Lagan i što je više moguće opušten pristup ključ je "preživljavanja" svakog hackathona, a tim Laganica upravo je na taj način ostao hladne glave i odlično razrađenom idejom odnio pobjedu na try{code}catch hackathonu koji se održao na ovogodišnjoj COMBIS konferenciji.
Post Zagrebački studenti osmislili rješenje za digitalizaciju darivanja krvi je prvi puta viđen na Netokracija.
Ovogodišnja COMBIS konferencija je, osim velikog broja dodatnih i popratnih sadržaja i gejmifikacije o kojoj ćemo sigurno još govoriti, donijela i novo izdanje try{code}catch hackathona na kojem se nastojala naći ideja za digitalizaciju jedne od najplemenitijih djelatnosti.
Riječ je o dobrovoljnom darivanju krvi, a kako poboljšati sustav bila je tema trećeg try{code}catch hackathona, koji se po prvi puta održavao na samoj COMBIS konferenciji.
Nakon 24 sata programiranja i stvaranja aplikacija, pobjednici hackathona bili su članovi tima Laganica, a o hackathonu, budućnosti tima i samog projekta koji su razvili razgovarao sam s Nevenom Vidmarom, predsjednikom žirija hackathona, i Matkom Zurakom iz pobjedničkog tima.
Na ovogodišnjem izdanju hackathona natjecalo se ukupno 15 timova, odnosno 56 studenata, kaže Neven, a dodaje i kako su se studenti iznimno dobro snašli u natjecanju:
Kako su hackathoni iznimno popularni posljednjih nekoliko godina, za ovu ekipu
natjecanja u programiranju su uobičajeni dio studentskog života, za razliku od
prijašnjih generacija kojoj i sam pripadam. No, ono što je studentima bilo novo jest
sudjelovanje na višednevnoj ICT konferenciji – za većinu njih ovo je bio prvi posjet
jednom ovakvom događanju.
12. COMBIS konferencija tako je ugostila sve studente koji su prije početka natjecanja imali prilike slušati plenarno predavanje renomiranog futurista Marka Stevensona, što je nedvojbeno poslužilo kao inspiracija timovima.
Kada je riječ o samoj temi hackathona, upitao sam Nevena zašto su se u organizaciji odlučili baš za sustav darivanja krvi:
Konkretna ideja za aplikaciju za darivanje krvi stigla je od kolege iz tima. On je u razgovoru s prijateljem koji je opetovani darivatelj krvi shvatio da bi bilo zanimljivo i korisno digitalizirati cijeli proces i što je još važnije – olakšati ga. Nešto vremena smo proveli u razgovoru što je tu sve smisleno, a što nije, te shvatili kako razvijanje ovog rješenja ima jako puno potencijala.
Valja dodati kako u COMBISu svake godine nastoje spojiti hackathon s aktualnim ICT temama, a ove godine otišli su i korak dalje te zadatkom društveno odgovornog karaktera dali priliku mladima da unaprijede sustave od kojih zaista svi možemo imati koristi. Kada je riječ o problemima koji su trebali biti riješeni, Neven izdvaja unaprjeđenje komunikacije između darivatelja i ustanove koja prikuplja krv kao jedan od glavnih ciljeva, ali namjera je bila digitalizirati cijeli proces što je bolje moguće:
Intencija je bila stvoriti registar svih dobrovoljnih darivatelja krvi na jednom mjestu, uz dodatne opcije za organizaciju grupnog darivanja krvi. Također, u zadatku je
predviđena i mogućnost praćenja zaliha krvi i dobrovoljnih darivatelja, kao i pozivanje
darivatelja da dobrovoljno daju krv od strane ustanove koja prikuplja krv.
Timovi su ove godine dobili posebne upute da posvete više pažnje pripremnoj fazi izrade aplikacija, kaže Neven. Većina timova je prihvatila savjete, a kroz 24 sata stvarali su se prototipovi sučelja mobilnih i web aplikacija te istraživali algoritmi koji bi se mogli koristiti za rješavanje problema optimizacije dobrovoljnog davanja krvi.
Naravno, timovi su imali mogućnost razrađivati svoje ideje gdje god su željeli – neki su “polirali” aplikacije na plaži, dok su se drugi odlučili na hladovinu obližnje borove šume.
Od 15 prijavljenih timova i 15 dobrih ideja najveći izazov je bio pronaći onu najbolju, a Neven kaže kako su tri najbolja tima bila izrazito izjednačena po ostvarenim rezultatima. Pobjednički tim Laganica pobijedio je s minimalnom razlikom u bodovima, ali zasluženo:
Precizno definirani sustav bodovanja donio je pobjedu timu koji se pokazao izvrstan u svim područjima. Vizualno atraktivno i u potpunosti funkcionalno sučelje, jako dobri rezultati zadanog algoritma za optimizaciju poziva za prikupljanje krvi i dobra prezentacija rješenja istaknula su tim Laganica ispred ostalih finalista s minimalnom razlikom u ukupnom broju bodova.
Ostala dva najbolja tima bila su Riteh Web Team i tim Imutables, koje je Neven također pohvalio za sjajan plasman i vrlo dobru realizaciju ideja.
Ovogodišnji hackathon bio je poseban i po tome što je počinjao u popodnevnim satima, a iza timova je bio čitav jedan radni dan kada je hackathon počeo. Ipak, Matko Zurak iz tima Laganica kaže kako im ovaj “maraton” programiranja i razvoja ideja nije izuzetno stran, ponajviše zbog mnogih neprospavanih noći u labosu FER-a, ali i prijašnjih hackathona na kojima su sudjelovali.
Članovi tima Laganica su studenti iz Zagreba Damir Kovačević, Josip Gatjal, Zvonimir Relja i Matko Zurak. IT i programiranje svakako čine velik dio njihovih života, a ovaj hackathon za njih svakako nije posljednji:
Svaki od nas na svoj način želi poboljšati sebe, ali i društvo oko nas. Godinama volontiramo, proputovali smo Europu i dok je Damir zaposlen u uspješnoj švedskoj tvrtki, Zvonimir, Josip i ja pokrećemo tvrtku u Tehnološkom parku Zagreb. Svi smo u nekom trenutku tijekom studiranja bili zaposleni i osjetili smo različita domaća i strana okruženja. Na koncu nas je ta potraga koju smo započeli sami i spojila – ovo nam nije prvo zajedničko natjecanje ili projekt te zasigurno neće biti ni posljednji.
Kao ključ za pobjedu Matko izdvaja opušten pristup koji je prisutan i u imenu tima i koji je vjerojatno jedan od najboljih načina za “preživljavanje” stresne atmosfere bilo kojeg hackathona. Matkovi savjeti za sve one koji se planiraju okušati u ovoj vrsti “maratona” su:
Kvalitetan plan na početku te konstantna komunikacija tijekom natjecanja, nužan su preduvjet kvalitetnog rada. Uz laganu atmosferu cijela stvar postaje i zabavna te se implicitno podiže i produktivnost tima.
Sada kada imamo odlično razrađenu ideju za digitalizaciju sustava za darivanje krvi, ostaje vidjeti što će COMBIS i tim Laganica učiniti s njom. COMBIS-ov NeoStartup projekt pruža im mogućnost razvoja ideja u atmosferi koja spaja startup kulturu sa stabilnošću velike kompanije, a Neven ističe kako je cilj svakog hackathona prikupljanje novih ideja i dovođenje istih u COMBIS, ali i potaknuti strast za eksperimentiranjem i razvijanje vještina koje su potrebne za poslovanje.
Kada je riječ o planovima za tim Laganica, Neven kaže:
Nakon svakog hackathona želja nam je krenuti od najboljih aplikacija koje su
startne točke za izradu kompletnog rješenja. Prerano je za reći koliko će nam
vremena trebati za finalizaciju tog procesa, no uvijek nastojimo maksimalno pomoći
studentima, bilo da im treba izaći ususret u pogledu studentskih obaveza ili kroz
mentoriranje. Uostalom, na hackathonu smo se svi jako dobro upoznali i družili, stoga
ne očekujemo ništa manje od još jedne pozitivne IT priče.
U timu se također nadaju daljnjem razvoju aplikacije, a Matko vjeruje kako će tim i COMBIS vjerojatno i dalje surađivati na razvoju aplikacije. Ipak, svim izazovima budućnosti će pristupiti, kao što im i ime govori, lagano.
Post Zagrebački studenti osmislili rješenje za digitalizaciju darivanja krvi je prvi puta viđen na Netokracija.
18/06/2018 08:56 AM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti