Čini se da je A1 našao rješenje za povećanje pismenosti mladih Hrvata – dajući besplatne gige - Android

Get it on Google Play

Čini se da je A1 našao rješenje za povećanje pismenosti mladih Hrvata – dajući besplatne gige - Android

A1 se aplikacijom Lappsus dosjetio akvizirati nove korisnike i nagraditi postojeće, ali to čini ni manje ni više nego - pravopisom.

The post Čini se da je A1 našao rješenje za povećanje pismenosti mladih Hrvata – dajući besplatne gige appeared first on Netokracija.

Postupak otključavanja mobitela teško da je moguće unaprijediti osim dodavanjem neke nove metode biometrije, ali iz A1 se s time ne slažu u potpunosti. Nedavno je tako A1 korisnicima dostupna aplikacija imena A1 Lappsus koja vam pri otključavanju mobitela postavi pravopisno pitanje na koje možete odgovoriti kako biste dobili bod.

No, krenimo ispočetka. Nakon instalacije aplikacije trebate samo odabrati svoje ime i dati joj određena dopuštenja (o čemu ćemo i kasnije u tekstu), a potom možete zaboraviti na nju. Uključit će se svako treće otključavanje mobitela i postaviti vam pravopisno pitanje poput piše li se ispravno kuća ili kuča, a ako odaberete točno dobijete bod. Bodove skupljate kako biste na kraju mjeseca iste mogli zamijeniti za internetski promet, a maksimalno je moguće ostvariti bonus od jednog GB prometa.

Dobra ideja za akviziranje korisnika

Sada kada znamo kako Lappsus radi, vrijeme je da se pitamo zašto uopće postoji. Osim što sama aplikacija nije previše napadna jer se ne pali svakog puta i ima tu zanimljivu komponentu gejmifikacije, postoji očita prednost za A1. Naime, aplikaciji će zasigurno prvo prići roditelji koji će ju instalirati klincima na mobitel kako bi ovi malo i naučili pravopis kad su ionako stalno uz mobitel, što je logično.

Stvar je u tome da bonus gigabajti rade samo ako ste na A1 mreži, a aplikacija radi svima. Prema tome, ja od nje i nemam neke prevelike koristi osim što ću naučiti malo pravopisa, ali kada bi bio A1 korisnik bila bi mi super ideja. Da imam 10 godina, odmah bi pitao roditelje da me prebace na A1 zbog tog ekstra gigabajta, a siguran sam da nisam baš jedina osoba koja ovako razmišlja. Podatkovni promet ionako nije nešto čega A1 ima ograničen broj stoga oni baš ništa ne gube, a potencijalno mogu dobiti nove korisnike koji će svakog mjeseca kupovati bon i tarifu.

Akviziranje mlađih korisnika jednostavno mora biti prilagođeno njihovim interesima, pa je stoga A1 krenuo stopama stranih telekoma koji su osim tarifa počeli nuditi i razne dodatne sadržaje kako bi privukli mlade na svoju mrežu. Osim YouTube prisutnosti i esporta, telekomi su počeli proizvoditi i nogometne aplikacije, navigaciju i dodatne aplikacije koje prate razne programe. Svemu ovom cilj je, jasno, povećavanje svijesti o brendu i prezentacija potencijalnim korisnicima jer više jednostavno nije dovoljno samo biti prisutan i zadovoljiti korisnike, morate ih oduševiti.

A1 Hrvatska

Treba li nam uopće ovo?

Naravno, postavlja se pitanje i koliko zapravo pravopisa možete naučiti iz mini aplikacije. Dok je simpatično odgovarati tu i tamo na neko jezično pitanje, što ako baš hitno morate obaviti neki poziv a Lappsus baš tada želi znati kako se ispravno piše riječ sumnjam. Sumnjam da će vam se tada svidjeti, ali ako ovako razmišljate vjerojatno ni niste ciljana skupina. Velikoj većini ovo ipak neće biti problem, a kada vam se par puta ponovi pitanje siguran sam kako ćete znati ispravno, pogotovo kad je motivacija besplatan internet. Pripadnici generacije Z tako su svakodnevno online više od 10 sati, a neki od njih će se radije ne tuširati tri dana nego odustati od mobitela.

Aplikacije koje na ovaj ili onaj način nastoje korisnike naučiti nekim elementarnim znanjima nisu nikakva novost. Od onih koje vam jednostavno daju da istaknete greške svojih sugovornika u iMessageu do nešto veselijih aplikacija za djecu, nije teško pronaći nešto ovog tipa. Ono što zaista nije lako jest pronaći ih na našem jeziku, a trenutno se mogu sjetiti samo sada već legendarnog alata ispravi.me koji koristim svakog dana. Hoće li Lappsus potaknuti i neke druge developere da se krenu baviti pravopisom ne mogu reći, ali svakako vjerujem da se kroz kvalitetnu gejmifikaciju može naučiti mnogo toga.

Duolingo je sjajan primjer kako se od naizgled zahtjevne teme može stvoriti vrlo zabavno iskustvo, a ako ste ga prešli svakako preporučujem Clozemaster, još jednu gramatičko/jezičnu aplikaciju s kojom ćete bolje razumjeti čak i naš jezik. Tržište svakako postoji, ali pitanje je kako ga iskoristiti.

A1 Hrvatska

Dobro, ali…

Ono što je najviše nejasno je činjenica da Lappsus kada ga instalirate od vas (barem na Androidu) traži dvije stvari: prvo je dopuštenje korištenja mikrofona i obavljanje poziva, a drugo dozvola za korištenje lokacije. Zašto? Obavljanje poziva mogao bih shvatiti ako bih ga povezao s onim ekstra gigabajtom s početka teksta, ali nekako ne vjerujem da se ovom nije moglo doskočiti na neki drugi način. Što se tiče lokacije, ovdje zaista ne vidim razlog, ali znam da ako svaki treći put kada otključate mobitel pošaljete lokaciju, A1 će vrlo dobro znati gdje ste gotovo pa uvijek. Mislim da to nije toliko važno za pravopis, ali ispravite me ako griješim. A1 sam pitao o čemu se ovdje radi, a njihov odgovor prenosim u cjelosti:

A1 Lappsus traži spomenuta dopuštenja samo kako bi mogao po broju mobitela korisnika prepoznati kao korisnika na pretplatu ili na bonove.

Korisnici na bonove kroz točne odgovore osvajaju dodatne megabajte, pa kada ga Lappsus prepozna kao korisnika na bonove, otvara mu mogućnost skupljanja megabajta i preuzimanja u Moj A1 aplikaciji.

Ako korisnik Lappsusa ne daje traženja dopuštenja, to ne ugrožava stabilnost aplikacije, ali ako je on korisnik na bonove, neće moći osvajati megabajte naprosto iz razloga što ga Lappsus u tom slučaju ne može prepoznati kao korisnika A1 na bonove.

Informacija o geolokaciji nam je potrebna kako bismo mogli vidjeti postoje li uzorci u greškama ovisno o dijelu Hrvatske u kojem se korisnik nalazi. Jednostavnije rečeno, zanima nas imaju li, primjerice, Dubrovčani više izazova s određenim riječima, za razliku od Varaždinaca. U slučaju da uočimo postojanje uzoraka, ta bismo saznanje koristili za preciznije targetiranje, tako da korisnicima češće prikazujemo riječi s kojima imaju više „problema“ i tako im pokušamo pomoći pri učenju.

Aplikacija trenutno na Androidu ima ocjenu 4/5 na temelju nešto manje od 100 recenzija, ali postoji i dosta komentara koji kritiziraju stabilnost aplikacije, kao i činjenicu da vas traži gore spomenuta dopuštenja. Kako je aplikacija dostupna zaista kratko vjerujem da će se stabilnost riješiti vrlo brzo.

U svakom slučaju ova inicijativa pohvalna je od A1. Iskorištavanje otključavanja mobitela kako bi se nešto i naučilo dobra je ideja kojoj u sadašnjoj verziji možda treba još malo poliranja kako bi bila sjajna. Ipak, privlačnost besplatnog internetskog prometa zasigurno će biti nešto što će Lappsus katapultirati u popularnost čim se krene širiti vijest o njezinom izlasku, a A1 će svakako od nje doći do nekih novih korisnika. Ako ste spremni dati dopuštenja koja aplikacija traži, možda ćete biti presretni i nešto naučiti.

The post Čini se da je A1 našao rješenje za povećanje pismenosti mladih Hrvata – dajući besplatne gige appeared first on Netokracija.

24/04/2019 01:27 PM