U sklopu strategije ponude više brandova unutar kompanije, Xiaomi je nedavno predstavio zasebni Redmi brand, koji će pokrivati uređaje iz nižeg cjenovnog razreda. Jedan od novih modela je i Redmi Go, kojim se bavimo u ovom tekstu.
Radi se o uređaju u cjenovnoj kategoriji ispod 100 eura, čija cijena konkretno iznosi 699,00 kuna. Glavna mu je karakteristika što je temeljen na Android Go platformi koja omogućuje uglađen rad mnogih aplikacija na slabijem hardveru. Dolazi s 5-inčnim zaslonom, pokretan je Snapdragon 425 procesorom u kombinaciji s 1 GB RAM-a, a interna memorija iznosi 8 GB, s mogućnošću proširenja memorijskim karticama.
Tu su još 8 MP/1080p kamera, 5 MP selfie kamera i 3000 mAh baterija koja će osigurati pristojnu autonomiju. Sve ostale detalje, kao i naše dojmove o Redmiju Go doznajte u nastavku.
Redmi Go slijedi poznate Xiaomijeve dizajnerske smjernice i treba reći da uopće ne izgleda jeftino. Štoviše, kućište je izrađeno iz aluminija, što mu daje svojevrstan profinjeni pečat. Naš testni primjerak je stigao u plavoj boji kućišta koja je prilično atraktivna, što ne možemo reći za crnu. Naravno, klasičari će radije izabrati neku neutralnu boju, no to je sad već stvar ukusa.
Kod brušenog aluminija je dobro što na njemu ne ostaju tragovi prstiju, a čak nije ni klizav koliko ovakav materijal inače zna biti. Uređaj u ruci leži odlično, ponajprije zbog svojih kompaktnih dimenzija, ali i zaobljenih kutova i rubova koji ne sijeku prste. Debljina od 8,4 milimetra spada u razumne i zapravo odlične za ovaj cjenovni razred, a vrlo mala masa od 137 grama jamac je ugodnog smještaja u bilo kojem džepu ili pretincu torbe.
Naravno, od uređaja ovog cjenovnog razreda u ovom trenutku bi bilo iluzorno očekivati manji okvir kućišta (mesa) oko zaslona, no i ovaj kakav je, prihvatljiv je i ne djeluje zastarjelo, kao što je recimo slučaj kod puno skupljeg Googleovog Pixela 3.
Na desnom boku kućišta nalaze se fizičke tipke za uključivanje i podešavanje glasnoće, a na lijevom utori za SIM i memorijske kartice. Zanimljivo, u ovu svrhu kreirana su dva utora, tj. dvije ladice, što je pomalo čudno za ovako malo kućište.
Na dnu se nalaze vanjski zvučnik, mikrofon, ali i sada već pretpotopni micro USB utor za punjenje, što ne možemo protumačiti drukčije nego kao čišćenje skladišta. Ipak, uređaju ovog cjenovnog razreda to možemo progledati i kroz prste. A da nije svako zlo za zlo, pokazuje i 3,5 mm audio utor koji bi možda i nestao da je u uređaj ugrađen USB-C. Na vrhu kućišta u istoj ravnini sa zaslonom nalazimo telefonsku slušalicu, a na poleđini kameru s bljeskalicom.
Ono što ovaj uređaj prilično razlikuje od skupljih modela su kapacitivne tipke ispod zaslona. U Xiaomiju su se na ovakav potez odlučili vjerojatno zato jer je na tom mjestu ostalo dovoljno mjesta, a istovremeno se oslobađa uvijek potreban prostor na zaslonu.
Na uređaju cijene ispod 100 eura ne treba očekivati bijesne OLED zaslone, no i ovaj IPS LCD je sasvim dobar. Štoviše, za ovaj cjenovni razred je čak i izvrstan, budući da već neko vrijeme ni ne postoje uređaji s izrazito lošim zaslonom, bez obzira na krajnju cijenu.
U dijagonali mjeri 5 inča, a rezolucija mu iznosi 1280 x 270 točaka, što daje gustoću od solidnih 296 ppi i stari dobri 16:9 omjer stranica. Dakle, ovih 5 inča daje veću ukupnu zaslonsku površinu od iste dijagonale na 18:9 omjeru. Sam prikaz boja je iznenađujuće dobar, kao i pozadinsko osvjetljenje koje osigurava više nego dobru čitljivost na suncu.
Snapdragon 425, čipset koji pokreće Redmi Go, predstavlja entry-level kategoriju pokretačkih strojeva smartfona. Ovdje radi u tandemu s 1 GB RAM-a, što je optimalna konfiguracija za Android Go platformu. Tu je još i 8 GB interne memorije koja će biti dovoljna za većinu aplikacija, ali i minimum multimedijskog sadržaja. Dobra vijest je što uređaj donosi utor za microSD memorijske kartice, što će riješiti svaki nedostatak memorijskog prostora.
Telefonska slušalica je dovoljno jaka za ugodan razgovor, a ni vanjski zvučnik nije tih kao što bi neki očekivali. Prijem signala je također na nivou, kao i 3,5 mm audio izlaz koji će uz pomoć odgovarajućih slušalica osigurati više nego dobro iskustvo slušanja glazbe ili gledanja video sadržaja.
Kad je povezivanje u pitanju, Redmi Go nudi uobičajene protokole, no nedostaje mu NFC, dakle zaboravite na plaćanja mobitelom, ali tu je FM radio koji će razveseliti nostalgičare.
Softver je možda najvažniji dio ovo uređaja, budući da se radi o posebnoj verziji Androida nazvanoj Android Go. Ukratko, Android Go je prilično ogoljen operativni sustav, prilagođen radu na slabijem hardveru, što omogućuje ugodno korisničko iskustvo i u najnižem cjenovnom razredu.
Isto tako, paket osnovnih aplikacija instaliranih na uređaju donosi mnoge „Go“ verzije, kao npr YouTube Go ili Facebook Go. Dakle, radi se o prilagođenim aplikacijama s manjim hardverskim apetitima koje u nekim slučajevima ne donose sve opcije kao njihove „pune“ verzije, ali zato rade prilično uglađeno.
26/04/2019 08:51 AM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti