Sony Xperia XA2 – Recenzija - Android

Get it on Google Play

Sony Xperia XA2 – Recenzija - Android

Pred Sonyjem je razdoblje većih promjena, što smo vidjeli na novim flagship modelima, XZ2 i XZ2 Compact. Srednja klasa će vjerojatno pričekati sljedeću godinu za takvo nešto, no to ne znači da i u njoj nema novosti. Kao manji brat velike Xperije XA2 Ultra nam je stigao jedan više-manje kompaktni uređaj – Xperia XA2. Od novosti […]

Pred Sonyjem je razdoblje većih promjena, što smo vidjeli na novim flagship modelima, XZ2 i XZ2 Compact. Srednja klasa će vjerojatno pričekati sljedeću godinu za takvo nešto, no to ne znači da i u njoj nema novosti. Kao manji brat velike Xperije XA2 Ultra nam je stigao jedan više-manje kompaktni uređaj – Xperia XA2. Od novosti u usporedbi s prošlogodišnjim XA1 ćemo izdvojiti nešto veći, ali puno oštriji zaslon, jači i štedljiviji procesor, 4K video, čitač otisaka prstiju i osjetno veću bateriju. Dizajn je preživio određene promjene, a ako vas zanimaju svi detalji, pronaći ćete ih u nastavku teksta.

GLAVNE KARAKTERISTIKE

Dimenzije
142 x 70 x 9,7 mm
Masa
171 gram
Zaslon
5,2″ IPS LCD, 1920 x 1080, 424 ppi. 75% prednje površine
SoC
Qualcomm Snapdragon 630
CPU
8x Cortex-A53 2,2 GHz
RAM
3 GB
Interna memorija
32 GB
Micro SD
do 256 GB
Povezivanje
WiFi 802.11 a/b/g/n, A-GPS, GLONASS, Bluetooth 5.0, NFC, FM radio, USB Type-C
Brzo punjenje
Da
OS
Android 8.0 Oreo
Kamera
23 MP; 4K video
Prednja kamera
8 MP; 1080p video
Baterija
3300 mAh
Cijena
cca. 2500 kn
Ustupio
Sony
PREDNOSTI
NEDOSTACI
Kvaliteta izrade
Prosječna selfie kamera
Dobre performanse, fluidnost
Malo zastarjeli dizajn
Vrlo dobra glavna kamera

DIZAJN I KUĆIŠTE

Koliko god je Xperia XA1 izgledala kao kutija, toliko Xperia XA2 ne izgleda. To je prvenstveno zbog zakrivljene plastične poleđine, kao i metalnog okvira koji se savršeno uklapa u sendviču od stakla, aluminija i plastike. Nijanse srebrne boje u kojoj smo dobili naš testni primjerak su pogođene gotovo “u dlaku”, što je inače dosta teško kod kombinacije metala i plastike. Izvana je zapravo preslika Xperije XA2 Ultra, uz nedostatak druge prednje kamere kao jedinom vidljivom razlikom.

Sprijeda se ispod stakla nalazi 5,2-inčni zaslon, a iznad njega zvučnik za pozive, senzori, kamera i LED lampica za obavijesti, dok je donji dio prazan. Danas svi bježe od velikih rubova iznad i ispod zaslona kao da nose zaraznu bolest, ali Sony mirno šeće i ne skreće pogled. Moramo biti pošteni i istaknuti praktički nepostojeće bočne rubove koji s 2.5D staklom izgledaju kao da se stapaju s metalnim okvirom, no zaslon je ipak potpuno ravan. U lijevom boku je ladica s utorima za kartice, u desnom tipke za regulaciju glasnoće, okrugla tipka power i tipka kamere, s gornje strane imamo sekundarni mikrofon i 3,5-mm priključak za slušalice te na kraju s donje strane glavni mikrofon, USB-C priključak i zvučnik za multimediju. Na poleđini je 23 MP kamera s LED bljeskalicom i, napokon, čitač otisaka prstiju.

U direktnoj usporedbi dimenzija i mase s prethodnikom, Xperia XA2 je kraća za 3 mm i za isto toliko šira, deblja za 1,7 mm i teža za 28 g. Rekli smo da ima veći zaslon i bateriju pa je teško moglo doći do smanjenja u svim smjerovima. Uklonjen je onaj besmisleni prorez bez zvučnika koji nije uspio nikoga prevariti, a stražnja kamera je preseljena iz gornjeg lijevog ugla na sredinu pa možemo zaključiti, uz ranije navedene detalje, da je Sony pročitao našu recenziju Xperije XA1 i ispravio veliki dio nedostataka. Šalu na stranu, Xperia XA2 je, uz XA2 Ultra, uvjerljivo najljepši i najkvalitetnije izrađeni član obitelji XA.

Već standardno u paketu dolazi USB kabel i punjač od 1,5 A koji ne podržava brzo punjenje.

ZASLON

Xperia XA2 je nakon dva prethodnika s HD zaslonima prva s Full HD zaslonom. Dijagonala je narasla za 0,2 inča, no svejedno imamo 424 ppi, što daje izvrsnu oštrinu. Kao i na većem bratu, poželjno je uključiti poboljšanje kvalitete slike za malo zasićenije boje.

Općenito je kvaliteta prikaza vrlo dobra, uz dobar kontrast i jako pozadinsko osvjetljenje koje će i tijekom sunčanih dana osigurati jasan prikaz.

HARDVER, PERFORMANSE I POVEZIVANJE

Sony je ove godine ostavio MediaTek procesor samo za seriju L, stoga ovdje imamo Qualcommov proizvod. Konkretno, to je Snapdragon 630, isti kakav ima i Xperia XA2 Ultra. Zanimljivo, prilikom testiranja je XA2 uz 1 GB RAM-a manje uspio u AnTuTu postići bolji rezultat, i to baš na području memorije. U svakodnevnom radu je 3 GB RAM-a dovoljno za multitasking sa srednje velikim aplikacijama i vjerujemo da će još jedno vrijeme biti dostatno za takve radnje, pa i više od toga. Možda je Sony mogao podići količinu radne memorije na 4 GB, ali to se ne bi uklapalo u trenutnu ponudu njihovih smartfona. S 3D igrama nema nikakvih poteškoća, sve su radile glatko i grafika je oku ugodna, zahvaljujući grafičkom procesoru Adreno 508.

Osim RAM-a, Xperia XA2 ima istu količinu interne memorije kao prethodnik – 32 GB. To će biti dovoljno za sustav, sve aplikacije koje vam trebaju te fotografije i ponešto glazbe. Ako fotografije spremate u najvećoj rezoluciji, računajte s time da jedna fotografija može zauzimati do cca. 7 MB, a 30 sekundi 4K videa oko 130-170 MB, ovisno o tome koji codec koristite. Jednom kad vam interna memorija postane tijesna, možete posegnuti za micro SD karticom kapaciteta do 256 GB.

Zvučnik za pozive je glasan i sigurno se nikad nećete požaliti na kvalitetu zvuka. Glasnoća vrijedi i za zvučnik za reprodukciju multimedijskog sadržaja, uz ponešto distorzije kad ga pojačate do kraja. Prijem signala je standardno dobar, a za nostalgičare je tu i FM radio. Čitač otisaka prstiju je precizan, ali kao i na XA2 Ultra je nešto sporiji od konkurencije.

SOFTVER I SUČELJE

Xperia XA2 ima operativni sustav Android 8.0 Oreo koji je, žalosno za reći, još uvijek slabo rasprostranjen. S obzirom na to da je u srednjoj klasi, ovako na prvi pogled ćemo reći da je nadogradnja sustava na Android P zajamčena, a za dalje ćemo vidjeti.

Kao što je poznato, Sonyjevo sučelje je vrlo čisto i gotovo nepromijenjeno u odnosu na ono kakvo imaju Google Pixel smartfoni. Naravno, tu su poneke Sonyjeve aplikacije kojih se još uvijek ne žele riješiti – Glazba, Album, Videozapisi, PlayStation, Xperia Lounge, E-pošta, Vijesti, Movie Creator i Sketch te Facebook, Amazon Shopping i Amazon Kindle. Zadana tipkovnica je SwiftKey, ali su zato web preglednik, kalendar i poruke Googleovi.

Zaključani zaslon ima prečace za glasovno biranje i kameru te veliki sat čiji se izgled može promijeniti bez odlaska u postavke, samo je potrebno zadržati prst na satu i pojavit će se nekoliko ponuđenih tipova. Postavke početnog zaslona su bogate, u njima možete promijeniti veličinu i izgled ikona, isključiti Google Feed ako vam nije potreban, mijenjati efekt prijelaza, pozadine, teme, veličinu rešetke ikona i dodavati widgete. Ikona za izbornik aplikacija ne mora nužno biti u sredini donjeg reda, a možete ju i potpuno ukloniti jer se izbornik ionako može otvoriti povlačenjem prsta od dna zaslona prema gore.

Sučelje može raditi u portetnoj i pejzažnoj orijentaciji, a ako vam to smeta, tj. ne želite da se zarotira kad malo nagnete uređaj, lako se može isključiti u postavkama početnog zaslona. Unatoč tome što po današnjim mjerilima Xperia XA2 nema veliki zaslon, funkcija operacije jednom rukom je prisutna jer zasloni rastu, ali prsti ne. Jasno, ne radi u pejzažnoj orijentaciji. Ono što radi u obje orijentacije je, između ostaloga, rad u dva prozora.

Brzina i fluidnost ni u jednom trenutku nisu bili upitni, čak nikad ne bismo rekli da uređaj ima samo 3 GB RAM-a jer nismo primijetili da je imalo posustao ili “zakašljao” prilikom otvaranja većeg broja aplikacija.

KAMERA

Kao i kod većine Sonyjevih smartfona, stražnja kamera je visoke rezolucije, 23 MP. Predmetni senzor je IMX300, otvor blende f/2,0, a od istaknutijih značajki su tu PD automatski fokus i ISO 12.800. Otvor blende možda nije velik koliko bi trebao biti za bolje snimke u mraku, ali uglavnom je riječ o modernoj kameri koja će uglavnom nadmašiti svoje rivale.

Sučelju malo nedostaje da bi bilo u potpunosti moderno. Da, sve je pregledno i uredno, ali kad napokon dočekate snimanje 4K videa, sreća splasne čim shvatite da za to morate ući u posebni na

06/03/2018 11:25 AM