Je li vrijeme da postavimo 'out of office' i na društvene mreže, ne samo službeni email?
The post Trebamo li ‘out of office’ za Facebook, LinkedIn i Instagram (i kako ga postaviti) appeared first on Netokracija.
Postavljati out of office obavijest na službenu email adresu naučili smo prvi put kad smo išli na godišnji odmor. Što napraviti pak kad nam se, kao što me Tamara Perušić pitala na LinkedInu kad sam podijelio članak o pripremi emaila prije odlaska na godišnji, ljudi javljaju na društvene mreže, na messengere?
Već smo govoreći o tome trebamo li blokirati društvene mreže zaključili kako su one postale korisni alati za cijelu jednu generaciju profesionalaca, ali smo prisutnošću na njima svakako postavili očekivanje: Da nas se tamo može dobiti. Moramo li onda, svaki put kad nam se netko javi s poslovnim upitom, odgovarati da smo na godišnjem odmoru?
Nisam osjećao staro sve dok upit o nastupu na jednoj konferenciji nisam dobio, od svih mogućih kanala, privatnom porukom na Snapchatu u obliku teksta nad selfijem. Oooooook, moramo očito paziti gdje sve imamo otvoren profil, jer, čim je tamo – očito smo dostupni.
U nedostatku primjerenog istraživanja, poslužit ću se grafom koji je direktor digitalnog odjela agencije Bruketa&Žinić&Grey Ivan Kovačević napravio nastavno na višegodišnju tradiciju praćenja kojim mu kanalom čestitamo rođendan:
Veliko hvala svima na čestitkama. Ove godine rezultati tradiocionalne analize ukazuju na nekoliko trendova, Facebook i…
Geplaatst door Ivan Kovacevic op Zondag 4 februari 2018
Facebook i LinkedIn samo rastu, čini se!
Jedan od razloga svakako može biti uobičajena aktivnost na nekoj društvenoj mreži. Razlog svakako može biti što nemaju naš email ili broj telefona pa im se čini najbolje kontaktirati nas putem popularnog Facebooka na kojemu skoro svatko ima profil. Pa vidjet će na fejsu, zar ne?
Prečesto onda zaboravljamo kako poruke od osoba koje nam nisu prijatelji odlaze u tzv. other inbox. Nemalo mi se puta dogodilo da, ne primjećujući da imam takvih poruka, nakon nekoliko tjedna naiđem na isfrustrirane poruke o tome zašto i kako se ne javljam.
Na stranu toga što nikome ne dugujemo odgovor samo zato što su poslali upit, zaista imamo puno inboxa. Namjestimo ih:
Profesionalni komunikacijski alati poput Slacka nude mogućnost postavljanja statusa na away koji moje kolege u Netokraciji obavještava da me u danom trenutku ne kontaktiraju, jer nisam prisutan ili se nečime bavim. Dapače, Slack ide korak dalje time što automatizira kada se redovito ta poruka treba pojaviti, kao i statusima za godišnji odmor, odlazak na sastanke ili odsutnost zbog bolesti.
Iako je Slack mnogim tvrtkama zamjena za interni email, nije da privatni digitalni komunikacijski alati dosad nisu nudili tu mogućnost. Jedan od najpopularnijih messengera, ICQ, nudio JE nekoliko statusa: Ovisno o cvjetiću, vaši su prijatelji znali jeste li dostupni. AIM i MSN su nudili slične mogućnosti.
Marketingaš Eli Hochberg je na LinkedInu predložio rješenje za tu društvenu mrežu za koje je dobio 5 tisuće likeova i preko 300 komentara;
LinkedIn je na svojim stranicama za pomoć službeno odgovorio kako ne omogućavaju namještanje autorespondera tj. automatskih poruka, dok je slična automatizacija na drugim društvenim mrežama dostupna samo tvrtkama putem Facebook stranica.
Facebook Messenger u sklopu Facebooka ne nudi nužno OOO poruku, ali dok putem Messenger aplikacije možete isključiti tzv. ‘Active Status’, putem Facebookove web verzije možete označiti da ste vidljivi samo nekim korisnicima, primjerice obitelji i prijateljima koje želite čuti i kad ste na godišnjem odmoru. Mnogi vam se vjerojatno neće javiti ako vide da niste online! Pod postavkama za Messenger na web verziji izabere Turn off Active status nakon čega će vam se pojaviti nekoliko opcija:
Kao što sam spomenuo, za službenu Facebook stranicu svoje tvrtke možete namjestiti Away poruku. Napokon, ako inače često koriste Facebook poruke za primanje narudžba poput mog frizera, moraju imati mogućnost obavijestiti kupce da nisu dostupni.
Pod postavkama odaberete Messaging te aktivirate mogućnost Instant reply u koju upisujete poruku za kupce. U našem slučaju to bi moglo biti:
Ova se poruka inače može pojaviti i kao dobrodošlica korisnicima koji se javljaju i kad niste na godišnjem odmoru.
Na Twitteru sam godinama bio puno aktivniji nego danas pa je logično da će mnogi tviterašima prvo pokušati poslati DM koji vjerojatno neću odmah vidjeti, jer sam odavno isključio email obavijesti o DM-ovima.
No, na Twitteru možete ‘pinati’ tvit na vrh profila, ali to će biti korisno samo ako netko dođe na vaš profil na Twitterovoj web stranici ili aplikaciji, vidi vaš istaknuti tvit i shvati da se nećete javiti. Ako pak klikne na DM s nekog od vaših drugih tvitova, možda uopće ne vidi vašu obavijest.
BTW, ako vam se baš geek-outa, možete namjestiti out of office odgovor na Twitteru za svaki tvit koji vam se obraća:
Instagram je apsolutno prilagođen vašoj neprisutnosti, ali ako vas inače često kontaktiraju putem privatnih poruka, najsigurnije je u osobni opis napomenuti kako niste prisutni, jer je, za razliku od Twittera, sigurnije da će korisnici to vidjeti. U postavkama možete namjestiti i Activity status, ali korisnici se na njega ne obaziru toliko.
Popularna messaging aplikacija WhatsApp mogućnost za poruke u slučaju vaše odsutnosti, s naprednim rasporedom kad će prikazati ima samo za poslovne profile. Osobnima ne nudi ni sakrivanje. Pod postavkama za privatnost možete postaviti samo kad ste zadnji put bili aktivni na WhatsAppu te vidljivost statusa – ako ih uopće koristite.
Možda bitnije od svih ovih postavki je da razgovarate s kolegama i klijentima te im komunicirate proaktivno da nećete biti dostupni.
Ako nakon ovih postavki za društvene mreže, još morate namjestiti i out of office na službenoj email adresi, imamo i nekoliko savjeta za to:
Možete li izdržati na godišnjem bez provjeravanja emaila? Nekoliko savjeta…
The post Trebamo li ‘out of office’ za Facebook, LinkedIn i Instagram (i kako ga postaviti) appeared first on Netokracija.
14/08/2018 12:48 PM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti