Xiaomi Mi A3 najnoviji je model ovog kineskog proizvođača, službeno predstavljen prije nekih mjesec dana. Po specifikacijama pripada srednjem cjenovnom razredu, ali ga Xiaomi, očekivano, prodaje za manje nego što biste očekivali.
Radi se o modelu sa zaslonom dijagonale 6,01 inča u 19.5:9 omjeru, tako da je uređaj zapravo kompaktan i relativno malih dimenzija. Nema zaslon od ruba do ruba kao neki skuplji modeli, ali donosi ugrađeni čitač otisaka prstiju u zaslon i pristojan odnos iskoristive površine i rubova kućišta.
Pokreće ga Qualcommov 11-nanometarski Snapdragon 665, a raspolaže s 4 GB RAM-a te 64, odnosno 128 GB interne memorije, a kao softverski temelj koristi Android 9.0 Pie na Android One platformi. Tu je još i trostruka kamera, baterija kapaciteta 4030 mAh i podrška za brzo punjenje, što će odgovarati i zahtjevnijim korisnicima.
Xiaomi Mi A3 na je na test stigao iz Smartusa, a kakve je, i kakve je dojmove na nas ostavio, pročitajte u nastavku.
Xiaomi Mi A3 je za današnje pojmove dizajniran klasično. Na dnu se nalazi malena brada, sa strane ne baš preširoki rubovi, a na vrhu waterdrop zubić koji krije prednju kameru. Iznad prednje kamere je slušalica, a s njezine desne strane i LED indikator za obavijesti. Na poleđini dojam popravlja trostruka kamera koja djeluje moćno, a ispod nje se smjestila LED bljeskalica. Sam raspored elemenata na poleđini podsjeća na Huaweijeve uređaje P serije, pa tako imamo i vodoravni Xiaomi logo, čija bi orijentacija trebala signalizirati da je kamera jedna od ključnih stavki ovog uređaja. Tu je i mali Android One logo jer je ipak riječ o uređaju koji koristi Android One verziju Androida, odnosno nema MiUI već „čisti“ Android.
Donji rub kućišta sadrži USB-C utor, mikrofon i otvor za vanjski zvučnik. U biti tu su dvije rešetke, što bi neke moglo navesti da uređaj posjeduje stereo zvučnike, no simetrije radi Xiaomi je u desnu rešetku ugradio zvučnik, a u lijevu mikrofon. Gornja strana pak sadrži 3,5 mm audio utor, što je pohvalno, ali na iznenađenje prisutnih i infracrveni senzor (IR blaster), koji je izumro i s mnogo skupljih uređaja. Fizičke tipke nalaze se na desnoj strani, a na suprotnoj je ladica za SIM i memorijsku karticu, koja dijeli utor sa sekundarnom SIM karticom.
Uređaj generalno u ruci leži odlično, budući da je nije prevelikih dimenzija, ali trebate računati na dozu klizavosti. Zbog koje je najpametnije držati ga u priloženoj silikonskoj maskici koja je malko zatamnjena, zbog čega neće požutjeti kao one prozirne. Treba naglasiti da u pakiranju nema slušalica, tako da ako uzimate Mi A3, budite spremni koristiti već postojeće slušalice jer one nisu uključene u prodajnom pakiranju.
14/08/2019 06:29 AM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti