Po prvi puta u povijesti, Apple uvodi oznaku R u najpoznatiju liniju smartfona na svijetu. To R ne predstavlja ništa posebno, bez obzira što imamo pun internet objašnjenja što bi to slovo moglo značiti.
Mnogi su se priupitali zašto ovaj iPhone nema oznaku C, a razlog je očigledan. iPhone XR je, iako šaren kao 5c, ravnopravan s XS modelom, barem kad je hardver u pitanju. 5C je svojevremeno koristio godinu dana stariji hardver i generalno je bio osjetno lošiji uređaj od tada aktualnog modela. Oznaka SE vjerojatno će ostati rezervirana za najmanji model, skup svega nečeg recikliranog, s dozom hardvera kojeg pruža najsnažniji iPhone iz ponude.
Pa što je onda XR?
Rekao bih šareni i pristupačniji XS, a ujedno i iPhone kojeg trebate kupiti, ukoliko već kupujete iPhone. Hardverski je gotovo jednako snažan kao i iPhone XS Max, a razlika je samo u količini radne memorije, koja je u njegovom slučaju zadržana na 3 GB kao i kod lanjskog X modela. XS i XS Max raspolažu s 4 GB.
Sve ostalo, uključujući i A12 Bionic procesor, kao i sve dodatne koprocesore, Apple je prenio iz ovih osjetno skupljih modela i ugradio ih u XR.
Bez obzira na nižu cijenu, XR zapravo nije lošiji uređaj, već drukčiji. A tih nekoliko razlika ga razdvaja od premium osjećaja u ruci kakvog ostavljaju ostala dva, minimalno 2500 kn skuplja modela.
Apple je ove godine ponovno oživio “iPod Mini funky style look” koji im je donio veliku slavu sredinom prošlog desetljeća. U to vrijeme, Mini iPodi u šarenim bojama bili su totalni hit, a sličan stil pokušao je neslavno prenijeti i na iPhone 5C. Svi znamo, C linija se zadržala svega godinu dana i do dan danas, nismo imali prevelikog izbora kad je boja iPhonea u pitanju.
Ove godine, na oduševljenje mnogih, Apple nam je konačno donio iPhone u čak 4 različite boje uz klasična crna i bijela izdanja. Žarko žuta, crvena, narančasta i plava, možda se viđaju među ostalim proizvođačima, ali ne i kod Applea.
Nažalost, kako to obično biva, naši testni primjerci u pravilu dolaze u crnoj i bijeloj izvedbi, ali toplo se nadamo da će barem ovaj uređaj biti moguće kupiti u različitim bojama i u našim trgovinama.
Izrada se nešto razlikuje od X, XS i XS Max modela, a što je jasno već na prvi pogled. Za razliku od nehrđajućeg čelika, ispoliranog da se stopi sa staklima na prednjoj i stražnjoj strani, Apple se ovoga puta odlučio za nešto pristupačniju aluminijsku izvedbu okvira. Riječ je dakako o iznimno kvalitetnoj i izdržljivoj aluminijskoj leguri iz serije 7000, a koja je u opticaju nakon famoznog “bendgatea”.
Ovu leguru je i nešto lakše obojati, stoga i ne čudi (za iPhone) poveći izbor boja, mada moramo priznati da koliko god se ona činila odličnom i čvrstom, okvir XS modela se ipak doima nešto kvalitetnijim.
Naš bijeli primjerak dolazi sa neobojanim obrubom, a svi ostali donekle odražavaju boju poleđine. Generalno su slabijeg intenziteta boje, ali upravo se taj kontrast čini vrlo zanimljivim i ostavlja drukčiji dojam od maskica kakvima inače štitite vaše smartfone.
Stražnja strana nešto je otpornija na padove od one u lanjskom X modelu, ali je isto tako manje otporna na njih nego nova u XS i XS Max modelima, koju je za Apple posebno dizajnirao Corning.
Najveća razlika je u velikim obrubima oko zaslona. Istina, ne možemo reći da su baš toliko veliki, jer zaslon zaista zauzima vrlo visokih 79% prednje površine (usporedno s 84,4% koliko zauzima zaslon u XS Max modelu), ali definitivno su puno deblji nego na bilo kojem modernom smartfonu. Oni još više dolaze do izražaja s crnim modelom, tako da je topla preporuka da njega zaobiđete.
Na moje iznenađenje, relativno sam se brzo navikao na njih i postali su mi fora, odnosno u najmanju ruku, neobični.
Na zub se doduše nikako nisam navikao. Kako stvari stoje, Apple još uvijek nema tehnologiju pomoću koje bi ga se riješio, a pretpostavljamo da je neće niti imati još narednih par godina do iduće promjene u dizajnu.
U njemu se, uz slušalicu, kameru i vanjski zvučnik, nalaze isti senzori kao i u iPhoneu XS, dakle poboljšani u odnosu na senzore ugrađene u iPhone X iz prošle godine.
Na dnu kućišta smjestio se Appleov lightning utor, zajedno s vanjskim zvučnikom.
Oni su poboljšani u odnosu na prošlu godinu, što se svakako osjeti. Definitivno su jedni od najboljih u smartfonima, i na njih nitko ne bi trebao imati prigovora.
Tipka za uključivanje je na desnom boku, a one za kontrolu glasnoće, pomalo visoko smještene, na lijevom. Uz njih je i Appleov klasični prekidač za bešumni način rada. Sve je vrlo kvalitetno i precizno izrađeno, što je i donekle svojstveno za Apple. Ispod tipke za uključivanje smjestila se i ladica za nano SIM karticu.
Poleđina, oslobođena od raznih certifikata koje pronalazimo na ostalim smartfonima, rezervirana je za Appleov logo i ovoga puta samo jednu kameru. Na svu sreću, ona je identična onoj u XS modelu, tako da ostajete zakinuti samo za telefoto izvedbu, no o tome ćemo više nešto kasnije.
Valja uzeti u obzir i da se XR veličinom smjestio između XS i XS Max modela. Otprilike taman negdje na pola puta. No to i ne čudi jer se i dijagonala zaslona našla između dva skuplja brata.
Apple se za pristupačniju izvedbu iPhonea ove godine odlučio za LCD zaslon koji u dijagonali mjeri 6,1 inča, a rezolucija broji tek 1792 x 828 piksela.
Ova odluka o oštrini LCD panela je prilično riskantna, jer je gustoća točaka zapravo razini iPhonea 4, predstavljenog prije više od 8 godina. Velika buka digla se na internetu, gdje se najčešće korisnici Androida šale na račun kupaca ovog uređaja. Priznat ćete, doima se to kao jedan šamar kupcima i Appleov stav da im ne treba bolje. No ipak, osobno smatram da nema razloga za paniku.
Naime, Apple je ovoliku oštrinu zaslona koristio svake godine, još od 2010., i ne, ona nije odjednom postala problem. Mi prigovaramo na nju iz godine u godinu, i to već nekoliko godina zaredom. Voljeli bismo u ov
15/11/2018 08:40 PM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti