Nedugo nakon što je službeno predstavljen, Xiaomi Mi 8 se na domaćem (kineskom) tržištu prodaje kao vruće kifle. Kao jedan od najvećih proizvođača mobitela na svijetu, Xiaomi očito ne može tek tako pogriješiti, makar i u slučaju kad je od Applea iskopirao i notorni zub. Da ne bude zabune, puno Androida ove godine dolazi sa zubom, no Xiaomijev ipak nadmašuje sve ostale, jer je praktički identičan onome na iPhoneu X.
Xiaomi Mi 8 dolazi kao izravni nasljednik modela Xiaomi Mi 6, barem kad je nomenklatura u pitanju (broj sedam je preskočen zbog osme obljetnice), no od njega je realno veći za cijelu kategoriju, odnosno za čitavi centimetar u visinu, te otprilike pola centimetra u širinu, što je vidljivo već na prvi pogled.
Naravno, povećanje dimenzija izravno je povezano s povećanjem zaslona, koji na ovom modelu dolazi u dijagonali 6,21 inča. Kao i svake godine, ispod haube je najnoviji Qualcommov procesor, dakle Snapdragon 845, a za multitasking se brine 6 GB RAM-a. Naš testni primjerak dolazi sa 64 GB interne memorije, a u ponudi su još modeli sa 128 i 256 GB prostora za pohranu.
Mi 8 donosi i poboljšanja na području kamere, sa sada već obligatornim AI mogućnostima, 3400 mAh bateriju, MIUI 9.5 temeljen na Androidu 8.1 i još mnogo toga o čemu možete čitati u nastavku.
Xiaomi već godinama kopira Apple, i to uopće ne pokušava skriti, a zanimljivo je da to radi čak i sada, nakon što ga je lansiranjem modela Mi Mix dizajna zapravo i prestigao, barem na polju dizajna. Mi 8 tako dolazi sa zubom na vrhu zaslona koji će čista kopija onog na iPhoneu X, iako je, kao kod konkurencije, mogao biti manji, odnosno barem malo drukčiji.
S druge strane, bilo bi lijepo da je Xiaomi u svom naumu ostao dosljedan, i iPhone X kopirao i u donjem dijelu kućišta, gdje je vidljiva “brada”. Naime, iPhone X barem ovdje ima zaslon protegnut skroz do ruba, zbog čega je njegov zub na vrhu lakše “prožvakati”.
Kućište ima metalnu osnovu, točnije aluminij 7000, poznat po svojoj čvrstoći, odnosno otpornosti na savijanje, a nalazi se između dvije staklene plohe – zaslona i one na poleđini. Stražnji dio je blago zakrivljen na rubovima, što olakšava rukovanje, ali je površina jednako klizava kao i kod konkurencije. S druge strane, ta klizavost je ipak manja nego što je to slučaj s brušenim aluminijem. Xiaomi je zato u prodajno pakiranje uključio i silikonsku maskicu, koja osim što olakšava rukovanje, uređaj štiti i od oštećenja.
Druga stvarčica koju ćete naći u prodajnom pakiranju je adapter koji USB-C port uređaja pretvara u 3,5 mm audio utor. Naravno, ovo je druga glupost kopirana od Applea, iako je ovaj za izbacivanje istog imao bolje opravdanje. Znači, vaše najdraže žičane slušalice nećete moći koristiti bez ovog adaptera, kojeg ćete u jednom trenutku vjerojatno izgubiti.
Pored USB-C utora nalazi se vanjski zvučnik, koji je na ovom uređaju jedini. Naime, telefonska slušalica na vrhu se sadrži vanjski zvučnik koji bi u kombinaciji s donjem osigurao stereo zvuk, tako da ste za slušanje narodnjaka na ulici osuđeni na mono, što u globalu i nije tako loše. Naravno, bit će loše za gledanje videa i igranje igara, pa je u tom slučaju preporučljivo koristiti slušalice, jasno, ako niste izgubili spomenuti adapter ili ste eventualno investirali u Bluetooth.
Poleđina kućišta je rezervirana za dvostruku kameru, koja je okomito orijentirana i, gle slučaja, ponovo podsjeća na onu na iPhoneu X. Između njih nalazi se dvostruka bljeskalica, a tu je i vrlo brz i precizan čitač otisaka prstiju
Razlog zašto je zub ovako velik leži i u činjenici što se u njemu kriju prednja i infracrvena kamera, koje u kombinaciji tvore vrlo dobar i brz face unlock, odnosno otključavanje prepoznavanjem lica. Imajte na umu da se ovdje ne radi o 3D mapping kameri kao na iPhoneu X, koja je daleko sofisticiranija, osim ako ne kupite Mi 8 Explorer Edition, koji donosi upravo to, ali je i osjetno skuplji. S obzirom da na testu imamo samo “običnu” verziju, nismo u mogućnosti isprobati Xiaomijevo rješenje 3D mapiranja lica.
Ono što je u slučaju ove kamere je dobro, je to što otključavanje radi i u mraku, zahvaljujući infracrvenoj kameri, a ako se bojite da će vam uređaj netko u mraku otključati dok spavate, kao zaštita je ugrađeno prepoznavanje otvorenih očiju. Naime, ako su vam oči zatvorene, uređaj se neće otključati.
Kao što je već rečeno, Mi 8 je prilično velik uređaj, barem ako dolazite s Mi-šestice, koja je vidljivo manja. Dimenzijama odgovara mnogim drugim sličnim uređajima kao što je npr. OnePlus 6. Masa od 175 grama nikome ne bi trebala uzrokovati poteškoće, osim ako su vam manji i lakši mobiteli prioritet.
I na kraju ovog dijela, ne zaboravite – Xiaomi Mi 8 nije vodootporan, dakle ne dolazi ni sa kakvim vidom zaštite od vode i prašine.
Za razliku od lanjskog modela koji je došao s IPS LCD zaslonom, Xiaomi Mi 8 donosi Super AMOLED. Rekli smo da u dijagonali broji 6,21 inča, a rezolucija mu iznosi 2248 x 1080 točaka, što daje omjer od 18,7:9 i oko 400 ppi gustoću točaka.
Ljubitelji LCD-a vjerojatno će gunđati, no smatramo da trebaju prihvatiti činjenicu da budućnost svakako leži u OLED-u, posebice nakon smanjivanja troškova njihove proizvodnje, ali i popularizacije ulaskom Applea u ovaj svijet.
AMOED je omogućio da Xiaomi Mi 8 dobije Always On zaslon, dakle kao na Samsungu i još nekim drugim uređajima. Prikazuje sat, datum i pristigle obavijesti, a ukoliko želite, možete ga isključiti, što će u izvjesnoj mjeri produljiti autonomiju.
09/07/2018 06:17 AM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti