TicWatch Pro 3 - nevjerojatno dobar pametni sat – Recenzija - Android

Get it on Google Play

TicWatch Pro 3 - nevjerojatno dobar pametni sat – Recenzija - Android

Za razliku od smartfona, gdje trenutno imamo tek 2 operativna sustava vrijedna spomena, Android i iOS, tržište pametnih satova se uvelike razlikuje i imamo na desetke različitih rješenja. I dok Google dominira tržištem smartfona, ovdje ga skoro nema niti na mapi. Razlog tome možemo potražiti u mnogočemu, a glavni leži u lošim procesorima i slabo […]

Za razliku od smartfona, gdje trenutno imamo tek 2 operativna sustava vrijedna spomena, Android i iOS, tržište pametnih satova se uvelike razlikuje i imamo na desetke različitih rješenja. I dok Google dominira tržištem smartfona, ovdje ga skoro nema niti na mapi. Razlog tome možemo potražiti u mnogočemu, a glavni leži u lošim procesorima i slabo razvijenom WearOS sustavu.

Sve se to nekako mijenja u zadnjih nekoliko mjeseci s izlaskom novog Snapdragona 4100, konačno pristojnog procesora za pametne satove iz Qualcomma, a upravo on pokreće TicWatch Pro 3 koji se igrom slučaja pronašao na našem testu jer je trenutno najbolji pametni sat na Googleovom Wear OS-u. Nije ni taj Snapdragon velika revolucija, ali je definitivno pomak koji je trebao biti napravljen davno.

Diči se ogromnom baterijom čiji kapacitet broji gotovo 600 mAh, dovoljno za čak 45 dana autonomije s jednim punjenjem. Dva zaslona, od kojih onaj primarni ima veću oštrinu od npr. Samsunga Galaxyja S21, ali i sa setom naprednih senzora i mogućnošću korištenja bez smartfona, budući da dolazi s podrškom za eSIM, ali samo u skupljoj inačici. Imamo 8 GB interne memorije i 1 GB RAM-a kao i potpuno vodootporno kućište spremno za plivanje, podršku za Google Pay i još mnogo toga.

Ipak, nije sve tako bajno kako izgleda, ne nužno krivicom samog TicWatcha, malog proizvođača koji je osuđen na milost i nemilost velikog Googlea. Bez obzira na to, ovo je jedan od najboljih satova koje sam imao prilike isprobati, premda se moja malenkost ne može baš pohvaliti velikim brojem testiranih.

Dizajn, kućište i remen

Kućište u promjeru mjeri 46 mm, što je neka standardna mjera kojom se diče i neki poznatiji poput Huaweijeve Watch GT serije. Dovoljno je velik za mušku ruku, ali ne i pretjerano velik da ga ne mogu nositi i žene. Moj primjerak došao je u tamno sivoj izvedbi, koja je za sad jedina koju možete kupiti. Navodno će uskoro doći i srebrna, ali od te najave je već prošlo neko vrijeme i još uvijek se ništa nije dogodilo.

Izrada je većinom plastična, barem na dodir, ali istovremeno vrlo kvalitetna jer je ojačana nehrđajućim čelikom. Nisam siguran točno gdje i kako, ali tako barem tvrde u TicWatchu. Zaslon je blago ulegnut u odnosu na njegov obrub,što bi trebalo spriječiti oštećenje stakla u slučaju sudara sa zidom, vratima i sl. Na desnom boku su dvije tipke pristojnog odaziva. Zahtjevaju tek mrvicu snažniji klik nego općenito tipke na smartfonima, ali dovoljno da ih ne kliknete slučajno dok ga nosite.

Između njih smjestio se i mikrofon, a zvučnik je na lijevom boku. Remen je klasični 22 mm s mogućnošću lake zamjene bez potrebe za posebnim alatima.

Silikonski je s lažnim šavovima tako da naizgled ostavlja dojam kože. Osjećaj na ruci je definitivno drukčiji od klasičnih kožnih remena, ali isto tako je silikonski zahvalniji što se tiče održavanja, treniranja, plivanja ili sličnih radnji. Čini se vrlo kvalitetnim, a u posljednjih mjesec dana koliko ga koristim, nitko nije primijetio da je riječ o silikonskom, a ne kožnom remenu.

S donje strane pronaći ćete senzore za otkucaje srca i mjerenje razine zasićenosti kisika u krvi kao i priključke za punjenje. Nažalost, TicWatch Pro 3 nema mogućnost bežičnog punjenja što bi definitivno bilo zgodnije u današnje vrijeme, ali barem se žično puni vrlo brzo za jedan pametni sat. Nešto više o tome ćemo kasnije.

Vrlo je ugodan za nositi na ruci. Ne stvara iritaciju niti nakon dužeg nošenja, ne čupa dlake ili se pregrijava. Ljetni dani tek dolaze, ali čak niti nakon dužeg vremena provedenog na ovom zimskom/proljetnom suncu, nisam primijetio nikakvo zagrijavanje koje bi mi smetalo.

Rekao bih da nije niti pretjerano debeo. Možda tek mrvicu deblji od klasičnih satova, ali u skladu sa svim ostalim pametnim koje sam isprobao.

Što se elegancije tiče, više me podsjeća na sportski sat, iako vrlo pristojno izgleda i u kombinaciji s košuljama, no ne nužno i odijelima kao što to izgleda srebrni Huawei Watch GT2 sa smeđom kožnom narukvicom. No o ukusima se ne raspravlja, tako da pretpostavljam da će biti i vas kojima će ovakvi satovi izgledati i više nego pristojno čak i u takvim odjevnim kombinacijama.

Zaslon(i)

TicWatch Pro 3 donosi 2 zaslona, jedan povrh drugoga. Primarni nosi vrlo domišljat Retina AMOLED naziv, a u specifikacijama je navedena kvadratna rezolucija od 454×454 piksela. Vjerojatno bi čudno bilo izraziti tu rezoluciju u kvadratnom broju piksela pomnoženim s konstantom Pi, a i pitam se koliko bi nas razumjelo takvu cifru. Da vam budem iskren, čak niti ovu 454×454 piksela ne razumijem previše kad su pametni satovi u pitanju jer rijetko kad imam referencu u glavi. Možda je najrazumljiviji podatak taj da na 1,4” i s ovom rezlucijom dobivate gustoću oko 458 ppi, što je više nego što ima posljednji Galaxy S21.

Ali satove promatramo s jednog drukčijeg gledišta i volimo gledati te sitne detalje. Ako imate iznimno dobar vid i dalje možete vidjeti pojedine piksele, samo što u takvom slučaju vjerojatno niti nemate drugog izbora jer su svi bolji pametni satovi otprilike upravo ovoliko oštri.

Dovoljno je svijetao da se vidi bez problema čak i na direktnom suncu, a ima i automatsku kontrolu osvjetljenja tako da vas neće oslijepiti uključi li se u kinu ili sličnom mračnom prostoru.

Povrh tog Retina AMOLED zaslona pronaći ćemo još jedan, FSTN, ilitiga Casio kako ga ja volim nazvati. To je monokromatski zaslon sposoban prikazati tek najosnovije obavijesti poput sata, datuma, broja pređenih koraka, otkucaja srca i stanja baterije. Njegov izgled, za razliku od AMOLED-a, ne možete mijenjati, odnosno barem ja nisam pronašao način da ga promijenim.

On se čak bolje vidi na suncu nego u mračnom prostoru, ali u slučaju da se nađete u takvoj situaciji, automatski će se uključiti pozadinsko osvjetljenje tako da je savršeno vidljiv u svim mogućim uvjetima. Jedino ga nećete vidjeti iz nekog iznimno širokog kuta kad vam se na staklu sata nešto nađe u odsjaju, ali razumijete o čemu pričam.

Aktivan je 24 sata dnevno i nisam pronašao opciju da ga isključim. Teoretski, isključen je samo kad je i cijeli sat potpuno isključen ili kad uključite AMOLED zaslon, ali u protivnom je uvijek uključen i pokazuje vam vrijeme i ostalo. U početku mi se ovo činilo frustrirajuće jer bespotrebno troši bateriju, no ispostavilo se da ju troši u toliko maloj količini da je zapravo zanemarivo. Otprilike 0,1% po satu. Tako da ćete na kraju dana eventualno uštedjeti 2,5% baterije da ga nekim slučajem uspijete isključiti.

Jedino što je ostalo upitno je razina zaštite protiv grebanja koja nije navedena u službenim specifikacijama za ovaj model. Ostali modeli dolaze zaštićeni Gorilla Glass 3, a nekako sumnjam da bi se zaboravili pohvaliti s tim u službenim prospektima. Na svu sreću, ne mogu se pohvaliti da sam udario satom u bilo kakav tvrd objekt da bih se pohvalio njegovom čvrstoćom, ali vjerujem da određen vid zaštite postoji, samo nije razvikan kao Corningov.

Hardver i performanse

Snapdragon 4100 veliki je pomak u Qualcommovoj seriji procesora za pametne satove, premda se znalcima čak i on čini kao neki stariji model. Razlog tome leži u njegove četiri Cortex-A53 jezgre na taktu od 1,7 GHz. Odlične su to jezgre i definitivno veliki pomak u odnosu na Cortex-A7 koje su pokretale prošlu 3100 seriju, ali isto tako se pitamo zar nisu mogle biti ugrađene novije, makar Cortex-A55 jezgre?

Nisam siguran jel’ bi to imalo kakvog značaja u radu sata, njegovim performansama ili efikasnosti općenito, ali sudeći po tome da su A55 novije, snažnije i štedljivije od A53, pretpostavljam da bi.

S druge strane, siguran sam da vam je netko dao isti ovaj sat s tim novijim jezgrama da ne biste sa stopostotnom sigurnošću mogli reći o kojima se radi jer na satovima se to teško može i provjeriti. Ima načina, samo ne baš lako dostupnih svima.

Bez obzira na stariji dizajn, Snapdragon 4100 hvaljen je na sve strane kao lijep korak unaprijed, a TicWatch se na sve strane pohvalio kako je upravo njegov Pro 3 model prvi s tim procesorom na tržištu. Barem je bio u trenutku kad je izašao, jer danas već imamo nekoliko modela koji koriste taj procesor, mahom skupljih od njega.

Povrh tog 12 nm procesa izrade, najvažniji podaci odnose se na njegovu povezivost. TicWatch Pro 3 opremljen je za gotovo sve krajeve svijeta i spreman za uporabu bez smartfona ukoliko imate LTE verziju sata. Mobvoi, vlasnik TicWach brenda, tvrdi da LTE verzija ovog sata nije spremna još za hrvatsko tržište, no ukoliko sat funkcionira uz eSIM kartice, iskreno ne vidim razloga zašto ne.

Svejedno, uzmete li GPS inačicu, i s njom možete na trening čak i da ostavite vaš smartfon kod kuće. Uz američki GPS, tu je još podrška i za kinski BEIDOU, europski GALILEO, ruski GLONASS i japanski QZSS sustav, tako da ste opskrbljeni praktički gdje god se našli.

Putem sata možete i razgovarati, bez obzira imate li LTE ili običnu verziju, razlika je naravno što će s običnom verzijom funkciju preuzimanja poziva odraditi smartfon, a ne sam sat. Zvučnik je pristojan, definitivno niti blizu kao zvučnici u današnjim smartfonima, ali dovoljno dobar za jedan sat. Isto vrijedi i za mikrofon s kojim sam čak znao zavarati pokojeg sugovornika koji uopće nije primijetio da razgovaram putem sata. Susreo sam i boljih satova od ovoga što se funkcije razgovora tiče, ali vjerujem da je ona ionako tu čisto da brzinski odgovorite na poziv, a ne kao sredstvo za duge razgovore. Premda teoretski možete i to.

Od 8 GB interne memorije, korisniku je za pohranu aplikacija i glazbe na rapolaganju nešto više od pola. Nije bajno, ali rekao bih sasvim dovoljno za omiljenu playlistu za trening i sl. Ukoliko se radi o nekom od komprimiranih formata poput .mp3, šanse su velike da će vam stati cijela kolekcija Mate Miše Kovača, a to i nije tako loše uzevši u obzir Mišinu diskografiju.

S obzirom na svu snagu kojom procesor sata raspolaže, i taj 1 GB RAM-a, ne mogu reći da sam primijetio da radi osjetno brže od neusporedivo slabijih Huaweijevih satova, primjerice. Naravno, krivac je Googleov Wear OS koji je daleko od savršeno optimiziranog sustava, ali zato s druge strane ima dosta prednosti kojih ćemo se dotaknuti u idućem paragrafu. Zasad ćemo samo reći da smo vrlo zadovoljni fluidnošću sustava za jedan pametni sat i da spomena vrijednih prigovora na njegove performanse nismo našli u posljednjih mjesec dana.

Softver i sučelje

Najveća prednost Googleovog Wear OS-a je naravno u njegovom Google Asistentu i mogućnošću korištenja Google Paya. Nažalost, upravo te dvije najveće prednosti su od male koristi svima nama u Hrvatskoj jer Asistent, iako dostupan, ne razumije hrvatski, a Google Pay, iako dostupan na smartfonima, ne podržava Hrvatsku i na satu jednostavno ne radi.

Što se Googleovog Asistenta tiče, i dalje ga možete koristiti ukoliko porazgovarate s njim na primjerice engleskom ili njemačkom, i dok god vam jedan od podržanih jezika nije previše stran, moći ćete ga barem donekle upotrijebiti. Ali potpuno mi je nejasna Googleova politika da uskrati korištenje Google Paya na satu jer je isti daj sustav dostupan na smartfonima već nekoliko godina u Hrvatskoj.

Bez obzira na taj nedostatak koji bi mogao biti ključna prednost pri kupnji ovakvog sata, TicWatch Pro 3 ima i drugih svojih prednosti, baš kao i Googleov Wear OS.

Redom s početnog zaslona, povlačenjem prsta odozgo prema dolje spuštate traku s brzim prečacima. Tu ćete pronaći prečac za uključivanje i isključivanje zvuka, funkciju pronalaska vašeg smartfona koji će počet zvoniti dodirom na prečac, svjetiljku u obliku uključenog zaslona s bijelom pozadinom i osvjetljenjem podignutim na maksimum, tzv. Kino način rada koji isključi zaslon i sve obavijesti, kojeg možete koristiti i kad legnete u krevet, DND i zrakoplovni način kao i prečac za postavke uređaja, status Bluetootha i postotak baterije.

Povlačenjem prstom odozdo prema gore pristupate posljednjim pristiglim obavijestima i ovisno o o njima, na većinu njih možete čak i odgovoriti. Bilo da to želite učiniti glasovno, što teoretski uz malo čačkanja možete učiniti i na hrvatskom, ili koristeći mini tipkovnicu na zaslonu sata.

S lijeve strane pronaći ćete Google asistenta, kojem još možete pristupiti pritisnete li gornju tipku i zadržite ju sekundu. Desni zasloni rezervirani su za prečace koje sami odaberete, a od klasično dostupnih svoje sam rezervirao za mjerenje pulsa, vremensku prognozu i timer kojeg relativno često koristim da ne izgubim pojam o vremenu.

Glavnom izborniku s aplikacijama pristupate pritiskom na gornji gumb, a donji je rezerviran za neku od najčešće korištenih funkcija ili koju sami odaberete. Po zadanom ta funkcija poziva izbornik s treninzima, a koji će vam zabilježiti impresivan set podataka, barem sam ja to tako vidio.

Štos je u tome što ne treniram prečesto i moji treninzi se svode na planinarenje ili duže šetnje, eventualno vješanje zavjesa po kući ili premještanje regala svake subote radi čišćenja, tako da i nisam neka relevantna osoba koja će vam reći da ovaj sat to radi dosta bolje od nekog drugog.

22/04/2021 05:46 PM