Sony Xperia XZ2 – Recenzija - Android

Get it on Google Play

Sony Xperia XZ2 – Recenzija - Android

Nije prošlo ni pola godine od našeg druženja s Xperijom XZ1, a Sony je već pripremio novi model, Xperiju XZ2. Ne bismo htjeli reći da je novi model izašao pod pritiskom konkurencije koja već odavno u ponudi ima smartfone s 18:9 zaslonima i pritom napravio kardinalne greške jer XZ2 tehnički nimalo ne zaostaje za današnjom […]

Nije prošlo ni pola godine od našeg druženja s Xperijom XZ1, a Sony je već pripremio novi model, Xperiju XZ2. Ne bismo htjeli reći da je novi model izašao pod pritiskom konkurencije koja već odavno u ponudi ima smartfone s 18:9 zaslonima i pritom napravio kardinalne greške jer XZ2 tehnički nimalo ne zaostaje za današnjom elitom. Sony očito ne pati za skidanjem rekorda u dimenzijama i masi kućišta, no dizajn je potpuno novi.

Uređaj ima najnoviji Qualcommov procesor, vrlo dobru kameru koja nam je poznata otprije, ali je dodatno ugođena i prva je na svijetu koja snima 4K HDR video, izvrstan HDR zaslon i još ponešto zgodnih mogućnosti o kojima saznajte više u nastavku teksta.

GLAVNE KARAKTERISTIKE

Dimenzije
153 x 72 x 11,1 mm

Masa
198 grama

Zaslon
5,7″ IPS LCD, 2160 x 1080, 424 ppi, 76% površine, HDR BT.2020, Gorilla Glass 5

SoC
Qualcomm Snapdragon 845

CPU
4x Kryo Gold 2,7 GHz, 4x Kryo Silver 1,7 GHz

RAM
4 GB

Interna memorija
64 GB

Micro SD
do 400 GB

Povezivanje
WiFi a/b/g/n/ac, A-GPS, Bluetooth 5.0, NFC, USB-C (3.1)

3G
HSPA 42,2/5,76 Mbps

4G
LTE Cat.18 (1200/200 Mbps)

OS
Android 8.0 Oreo

Kamera
19 MP, 4K HDR video, 960 fps 1080p slow-motion video

Prednja kamera
5 MP, 1080p video

Baterija
3180 mAh

Cijena
5999 kn

Ustupio
Sony

PREDNOSTI
NEDOSTACI

Kvaliteta izrade
Veći i teži od konkurencije

Izvrsne performanse
Selfie kamera lošija od one na XZ1

Vrlo dobra glavna kamera

960 fps 1080p video, 4K HDR video

Izvrstan zaslon

Dynamic Vibration System

DIZAJN I KUĆIŠTE

Xperia XZ2 dolazi u četiri boje kućišta: Liquid Black, Liquid Silver, Deep Green i Ash Pink, a mi ćemo ih zvati crna, srebrna, zelena i ružičasta. Naš primjerak je crne boje i izgleda impresivno, no ne sumnjamo da je ostatak ekipe imalo lošijeg izgleda. Prednja i stražnja strana su izrađene od stakla, konkretno Gorilla Glassa 5, a okvir koji je smješten između njih je izrađen od aluminija za koji Sony tvrdi da je izuzetno otporan na torziju i savijanje. Kao jedine nedostatke staklene poleđine ćemo navesti izuzetnu vidljivost otisaka prstiju i klizavost, a s vremenom bi se mogla pojaviti i pokoja ogrebotina. Na svjetlijim kućištima su otisci puno manje uočljivi, ali pripazite gdje ostavljate uređaj jer bi vam lako mogao skliznuti na pod. Svakako preporučamo korištenje zaštitne maske.

Novi dizajn nosi naziv Ambient Flow, što bi se na hrvatski prevelo kao tok ambijenta i savršeno ga opisuje. Poleđina je zaobljena prema sve četiri strane, a zbog visoke refleksije se na njoj pojavljuju obrisi prostora oko vas. Držanje u ruci je izvrsno zahvaljujući potpunoj zaobljenosti, što je itekako bitno zbog glatke teksture uređaja. Kućište ima certifikat IP65/68 za otpornost na prašinu i vodu.

Nije nikakva tajna da su prethodnih godina mnogi odustali od kupnje Xperia smartfona zbog povećih rubova oko zaslona, pogotovo gornjih i donjih. U slučaju Xperije XZ2 su se oni primjetno smanjili, pogotovo gornji rub. Zbog nedostatka prostora je čak i Sonyjev logo premješten na suprotnu stranu, tako da iznad zaslona sad nalazimo jedan od stereo zvučnika, senzore, LED lampicu za obavijesti i selfie kameru, a ispod je spomenuti Sony logo i u tanki prorez vješto skriveni drugi zvučnik . Na Xperiji XZ1 su stereo zvučnici izgledali simetričnije, ali osobno nemamo nikakvih primjedbi na ovakvo rješenje, pogotovo kad ga uspoređujemo s onim gdje je drugi zvučnik pored USB priključka pa zvuk odlazi previše u stranu.

Raspored fizičkih tipki se nije mijenjao, ali sad su tipke za regulaciju glasnoće pomaknute prema vrhu desnog brida. Nekako nam se više sviđa kad se nalaze bliže tipki power, što opet varira od korisnika do korisnika. Čitač otisaka prstiju je premješten na poleđinu, ali na pomalo neobično mjesto. Nalazi se gotovo na sredini, a tamo gdje bi prst prirodno trebao naći svoj put se nalazi kamera. Rezultat: kamera zamrljana otiscima prstiju u prvih par dana korištenja, ali nakon toga ćete se već priviknuti. Nakon mnogo godina, Sony je odlučio preseliti utore za kartice s lijeve strane na gornju. Radi se o hibridnim utorima, što znači ili dvije SIM kartice ili jednu SIM i jednu Micro SD. Pored utora se nalazi sekundarni mikrofon, a na suprotnoj strani su glavni mikrofon i USB-C priključak.

Izbačen je 3,5-mm audio priključak pa slušalice morate spojiti preko adaptera. Srećom, on je priložen u pakiranju i nema potrebe za dodatnom investicijom. Budući da od Sonyja uvijek dobivamo tzv. demo pakiranja, postoji šansa da je dio punog paketa i Y kabel koji omogućuje istovremeno punjenje baterije i korištenje slušalica, s tim da u tom slučaju ne funkcionira brzo punjenje.

Uspoređujući dimenzije i masu s Xperijom XZ1, XZ2 se izdužio za 5 mm, suzio za 1,4 mm i udebljao za čak 3,7 mm te dobio 43 grama na masi. Naravno, zasluge za to odnose zaslon koji je veći za oko 12% te baterija čiji je kapacitet narastao za 18%.

ZASLON

Sony Xperia XZ2 (uz Xperiju XZ2 Compact) je prvi Sonyjev smartfon sa zaslonom omjera stranica 18:9. Nije se pretjerivalo s rezolucijom pa imamo Full HD+, tj. 1080 x 2160 piksela, što daje 424 piksela po kvadratnom inču – isto kao Full HD na 5,2-inčnom zaslonu Xperije XZ1. Zaslon nema nikakve zube, čak ni zaobljene uglove i vjerujemo da je mnogima to jako važno.

Zaslon Xperije podržava 10-bitne boje i HDR BT.2020 standard. U stvarnom životu će vam za uživanje u blagodatima raskošnih boja trebati odgovarajući sadržaj, a ako ga nemate, možete ga snimiti i sami, no o tome više u opisu kamere. Iako nije AMOLED, moramo priznati da je zahvaljujući tehnologijama Trilluminos Display za živopisnije boje i X-Reality za videozapise ovaj zaslon jedan od najboljih IPS LCD-a koje smo imali prilike vidjeti u posljednje vrijeme.

Vidljivost na otvorenom je vrlo dobra, kontrast je izvrstan, a jedini nedostatak bi mogao biti što crna boja nije crna koliko bi mogla biti, čak i za jedan IPS LCD zaslon.

HARDVER, PERFORMANSE I POVEZIVANJE

Koji god da je Qualcommov procesor trenutno najbolji, on uvijek pokreće Xperije iz vrha Sonyjeve ponude. Stoga Xperia XZ2 ima Snapdragon 845 koji je trenutno jedan od najjačih mobilnih procesora, a uz njega ide 4 GB RAM-a. Možda tih 4 GB zvuči već pomalo siromašno, no uopće nismo primijetili nedostatak radne memorije, a napomenut ćemo da će neka tržišta dobiti i verziju sa 6 GB RAM-a. Performanse su izvrsne, sve aplikacije se otvaraju u treptaju oka, a učitavanje 3D igara je vrlo brzo i nema nikakvih trzanja kod najzahtjevnijih naslova.

Nedavno smo testirali Samsung Galaxy S9 i S9+ s Exynos 9810 procesorom i usporedbi sa Snapdragonom 845 vidimo da je Exynos u laganoj prednosti i single i multicore testovima, ali Snapdragonov Adreno 630 GPU je nadmašio Mali-G72 MP18 za 14%. Ruku na srce, u svakodnevnom životu tu razliku nećete nikad primijetiti. Dakle, 10-nm procesor ima vrhunske performanse, ali ne smijemo zaboraviti ni koliko to utječe na potrošnju baterije.

Teško se požaliti na 64 GB interne memorije, ali je isto tako neshvatljivo zašto u ponudi nema još barem jedna veće memorijske izvedbe, čak i pored podrške za memorijske kartice. S druge strane, Sony nije natovario sustav nepotrebnim aplikacijama.

Ako u nečemu Xperia XZ2 briljira, to je povezivost. Žičano se podaci prenose putem USB-C 3.1 kabla, a od bežičnih veza podržava Wi-Fi a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, NFC, A-GPS i LTE Cat.18 koji donosi munjevite brzine, do 1200 Mbps za preuzimanje i 200 Mbps za slanje podataka.

Kao i svi ovogodišnji Sonyjevi modeli, XZ2 ima čitač otisaka prstiju na poleđini i iznimno je brz i pouzdan. Novi S-Force stereo zvučnici su primjetno glasniji od onih na XZ1, no ipak nam se čini da je još veća razlika u kvaliteti zvuka. Iznimno je čist i vidi se da se puno truda uložilo u podešavanje srednjih tonova jer se vokali čuju jasno, tj. nisu izgubljeni u miksu. Još jedna novost je Dynamic Vibration System. U uređaj je ugrađen dodatni vibracijski modul koji “pokupi” niske frekvencije (do 100 Hz) i reproducira ih kao vibracije pa kad uređaj držite u ruci i slušate glazbu ili gledate npr. film, dobit ćete dojam da uređaj raspolaže omanjim subwooferom. Izdvajanje kick bassa od bass linea je solidno izvedeno i sviđa nam se ova funkcionalnost. Štoviše, voljeli bismo je vidjeti i kod drugih proizvođača.

SOFTVER I SUČELJE

Android 8.0 nije nikakva novost na Xperia uređajima, baš naprotiv, XZ1 i XZ1 Compact su bili prvi smartfoni na svijetu koji su tvornički dolazili s Oreom. Xperia XZ2 ima taj isti operativni sustav, samo što su sigurnosne zakrpe novijeg datuma. Od vizualnih promjena smo uočili novu okruglu ikonu aplikacije kamere i par promjena u dizajnu ikona Sonyjevih aplikacija sustava, no generalno je to sve ono dobro, staro Xperia sučelje koje je najbliže onom čistom na Google Pixel smartfonima.

U današnje vrijeme bi svi proizvođači htjeli nekakve asistente pa tako i Sony. Iako nije na razini Google Asistenta, Bixby ili Siri, pomoći će vam kod nekih osnovnih pitanja o uređaju. Cijela stvar djeluje kao da je duboko u povojima pa zasad nećemo trošiti previše riječi. Ranije smo spomenuli da sustav nije natovaren raznim aplikacijama, što ostavlja malo više prostora u internoj memoriji. Štoviše, ovo je prvi put da vidimo da jedan operativni sustav dolazi bez kalkulatora – potrebno ga je skinuti, ali odmah ćete dobiti prijedlog za njega pa ga ne morate ručno tražiti.

Sonyjeve aplikacije koje dolaze tvornički su Album, Glazba, Videozapisi, Xperia Lounge, Sat, Vrijeme, Datoteke i 3D Creator koji smo već ranije upoznali, a tu su i Facebook i nekoliko Amazon a

05/04/2018 05:12 AM