Xiaomi Redmi 5 – Recenzija - Android

Get it on Google Play

Xiaomi Redmi 5 – Recenzija - Android

Xiaomi je krajem ljeta predstavio Redmi Note 5A čiju smo Prime verziju nešto kasnije testirali, ali odmah nam je bilo jasno da onaj “pravi” Redmi Note pete generacije tek stiže. I stigao je, ali više ne nosi naziv Note. Veći model je sad Plus, a manji jednostavno Redmi, ime nekoć rezervirano za model s 5-inčnim […]

Xiaomi je krajem ljeta predstavio Redmi Note 5A čiju smo Prime verziju nešto kasnije testirali, ali odmah nam je bilo jasno da onaj “pravi” Redmi Note pete generacije tek stiže. I stigao je, ali više ne nosi naziv Note. Veći model je sad Plus, a manji jednostavno Redmi, ime nekoć rezervirano za model s 5-inčnim zaslonom. Razlika u veličini zaslona je sad 0,3″ umjesto 0,5″, a u hardveru više-manje kao i prije.

Prvi od ta dva modela koji smo dobili na testiranje je Redmi 5 s novim 5,7-inčnim zaslonom u formatu 18:9 i s novim Qualcommovim procesorom. Zasloni novog formata su obilježili 2017. godinu, a Xiaomiju nikad nije trebalo dvaput reći da trendove treba pratiti, ako ih se već ne zadaje.

GLAVNE KARAKTERISTIKE

Dimenzije
151,8 x 72,8 x 7,7 mm
Masa
157 grama
Zaslon
5,7″ IPS LCD, 1440 x 720, 282 ppi, 76% površine
SoC
Qualcomm Snapdragon 450
CPU
8x Cortex-A53 takta 1,8 GHz
RAM
2/3 GB
Interna memorija
16/32 GB
Micro SD
da
Povezivanje
WiFi 802.11 b/g/n, A-GPS, BDS, Bluetooth, FM radio, IR, Micro USB
Brzo punjenje
Ne
Bežično punjenje
Ne
OS
Android 7.1.2 Marshmallow, MIUI 9
Kamera
12 MP, 1080p video, LED bljeskalica
Prednja kamera
5 MP, 1080p video, LED bljeskalica
Baterija
3300 mAh
Cijena
cca. 1200,00 kn
Ustupio
Honorbuy
PREDNOSTI
NEDOSTACI
Dizajn i ergonomija
Prosječne kamere
Odlične performanse za nižu klasu
Ne podržava LTE na 800 MHz
Dobar zaslon
Izvrsna autonomija

DIZAJN I KUĆIŠTE

Redmi 5 je prvi Redmi uređaj sa zaslonom omjera stranica 18:9, a on je jednim dijelom zaslužan i za smanjenje dimenzija kućišta. Nismo dobili nešto poput Mi Mix 2, ali Redmi 5 zaista izgleda moderno. Za usporedbu kolika je razlika u veličini 16:9 i 18:9 zaslona pogledajte sliku gdje je Redmi 5 pored Mi 5s Plus. Uglovi zaslona su zaobljeni jer je netko negdje rekao da je to cool i lijepo pa zašto ne, odnosno što bi moglo poći po zlu? I ostatak uređaja je zaobljen, što znači da se nećete porezati na njega, a jednako tako pridonosi odličnom ležanju u ruci. Djeluje lagano i čvrsto, no Xiaomi nas je davno razmazio pa bismo sve manje od toga smatrali čudnim. Prednja strana je zaštićena Gorilla Glass staklom, okvir koji se zbog antena proteže i na poleđinu je izrađen od jednog komada plastike i sama poleđina je od brušenog aluminija.

Iznad zaslona su smješteni senzori, selfie kamera, LED bljeskalica, LED lampica za obavijesti i zvučnik za pozive, a donji dio, iako nešto veće površine, nije iskorišten za kapacitivne tipke. Ne da ne bi stale, ali bilo bi malo tijesno pa su preseljene na dno ionako izduženog zaslona. S lijeve strane je klasični utor za ili dvije nano SIM ili jedno nano SIM i jednu micro SD karticu. Očekivali smo onakav kakav ima Redmi Note 5A Prime koji prima tri kartice, no preživjet će se i s ovakvim rješenjem. S desne strane su tipke za regulaciju glasnoće i uključivanje.

U gornjem rubu su smješteni infracrveni predajnik, sekundarni mikrofon i dragi naš 3,5-mm priključak za slušalice, a u donjem zvučnik za multimediju, micro USB priključak i mikrofon. Općenito je ovak raspored priključaka, tipki i utora standardan za Xiaomi pa tu zapravo nema privikavanja ako ste i prije koristili njihov smartfon. Na poleđini imamo jednu kameru, jednu LED bljeskalicu i čitač otisaka prstiju.

Dakle, Xiaomi Redmi 5 sprijeda donosi novi dizajn, dok je stražnji dio već viđen u prethodnim Redmi modelima. Ne smatramo to problemom jer ionako stalno gledamo u zaslon, a s minimalističkim dizajnom ionako možete teško pogriješiti. U pakiranju dolazi i zaštitna silikonska maska koja sprečava klizanje, a izgleda diskretno. Osim nje, dobivate i USB kabel i punjač od 2 A.

ZASLON

Izuzev novog formata, kod zaslona nema pretjerane razlike u odnosu na prošlu generaciju. S obzirom na to da četvrta Redmi generacija ima vrlo dobre zaslone, teško je i očekivati značajna poboljšanja. Prikaz je postojan pod svim kutovima, prikaz boja realističan, a vidljivost na otvorenom prostoru je vrlo dobra. Rezolucija je 1440 x 720 piksela i to je bilo dovoljno za 282 piksela po kvadratnom inču, ali ne i za probijanje one već dosadne Retina granice. Ciljana publika se na to neće žaliti, a nema ni razloga jer je i sitni sadržaj čitljiv.

HARDVER, PERFORMANSE I POVEZIVANJE

Već jedno vrijeme nove Qualcommove procesore prvi put vidimo u Xiaomi smartfonima. Ovo nas nimalo ne čudi jer je već sad najavljeno da će Mi 7 biti prvi uređaj sa Snapdragonom 845, što samo potvrđuje odličnu suradnju te dvije tvrtke. Naravno, te suradnje ne bi bilo da Qualcomm ne vidi potencijal u Xiaomiju, ali nećemo sad previše skretati s teme. Novi procesor u ovom slučaju je Snapdragon 450 koji nas je uspio uvjeriti da ova četvorka više ne znači nužno da su performanse stavljene u drugi plan. Doduše, takt je podignut na 1,8 GHz i GPU je Adreno 506, dobro poznat iz proslavljenog Snapdragona 625. Kad smo već kod njega, rezultati testova pokazuju da je razlika između ta dva procesora mala, ali valja imati na umu da i Snapdragon 625 već ima svoje nasljednike.

Uz procesor je za ugodan rad zaduženo 3 GB RAM-a i 32 GB interne memorije, a nudi se i izvedba s 2/16 GB. Svakako preporučamo dati koju kunu više, pogotovo ako uređaj mislite koristiti par godina. Isprobali smo nekoliko zahtjevnih 3D igara, uključujući Modern Combat 5 koji je radio začuđujuće dobro, i to bez pretjeranog zagrijavanja pa mislimo da vam taj podatak dovoljno govori o mogućnostima ovog procesora. Naravno, performanse za svakodnevni rad koji podrazumijeva društvene mreže, surfanje, čavrljanje itd. su još bolje.

Iako se čini da u posljednje vrijeme ni nema loših i sporih čitača otisaka prstiju, opet ćemo navesti da je ovaj vrlo brz i precizan. Zvučnik je glasan i čak ni kad je pojačan do kraja ne dolazi do iritantne distorzije. Za povezivanje s mobilnim internetom su podržane sve frekvencije osim LTE na 800 MHz, što je oduvijek bio problem kod kineskih verzija Xiaomi smartfona. Ostalo radi kako treba, podržan je Wi-Fi b/g/n, ima Bluetooth, GPS, FM radio i IR, a jedino što nedostaje je NFC za koji smo prilično uvjereni da većina nije nikad koristila.

SOFTVER I SUČELJE

Službeno je Redmi 5 prvi Xiaomi smartfon koji se isporučuje s MIUI-em 9 baziranim na Androidu 7.1.2. On je prisutan već jedno vrijeme, no novi uređaji su se do nedavno uporno isporučivali s MIUI-em 8 pa ste sami morali instalirati MIUI 9 putem bežičnog ažuriranja.

Novi MIUI 9 smo već ranije predstavili. Donosi manje vizualne promjene, a puno toga novog “ispod haube”. Rad u dva prozora je idealan na izduženom zaslonu, a 3 GB RAM-a je sasvim dovoljno da prati dvije aplikacije istovremeno. Kineski ROM inače nema Google servise, ali ekipa iz Honorbuya ih se uvijek potrudi instalirati i tako olakšati život onima kojima nisu stručnjaci na tom polju. Bilo je prisutno nekoliko kineskih promotivnih aplikacija koje ničemu ne služe izvan domovine pa su u rekordnom roku završile u smeću.

Redmi 5 ima virtualne navigacijske tipke na zaslonu i one mogu biti prikazane uvijek ili po potrebi. Položaj tipki za povratak i nedavne aplikacije se može zamijeniti, što je odlično za nove korisnike. Neke aplikacije su prikazane u standardnom 16:9 formatu pa to ne izgleda baš idealno, barem dok Xiaomi malo ne pokrpa MIUI i riješi kompatibilnost među formatima. Mi Mover prebacuje podatke i postavke s drugog Xiaomi uređaja, a od zgodnih funkcija su tu još Second Space za odvojenu radnu površinu i Dual Apps za kloniranje aplikacija s korisničkim računima.

29/12/2017 03:06 PM