Telekom Bankarstvo - Zabi prosječna bankarska aplikacija, HT-u dodatan izvor prihoda - Android

Get it on Google Play

Telekom Bankarstvo - Zabi prosječna bankarska aplikacija, HT-u dodatan izvor prihoda - Android

Telekom bankarstvo Hrvatskog telekoma i Zagrebačke banke ne pruža kvalitetnije korisničko iskustvo ni od hrvatskih konkurenata ni od Revoluta, ali najavljuje agresivnu marketinšku kampanju kakvu prosječna banka ne bi pokrenula.

The post Telekom Bankarstvo: Zabi prosječna bankarska aplikacija, HT-u dodatan izvor prihoda appeared first on Netokracija.

Imao sam priliku testirati Telekom Bankarstvo ususret današnjeg službenog predstavljanja – i to kao postojeći korisnik Zagrebačke banke. Podsjetimo se, Hrvatski telekom i Zagrebačka banka su u ožujku putem medija najavili da će tijekom ljeta predstaviti “najsuvremeniju uslugu mobilnog bankarstva u Hrvatskoj”, pri čemu je zamjenik predsjednika Uprave Zagrebačke banke Claudio Cesario izjavio:

S obzirom na to da smo dio Grupe UniCredit, ulaganje u digitalizaciju važan je dio naše strategije, kao i poboljšanje naše ponude na mobilnim platformama. Ova suradnja prilika jr za poboljšanje naše učinkovitosti, ali još nam je važnije poboljšanje korisničkog iskustva klijenata.

Sad bivši predsjednik Uprave Hrvatskog telekoma Davor Tomašković (u travnju ga je naslijedio Kostas Nebis) dodatno je to utvrdio i svojom izjavom:

Ova nova digitalna inovacija će rezultirati najboljim korisničkim iskustvom. Riječ je o prvoj cjelovitoj bankarskoj usluzi na dlanu, uz koju će korisnici uživati i u kombinaciji s najboljim pogodnostima Hrvatskog Telekoma te koju ćemo unaprjeđivati najnovijim digitalnim funkcionalnostima.

Drže li njihove najave vodu i pruža li Telekom bankarstvo korisničko iskustvo i kvalitetu usluge koja može konkurirati ne samo domaćim konkurentima, već i Revolutu koji se po prvi put u Hrvatskoj predstavio na Netokracijinoj konferenciji CXZG?

Zadnja šansa za “telekom bankarstvo”

Koliko god predstavnici Hrvatskog telekoma i Zagrebačke banke putem oglašavanja i medija pokušavali Telekom Bankarstvo predstaviti kao “digitalnu inovaciju”, radi se o rješenju koje je poljski T-Mobile pokrenuo još 2015. Godinu dana ranije je u regiji pak sličan koncept pokrenuo norveški telekom Telenor u obliku Telenor banke u Srbiji.

Kao što sam naveo u svojoj inicijalnoj analizi nakon najave Telekom bankarstva, PSD2 regulativa Europske unije će od 14. rujna, koji nam je itekako blizu, otvoriti bankarske podatke digitalnim platformama – uz dopuštenje korisnika. U praksi to znači da će korisnici moći iskusiti zaista inovativne digitalne aplikacije koristeći svoje podatke iz postojećih banaka, što će pak olakšati upravo najboljim digitalnim konkurentima da pokažu što su mnoge banke godinama propuštale ponuditi svojim korisnicima.

Telekom Bankarstvo je aplikacija Zagrebačke banke u “magenta” boji

Moram priznati da sam se prilično razočarao otvarajući Telekom Bankarstvo nakon bombastičnih najava, nadajući se iskustvu još boljem od vodećih mobilnih aplikacija na tržištu kakve nude PBZ i Erste banka. U praksi ova aplikacija za telekom bankarstvo trenutno izgleda kao kozmetički unaprijeđena aplikacija Zagrebačke banke – ako volite “magenta” boju.

Razlike između Telekom bankarstva i m-Zaba aplikacije su… kozmetičke?

Iako se u promotivnim materijalima promovira jednostavno praćenje potrošnje, pri čemu biste mogli pretpostaviti da se radi o kvalitetnom izvještavanju i budžetiranju, stanja i prometi su standardni, bankarski, nepregledni. Plaćanje fotografiranjem računa je zgodno, ali to je imala i m-Zaba, kao i većina banaka na tržištu od 2012., kad je uslugu uveo Erste mBanking kroz suradnju s PhotoPayjem Damira Sabola.

Jedina prava promjena je usluga IziPay koja vam omoguće prebacivanje novca kontaktima iz mobitela, funkciju koju je prvu uveo PBZ kroz svoje nove digitalne bankarske aplikacije predstavio prije dvije godine. A i Erste banka je ranije ove godine predstavila Keks Pay kao nezavisnu peer-to-peer aplikaciju za plaćanje. Goran Lončarić, voditelj Telekom bankarstva u Hrvatskom telekomu, ističe kako IziPay za razliku od ostalih P2P usluga na tržištu, omogućuje slanja na bilo koji HR IBAN neovisno o banci primatelja, pri čemu primatelji ne moraju preuzeti aplikaciju kako bi primili novac.

Promjene u cijenama usluge – i popustima za usluge Hrvatskog telekoma

Kao korisniku Zagrebačke banke, Telekom bankarstvo je svakako napredak od dosad neintuitivne mobilne aplikacije koja se godinama nije mijenjala, a koja na App Storeu i dalje živi kao “Nova m-Zaba” i “m-Zaba”. Dobit ćemo 10 besplatnih transakcija umjesto standardnih 5, kao i prešutno prekoračenje po računu – ovisno o kreditnoj sposobnosti – s prethodnih 10 na 15 tisuća kuna. Lončarić dodatno naglašava:

Podizanje gotovog novca debitnim karticama na Zabinim bankomatima u kunama te u inozemstvu na bankomatima Grupe UniCredit karticama kunskih računa je bez naknade, a korisnicima usluge dostupno je putem smartphona uz podršku najraširenije mreže poslovnica i bankomata u Hrvatskoj, web chat i pozivni centar Zagrebačke banke.

Osim toga, korisnici Zagrebačke banke svoje su mobilno bankarstvo plaćali 30 kuna u okviru osnovnog paketa, dok će Telekom Bankarstvo plaćati 20 kuna mjesečno – uz popust od još 10 kuna ako su korisnici usluga Hrvatskog telekoma. Ako prebacite plaću dobit ćete jednokratno 300 kuna, kao i 10 posto popusta za kupovinu bonova…Je li i vama dosadno? Ukratko, kao korisnik Telekom Bankarstva imat ćete određene popuste na usluge na koje će vas pokušati ‘upsellati’ putem nove aplikacije i usluga. Ističe se kako aplikacija neće trošiti dodatan mobilni promet, ali u usporedbi s Facebookom, YouTubeom ili Instagramom – bankarske aplikacije nisu baš tako poznate po trošenju megabajta tako da je ušteda simbolična.

I upravo u tom bankarskom grmu leži telekomski zec! Tko zna? Zeko zna da pravi razlog i potencijalni uspjeh telekom bankarstva leži u najvećim marketinškim budžetima i telekomski jasnijem, ali i agresivnim oglašavanju.

Snaga telekom… brenda?

Digitalno naprednim korisnicima već je jasno da se Telekom Bankarstvo ne može usporediti s naprednim mobilnim aplikacijama digitalnih izazivača poput Revoluta, ali ni mnogih hrvatskih banaka. Vi niste ciljana publika, osim ako poput mene nemate već neko vrijeme račun u Zagrebačkoj banci pa ćete uključiti Telekom Bankarstvo, jer je malo bolje od m-Zabe.

Jako je zanimljivo Telekom bankarstvo usporediti s poslovne strane s T-Mobile Moneyjem u Poljskoj, ali i Apple Cardom. U oba slučaja su telekom, odnosno tehnološka tvrtka, dogovorili partnerstvo s relativno malim igračem u građanskom bankarstvu, dok je u usporedbi Hrvatski telekom suradnju dogovorio s najvećom bankom u Hrvatskoj koja je i formalni nositelj projekta. “Magenta” boja Telekom Bankarstva upućuje da vodstva obje tvrtke vjeruju da brend Hrvatskog telekoma ima puno veću snagu od Zagrebačke banke, ali griješe ako to uspoređuju s time kako je Apple pokrenuo Apple Card kreditnu karticu. Dok Appleov brend i proizvode njihovi kupci jako vole, ne postoje pravi “fanovi” bilo kojeg telekoma, već kupci. Prava snaga Hrvatskog telekoma i njegove “magenta” boje stoga leži u dosegu.

Iako u razgovoru za Netokraciju Lončarić ističe kako su im ciljana publika iskusni digitalni korisnici, iskreno mi se čini kako će aplikaciju potencijalno prihvatiti upravo prosječni korisnici koji na žalost nisu još upoznati s prednostima digitalnog bankarstva, kao ni mnogih drugih digitalnih alata. Hrvatski telekom će im jednostavno uspjeti predstaviti mogućnosti koje većina banaka dosad nije.

U usporedbi s oglašavanjem većine hrvatskih banaka (uz iznimku Erste banke s Andrijom i Hrvatske poštanske banke s Hrvatkom) koje je dosadno i ne ističe nikakve prednosti osim kamatne stope, oglašavanje telekomske industrije se pokušava istaknuti i izuzetno je agresivno u pozicioniranju proizvoda, popustima i paketima. A u ovom slučaju radit će se o mahom starijoj populaciji koja još smatra da je Hrvatski telekom zbog svoje povijesti kao prva telekomunikacijska tvrtka u zemlji i dalje – očito najkvalitetniji.

Hrvatski telekom putem svog oglašavanja stoga ima pristup kupcima kakav nema ni Zagrebačka banka, posebno podsjetimo li se da je u lipnju odustala od društvenih mreža Facebooka i Instagrama čime joj je drastično smanjen doseg. Ranije analize telekom banaka pokazale su da iako je akvizicija novih klijenata sporija od očekivanja, telekom banke poput T-Mobile Money u Poljskoj brže akviziraju nove klijente od drugih banaka:

Izvor: BankingHub.eu

Logično je kako će stoga tražiti nove izvore prihoda, kao što je bio slučaj i s prodajom struje od kojih je Hrvatski telekom odustao prošle godine ili pak Google Ads oglašavanja koje i dalje nudi.

Telekom Bankarstvo je prosječna… i vidjet ćemo je posvuda

Telekom bankarstvo u trenutnoj verziji ni po čemu ne opravdava najave Zagrebačke banke i Hrvatskog telekoma o inovativnosti i korisničkom iskustvu te upućuje da se radi samo o kratkoročnoj poslovnoj odluci. Zagrebačka banka privremeno uz Telekom bankarstvo može sakriti zastarjelost svojih digitalnih rješenja, uz marketinšku podršku Hrvatskog telekoma.

Hrvatskom telekomu suradnja itekako ima smisla jer si stvara novi izvor prihoda, ali Zagrebačku banku pozicionira samo kao “platformu” za taj isti telekom. Telekom bankarstvo bi dugoročno, na žalost, moglo korisnicima biti pokazatelj da najveća banka u Hrvatskoj ne može razviti kvalitetno digitalno rješenje i znak generaciji milenijalaca i Gen-Z da svoje račune usmjere prema konkurentskim domaćim i digitalnim bankama.

Pitali smo Hrvatski telekom za komentar, koji nije stigao do objave članka, ali ćemo s njime ga ažurirati kad stigne.

The post Telekom Bankarstvo: Zabi prosječna bankarska aplikacija, HT-u dodatan izvor prihoda appeared first on Netokracija.

28/08/2019 03:09 PM