Xiaomi Mi Mix 3 je četvrti po redu Xiaomijev model iz Mix serije. Prije njega upoznali smo prvi Mi Mix, koji je donio zaista revolucionarni dizajn, daleko ispred dvog vremena. Potom je stigao Mi Mix 2, te njegova malo poboljšana verzija Mi Mix 2s. Obojica su u velikoj mjeri slijedila put originala, ali su ipak stigli u kućištima nešto manjih gabarita, kako bi se prilagodili najširem krugu kupaca.
Mi Mix 3, nema sumnje, za još jednu razinu podiže omjer zaslona i ukupne površine, ali se i vraća nešto većim dimenzijama, pa tako umjesto 6-inčnog zaslona na dvojici prethodnika, ovdje ponovo imamo 6,4 inča kao na prvom Mixu, no uz 19,5:9 omjer stranica, koji na istoj dijagonali daje nešto manju ukupnu površinu, pa je shodno tome od njega i dalje vidljivo manji, a time i ugodniji za rukovanje.
Kao što je na prvi pogled vidljivo, problem smještaja prednje kamere ovdje nije riješen zubom, niti je smještajem na donji dio kućišta kao kod prethodnika. Ona se sada skriva iza kliznog mehanizma, zbog čeka je promijenjena cijela koncepcija kućišta. Napomenimo da ovo nije prvi ovakav uređaj na tržištu, jer je ovu ideju prvi primijenio Oppo sa svojim modelom Find X, koji se nije mogao kupiti na našem tržištu, a vidjeli smo da su ga prihvati i drugi, kao npr. Honor sa svojim modelom Magic 2, za kojeg još nemam informacija o eventualnoj dostupnosti na našem tržištu.
Xiaomi Mi Mix 3, naravno, nije jeftini smartfon, jer dolazi s Snapdragon 845 procesorom, 6, odnosno 8 GB RAM-a i 128 GB interne memorije, a u ponudi su još i verzije s čak 10 GB RAM-a i 256 GB prostora za pohranu. Tu su i vrlo napredne kamere, keramičko kućište s okvirom od aluminija 7000, dvostruke kamere sprijeda i straga, te Android 9 Pie kao softverski temelj, prekriven najnovijom MIUI 10 nadogradnjom sučelja.
Zanimljiv je i podatak da Mi Mix 3 u prodajnom pakiranju, pored standardnog, donosi i 10W bežični punjač, kao i vrlo tanku plastičnu (ne silikonsku) maskicu, koja uređaju savršeno odgovara. Ovo vrijedi za model s kineskim ROM-om, kojeg smo dobili od Honorbuya, i zato ne možemo jamčiti da će ista dodatna oprema biti uključena u prodajni paket kad na tržište stigne globalna verzija.
Najzanimljiviji detalj kod ovog uređaja definitivno je njegova cijena, koja je realno dvostruko manja od mnogih konkurenata, i skoro tri puta manja od iPhoena XS Max, što govori samo za sebe. No da ne bi sve ostalo na teoremima, krenimo polako i s dokazima. Kako smo se snašli s ovim novim konceptom smartfona i u kojoj je mjeri ispunio naše inače visoke kriterije, pročitajte u nastavku.
Kao što je uvodu već rečeno, Xiaomi Mi Mix 3 je nešto veći od prethodnika, i dimenzijama sada odgovara najvećem broju konkurenata, kao što su npr. Huawei Mate 20 Pro ili iPhone XS Max, ali je mrvicu manji od Samsunga Galaxy Note 9, što je s obzirom na koncepciju bilo i za očekivati. U vrijeme kad je smartfone sve teže međusobno razlikovati, Mi Mix 3 se ističe izvrsnim omjerom zaslona i ukupne prednje površine, pa možemo slobodno reći da je ovo zaista mobitel sa zaslonom od ruba do ruba, a što će mnogima biti od posebnog značaja – bez zuba.
Čim ga uključite, zaslon zabliješti u svom punom sjaju, ali za razliku od konkurencije, bez zuba na vrhu, što nikako neće proći nezamijećeno. Druga strana uređaja odiše luksuzom zbog keramičke poleđine, no čarolija prestaje kad se na njoj pojave tragovi prstiju. Bilo kako bilo, Xiaomi u prodajnom pakiranju donosi čvrstu plastičnu, dakle ne silikonsku, ali dovoljno tanku zaštitnu maskicu da uređaj zaštiti od oštećenja, a da ga pritom tek zanemarivo podeblja.
Zaslon Xiaomija Mi Mix 3 zauzima nevjerojatnih 93% prednje površine, što je jedan od najboljih, ako ne i najbolji rezultat trenutno. Ovo, naravno, vrijedi ako izuzmemo rubove i u formuli ostavimo samo donji dio, tj. bradu. Protiv ovih rubova nemamo ništa, dapače, jer je uređaj tako zgodnije koristiti nego sve one koji ga nemaju (primjer Huaweija Mate 20 Pro i bilo kojeg Samsunga sa zakrivljenim zaslonom). Mi Mix 3 je zato ergonomski bolje koncipiran i njime je lakše rukovati nego s gore spomenutim modelima. S druge strane, spomenuti rub je ipak uži od onog na npr. dvostruko skupljem iPhoneu XR, koji protom još ima i zub.
Druga stvar koja će vas isticati ako kupite ovaj uređaj je klizni mehanizam. Svaki put kad se namjestite za okidanje običnog ili grupnog selfija, okolina će znatiželjno pitati o kojem se uređaju radi, a kad im ga pokažete, očaranje neće izostati. Ovaj uređaj u društvu zapravo može poslužiti i kao test ljubomore, jer je na njegovu pojavu zaista teško ostati ravnodušan.
Ako nekome pokažete najnoviji iPhone od 14.000 kuna, reakcija će biti u pravilu hladna, jer je „isti“ kao lanjski, a u međuvremenu je izašlo more, što skupih, što jeftinih Androida koji izgledaju praktički isto. Upravo zato je Xiaomi Mi Mix 3 jedan od onih smartfona koji će vas izdvojiti iz čopora, ali i osigurati zadovoljstvo korištenjem zaista ogromnog zaslona uz razumne dimenzije kućišta.
Uređaj u ruci leži odlično, a keramička poleđina uopće nije klizava kao što sam očekivao, poučen iskustvom prvog Mi Mixa. Ipak, zbog izbočenog modula kamere (pozdrav Appleu), Mi Mix 3 se na stolu klacka isto kao iPhone, što je dodatni razlog za korištenje zaštitne maskice.
Fizičke tipke za uključivanje i podešavanje glasnoće smještene su na desnom boku kao i kod većine drugih uređaja, dok sa suprotne strane imamo fizičku tipku za pokretanje Xiaomijevog AI asistenta, što je očito inspirirano Samsungovim rješenjem za Bixbi. No, ovog asistenta, sve i da hoćete, ne možete koristiti, jer trenutno podržava samo standardni mandarinski jezik i nekoliko njegovih varijanti, odnosno dijalekata. Do sada nisam uspio naći načina kako ovu tipku onesposobiti, tako sam ju jednostavno zanemario, a budući da se tipke za podešavanje glasnoće nalaze na suprotnoj strani, neće doći do neželjenih aktivacija kao na Samsungu.
10/12/2018 08:28 AM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti