Xiaomi Mi Note 10 – Recenzija - Android

Get it on Google Play

Xiaomi Mi Note 10 – Recenzija - Android

Xiaomi ne prestaje s iznenađenjima. Iako mu je paleta modela već neko vrijeme prilično široka, uvijek nađe načina da nas dodatno iznenadi. Xiaomi Mi Note 10 jedan je od uređaja koji su stigli bez pompe, ali se ispostavilo da specifikacijama, posebice kamerom, cilja na najzahtjevnije korisnike, i to uz razumnu cijenu. Iako je Xiaomi od […]

Xiaomi ne prestaje s iznenađenjima. Iako mu je paleta modela već neko vrijeme prilično široka, uvijek nađe načina da nas dodatno iznenadi. Xiaomi Mi Note 10 jedan je od uređaja koji su stigli bez pompe, ali se ispostavilo da specifikacijama, posebice kamerom, cilja na najzahtjevnije korisnike, i to uz razumnu cijenu.

Iako je Xiaomi od početka godine izbacio stvarno puno modela, Note liniju čekamo nešto dulje. Naravno, jedan dio ove linije je prebacio u Redmi brand, ali sad opet nakon više od dvije godine, imamo povratak Note imena u matičnom. Ako nas pitate, Xiaomi je svjetski prvak u kompliciranju naziva svojih proizvoda. Tko zna, možda je to i dio strategije, ali zato smo mi tu da vam prenesemo iskustva s ovim uređajem i da ga možete razlikovati u moru drugih sa sličnim imenima.

Najvažnija značajka ovog modela je peterostruka kamera, u kojoj se nalazi senzor koji po broju piksela trenutno drži svjetski rekord. Ni manje ni više, nego 108 MP, a treba naglasiti da kamera donosi i 5X optičko povećanje, što je drugi takav uređaj u našim rukama nakon Huaweija P30 Pro.

Kako ovaj kvintet kamera radi i kakve fotografije proizvodi, detaljizirat ćemo niže u tekstu, a u uvodu još napomenimo da uređaj dolazi s čak 5260 mAh baterijom, što obećava više nego nadprosječnu autonomiju.

O svenu ovome, ali i našim dojmovima pročitajte u nastavku. Ovom prilikom se zahvaljujemo ljubaznom osoblju iz mobis.hr trgovine koja nam je uređaj ustupila na test.

GLAVNE KARAKTERISTIKE

Dimenzije
157.8 x 74.2 x 9.7 mm

Masa
208 grama

Zaslon
AMOLED 6,4″ 1080 x 2340, 400 ppi, HDR10, GG5

SoC
Snapdragon 730

CPU
2×2.2 GHz Kryo 470 Gold, 6×1.8 GHz Kryo 470 Silver

RAM
6 GB

Interna memorija
128 GB

Micro SD
Ne

Povezivanje
WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth, USB-C, 3.5 mm, FM radio, IR

Otpornost na vodu
Ne

Brzo/bežično punjenje
Da/Ne

OS
Android 9.0 Pie

Kamera
108 MP, 12 MP 2X zoom, 8 MP 5X zoom, 20 MP ultra-wide, 2 MP macro

Prednja kamera
32 MP

Baterija
5260 mAh

Cijena
4.274,05

Ustupio
Mobis

PREDNOSTI
NEDOSTACI

Simetričan ergonomski dizajn
Nije vodootporan

Izvrstan zaslon
Nema utor za memorijske kartice

Performanse i brzina sučelja
Prezasićene boje kod 4K videa

Izvrsna kamera
Aplikacija kamere zahtijeva doradu

3,5 mm audio utor

Zaštitna maskica u prodajnom pakiranju

Natprosječna autonomija i vrlo brzo punjenje

Dizajn, kućište i rukovanje

Iako na prvi pogled izgleda otprilike kao i većina drugih današnjih smartfona, Xiaomi Note 10 je po nečemu ipak specifičan. Pored sada već uobičajenog zakrivljenog zaslona, zakrivljeno je sve što je zakriviti dalo, uključujući stražnji dio i kutove, ali je ipak zadržana sveukupna simetrija.

Upravo ona omogućuje nešto lakše rukovanje i manji rizik od ispadanja nego što je slučaj kod većine drugih uređaja, ali opet ne možemo reći da je ergonomija na nekom visokom nivou budući da je i ovdje korištena klasična staklo-aluminij-staklo konstrukcija. Sa svih strana kućište je presvučeno Gorilla Glass 5 zaštitnim slojem koji će ga štititi od ogrebotina, ali ne i padova, zbog čega svakako sugeriramo korištenje zaštite maskice koja dolazi u prodajnom pakiranju.

U svakom slučaju, Mi Note 10 u ruci leži najbolje od svih uređaja koje smo u zadnje vrijeme isprobali, i to upravo zahvaljujući spomenutoj simetriji. S druge strane, velika baterija je morala uzeti danak pa tako debljina uređaja iznosi 9,7 mm, a masa 208 grama. Ipak, iako osobno koristim tanje i lakše uređaje, uopće nisam imao problem s privikavanjem.

Pošast zakrivljenih zaslona nije zaobišla ni Xiaomi, tako da je on zapravo digresija koja u određenoj mjeri narušava inače izvrsno ergonomski oblikovano kućište.

Fizičke tipke se nalaze na desnom boku, dok je lijevi potpuno prazan. Ladica za SIM kartice je na vrhu pored sekundarnog mikrofona, dok se na dnu nalazi standardna postava s USB-C utorom i vanjskim zvučnikom, a ugodno iznenađenje je 3,5 mm audio utor. S druge strane, nemojte se nadati da ćete slušalice pronaći u prodajnom pakiranju.

Telefonska slušalica je smještena u samom vrhu kućišta i gotovo je neprimjetna, a inače izvrstan zaslon od ruba do ruba u manjoj mjeri narušava maleni teardrop zub u kojem se nalazi prednja kamera.

Na kraju, ne treba zanemariti ni izvrsno sjajno finiširano kućište koje je u našem slučaju stiglo u izvrsnoj smaragdno zelenoj boji. Toliko je sjajno da se sjaj primijeti čak i kroz originalnu silikonsku zaštitnu maskicu. Na poleđini je, naravno, peterostruka kamera o kojoj ćemo nešto kasnije, a sam dizajn modula podsjeća na onaj kod Huaweija P30 Pro.

13/12/2019 09:18 AM