako inače ne koristite stavke Microsoftovog ekosustava, izuzev operativnog sustava, postavljanje dječjeg profila može biti veća gnjavaža.

Prednost je dakako što ne morate instalirati nikakve dodatne softvere, već funkcionalno rješenje imate na svom računalu.

Girls Friends Laptop Using Concept

MacOS

Kao i na Windowsima, za dijete ćete napraviti novi korisnički profil. Za razliku od Windowsa, ne postoje specijalizirani dječji profili – nakon što kreirate običan korisnički račun jednostavno ćete uključiti “Roditeljske kontrole” (Parental controls).

Ovo će se s vremenom pokazati kao prednost, jer kako dijete raste i smanjuje se potreba za tom vrstom zaštite, roditeljske kontrole ćete jednostavno isključiti, za razliku od Microsoftovog rješenja, gdje ćete morati proći proces pretvaranja dječjeg profila u “običan”.

Dok se to ne dogodi, roditeljske kontrole na MacOS-u pružaju slične mogućnosti kontrole sadržaja, kupovine i vremena provedenog na računalu. Kada je riječ o kontroli sadržaja, ponudit će vam da se korisniku profila zabrani odlazak na stranice “za odrasle” ili da mu se dopusti da posjećuje samo stranice s popisa koji ćete vi sami napraviti.

Također možete postaviti ograničenja što se tiče preuzimanja aplikacija, glazbe i filmova u Apple Storeu, što je već nešto primamljivija opcija, a i podesiti vrijeme kada dijete smije biti na računalu. Dodatna mogućnost je da roditeljskim kontrolama upravljate s drugog računala, tako da sve možete podesiti, primjerice, sa svog prijenosnika, ako dijete ima vlastiti uređaj.

Kako Apple ima nešto širi ekosustav od Windowsa, moći ćete na isti način podesiti kontrole i na iPadu i iPhoneu, ako ste kućanstvo u kojem se koriste samo Appleovi proizvodi. Ako to nije slučaj, ipak će vam trebati dodatno rješenje.

Android

Mnogo je proizvođača koji u svojoj ponudi imaju tablete s Android operativnim sustavom pa tako različiti brendovi mogu imati i različite mogućnosti i postavke. Android sam po sebi nema jedinstveno rješenje za zaštitu djece, ali to ne znači da ne možete ništa učiniti kako bi dječje igre na tabletu bile sigurnije i za njih i za vas.

Prvi je podešavanje roditeljskih postavki u Google Storeu. Nemojte preskočiti ovaj korak, jer su trgovine aplikacijama na tabletima dostupnije, primamljivije zbog velike količine igara i sadržaja, a često i imaju podatke o vašoj kartici.

Taj scenarij možete lako izbjeći tako da u postavkama same aplikacije Google Storea pronađete roditeljske kontrole koje će vam pomoći da postavite neke restrikcije, primjerice koje filmove, glazbu i igre dijete može preuzeti.

Vrlo bitna i korisna opcija koju svakako uključite je ona Autentifikacija kupovine, što znači da ćete svaku kupovinu aplikacija ili sadržaja koje dijete želi napraviti u Google Storeu vi morati potvrditi – tako neće biti neugodnih iznenađenja.

Ono što još možete napraviti je da djetetu kreirate korisnički profil koji ćete označiti kao “Restricted user”, što će vam omogućiti da odaberete koje aplikacije dijete može, a koje ne može koristiti.

Kao što sam već spomenula, vaš tablet će vjerojatno imati i vlastite postavke zaštite za djecu, ali to ovisi od uređaja do uređaja.

iOS uređaji

Kako uređaje s iOS-om isključivo Appleovi, ovdje je situacija jednostavnija. Bilo da je riječ o iPadu, iPadu Touch ili iPhoneu, mogućnosti su više-manje iste, i vrlo nalik onima koje smo već spominjali kod računala.

Proces je isti – kreirati novog korisnika i uključite Roditeljske kontrole. Ondje ćete odlučiti koliko slobode želite dati djetetu na uređaju – koliko vremena na njemu može provesti, hoćete li mu dopustiti pristup svim stranicama osim onima za odrasle ili tek onima koje sami odaberete, želite li da se filtrira eksplicitni sadržaj te što i kako dijete može kupovati u Apple Storeu.

Što kada koristite više različitih operativnih sustava?

Možda imate Windows računalo, Appleov iPad i Android pametni telefon ili bilo koju drugu kombinaciju – ovo je i najčešći slučaj u kućanstvima. Što sad?

Jedna opcija je, naravno, da svaki uređaj podešavate zasebno. Prednost takvog pristupa je što je besplatno i koristite samo softverska rješenja koja već imate na uređajima.

Mana takvog pristupa, osim što zahtijeva poprilično vremena, je da ne postoji način da sinkronizirate sve te uređaje.

Ako, primjerice, odlučite da vaše dijete može provesti do 2 sata dnevno za ekranima, moći ćete postaviti vremensko ograničenje samo na svakom zasebno – 1 sat na računalu, pola sata na tabletu, pola sata na mobitelu. A možda dijete nije uopće htjelo taknuti mobitel ili tablet, već radi nešto za školu na računalu. Sve promjene morat ćete ručno unositi, ovisno o danu. Također, kako svaki od ovih sustava koristi različite sustave, postavke i algoritme, neke stvari će djetetu biti dostupne na jednom uređaju, a na drugome ne, što umanjuje konzistenciju i otvara “rupe” u vašim pravilima.

Te probleme možete riješiti uvođenjem third party rješenja koje funkcionira na sve četiri platforme. Jedno od njih je i A1 Internet zaštita, koja nudi nekoliko slojeva zaštite za djecu i uređaje.

Kako bi osigurala ujednačeno filtriranje sadržaja za djecu na svim platformama, rješenje dolazi s vlastitim preglednikom koji osigurava sigurno i bezbrižno surfanje tako da blokira opasne stranice.

Osim toga, tu su i sve opcije već nabrojane pod različitim operativnim sustavima: ograničavanje vremena te upravljanje aplikacijama i stranicama koje dijete može koristiti ili posjećivati. Dodatni sloj sigurnosti pružaju antivirusni program i zaštita za ekupovinu i bankarenje, kako istraživački prstići ne bi slučajno kupovali bez vašeg odobrenja.

Ne zaboravite ih naučiti “voziti bicikl”

Za koju god se opciju zaštite odlučili, ne zaboravite: Prva linija obrane za djecu ste upravo vi, njihovi roditelji. Kao što ćete s njima naučiti voziti bicikl i pokazati im kako se ponaša u prometu, tako je na vama i da ih naučite sigurno se koristiti internetom.

Zato se informirajte i poslušajte savjete stručnjaka kako biste bili spremni na sve situacije i kako biste uvijek imali pravi savjet za njih.






The post Sigurnije surfanje: Vodič za roditeljske postavke na Macu, Windowsima, iOSu i Androidu appeared first on Netokracija.

23/04/2019 11:04 AM