Za Google Pay ste vjerojatno već čuli, ali ako nemate račun u nekoj stranoj banci, niste ga mogli niti koristiti u Hrvatskoj. To se sada mijenja - ali samo za neke.
The post Svoj novčanik od sada i u Hrvatskoj možete zamijeniti – aplikacijom! appeared first on Netokracija.
Koliko često plaćate beskontaktno? Koliko god se hvalio time da sam “digitalno osviješten”, moram priznati kako jednostavno ne koristim beskontaktne kartice ni približno onoliko koliko bi možda mogao. Ipak, drugi nisu kao ja, i svakodnevno na blagajnama viđam ljude kako beskontaktno plaćaju sa smiješkom na licu. Uzmete karticu i voila! Platili ste.
Ovaj sustav nije apsolutno nikakva novost, a koristi ga čak i moja majka, ali ono što jest novost je dolazak još malo modernijeg načina plaćanja u granice naše zemlje. Google Pay tako je od danas dostupan korisnicima Privredne Banke, koji sada (ako imaju Android mobitel novije generacije) mogu sve svoje kartice spojiti s njime i tako platiti mobitelom, a ne karticom, i to ne samo “uživo”, već sustav mogu koristiti i na internetu.
No, idemo ispočetka. Što je sad taj Google Pay i zašto bi trebao biti bolji od svega ostalog?
Ono što vam odmah na početku treba biti jasno su dvije stvari:
Google Pay usluga je koju je Google razvio još 2015. kao Android Pay, a zapravo je digitalni novčanik za sve vaše kartice. Radi tako što koristi NFC čip u vašem mobitelu kako bi, jednako kao i kartica, prenio podatke o računu i kartici na POS terminal, i tako autorizirao kupovinu. Google Pay također radi i u nekim internetskim trgovinama, ali i aplikacijama poput Google Play trgovine. Također, važno je reći kako Google Pay radi u SVIM trgovinama u kojima rade i “obične” beskontaktne kartice.
Google Pay tako je u Hrvatsku došao ubrzo nakon što je “sletio” u Njemačku prije otprilike mjesec dana, a ove godine postao je dostupan i u Slovačkoj. U Europi ga za sada možete koristiti u Češkoj, Španjolskoj, Ukrajini, Belgiji, Poljskoj i Irskoj te Ujedinjenom Kraljevstvu. Sve što vam zapravo treba je Google Pay aplikacija i Visa Inspire kartica u PBZ-u, a sve ostalo se rješava na vašem mobitelu. Iz Google-a mi pojašnjavaju:
Da bi koristili ovu metodu plaćanja, potrebno je preuzeti aplikaciju Google Pay s Google Play trgovine i dodati Visa Inspire debitnu karticu Privredne banke Zagreb. U trgovini samo „probudite“ pametni telefon i prislonite ga na terminal za beskontaktno plaćanje. Za transakcije iznad 100 kuna kao dodatnu sigurnosnu mjeru morate otključati mobilni uređaj. Usluga Google Pay integrirana je u sve proizvode Google, omogućujući jednostavniju kupnju filmova, knjiga i aplikacija kao i izlistavanje svih kupnji na jednom mjestu.
Ono po čemu se Google Pay razlikuje od beskontaktne kartice je dodatna doza sigurnosti, kažu u Google-u. Naime, dok vaša kartica živi u vašem novčaniku i nosite ju sa sobom, Google Pay živi u vašem mobitelu koji bi trebao biti mnogo sigurniji nego džep ili torba. Radi se tu, dakako, o pretpostavci da nitko ne može otključati vaš mobitel osim vas samih, te se tako vaš račun, odnosno kartica, štiti i otiskom prsta, skenom oka ili lica ili onim blesavim crtežom prstom na ekranu.
Također, treba reći da, ako nemate neki od ovih sustava i mobitel otključavate bez ikakve šifre, ne možete koristiti Google Pay. Naime, aplikacija prepoznaje da vaš mobitel nije siguran i jednostavno neće raditi sve dok ne stavite neki od gore spomenutih mehanizama za zaključavanje. Način je to na koji vas Google Pay nastoji spasiti od vas samih, iako…
Da, isto je kao i kod beskontaktne kartice. Naime, ako izgubite mobitel i pronađe ga netko s ne-baš-plemenitim namjerama, može koristiti Google Pay kako bi se usrećio s nekim stvarima koje su jeftinije od 100 kuna poput Antique Pelinkovca, recimo. Naravno, ovo nije ništa drugačije nego kad izgubite novčanik, a mnogi će reći kako je “klasična” kartica i dalje bolja jer traži PIN i nije toliko strašno ako ju izgubite. Ipak, iz Google-a me uvjeravaju kako gubljenje uređaja nije najgora stvar na svijetu:
Prilikom dizajniranja usluge Google Pay velika pažnja posvećena je sigurnosti. Uz standardne sigurnosne mjere koje pruža banka, korisnik dobiva dodatnu razinu zaštite. Prilikom plaćanja u trgovini umjesto stvarnog broja kreditne kartice usluga Google Pay dijeli virtualni broj računa i jedinstveni kod koji se mijenja sa svakom transakcijom. Također, u slučaju da je telefon ukraden ili izgubljen, korisnik može zahvaljujući funkciji „Find my device“ zaključati telefon, gdje god se nalazili, osigurati ga novom zaporkom ili s njega, čak, izbrisati sve osobne podatke.. Međutim, nema potrebe za deaktivacijom same kartice jer podaci nisu pohranjeni na uređaju, što ovu uslugu plaćanja čini sigurnijom od plaćanja plastičnom karticom.
Također, mi Hrvati malo manje vjerujemo aplikacijama i raznoj modernoj tehnologiji nego što to rade u drugim zemljama. Sjetite se samo da imamo mogućnost plaćanja gotovinom u Uber vozilima iako je cijela poanta Ubera plaćanje karticom, ali mi ( i još tridesetak država) smo rekli kako to ipak nije baš skroz za nas. Ipak, Google misli kako ovo nije problematično:
Mobilno plaćanje kao platforma širi se vrlo brzo, a kao što je poznato građani Hrvatske vrlo brzo prihvaćaju nove tehnologije tako da smatramo da je sada pravi trenutak za predstavljanje usluge. Tehnologija beskontaktnog plaćanja vrlo se brzo razvija, a banke i druge tvrtku puno ulažu u nju. Također, prema podacima Consumer Barometer study više od 68% građana Hrvatske koristi pametni telefon. Nadalje, digitalna ekonomija vrlo se brzo razvija u Hrvatskoj, a njezini građani iznadprosječni su korisnici Interneta.
Iako dosta koristimo mobitele, svejedno sam malo skeptičan oko toga koliko će se Google Pay uklopiti kod domaćih korisnika. Ono što ih možda nagovori je činjenica da Google Pay podržava i razne loyalty kartice, pa se tako konačno možete riješiti raznih Bipa, DM, Konzum i ostalih kartica za bodove i druge bonuse. Sve ih samo ubacite u Pay, a POS terminal će vas prepoznati automatski, čim prislonite mobitel kako biste platili.
Google Pay također podržava i avionske karte određenih aviokompanija, a kada tome dodate i enkripciju podataka čini se kako ovo ipak nije toliko loša opcija za sve one koji su malo više digitalni.
Pozitivna stvar za sve one koji u Hrvatsku samo dođu na more je to da svi korisnici Google Paya iz država u kojima se ovaj sustav već koristi mogu svoju aplikaciju koristiti i u Hrvatskoj. Tako će turisti iz SAD-a ili Češke moći bez problema plaćati svojim mobitelom u pauzama od snimanja fotki za Instagram ili gubljenja po Biokovu, a ograničenja će biti jednaka kao u njihovoj matičnoj zemlji, kaže mi Google.
Ono što je zanimljivo jest činjenica da je konkurentski Apple Pay dostupan također u brojnim zemljama Europe poput Italije i Francuske, ali i Španjolske i Poljske gdje je dostupan i Google Pay. Bilo bi super kada bi došao i kod nas, ali za to nam, vjerujem, treba ipak nešto više vremena.
Sve u svemu, Google Pay je aplikacija, kao i konkurentski Apple Pay, iznimno su popularni načini plaćanja u zemljama gdje su te usluge podržane, a pitanje je kako će se usluga prihvatiti na domaćem tržištu koje i dalj zazire od digitalnih metoda plaćanja.
Nema sumnje ni da će se ostale domaće banke truditi da što prije dozvole svojim korisnicima plaćanje putem ove aplikacije, a tko zna, možda se polako naviknemo na to da tehnologija nije tu da nam otežava, nego olakšava.
The post Svoj novčanik od sada i u Hrvatskoj možete zamijeniti – aplikacijom! appeared first on Netokracija.
01/08/2018 10:06 AM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti