Mobiteli su preskupi, i to je činjenica. Treba li vam onda uopće novi Samsung od 1000 eura ili ga samo želite jer je nov i 'najbolji'?
The post ‘Best buy’ mobiteli danas: Za one koji hoće premium značajke, ali ne i paprenu cijenu appeared first on Netokracija.
Evo nečeg nimalo iznenađujućeg: novi modeli takozvanih flagship mobitela su preskupi. Zapravo, nisam ni previše razmišljao o cijenama mobitela dok prije nekoliko tjedana u jednom razgovoru nisam čuo da netko za mobitel od 6500 kuna govori kako je nevjerojatno jeftin i odlična prilika. Šest i pol tisuća kuna za mobitel.
Novi Samsung Galaxy Note 10+ košta čak i više – oko 8000 kuna za najpovoljniju verziju pa sve do skoro 10 za najjači. iPhone Xs Max najjeftinije bi vas došao oko 10, a najskuplju verziju bi platili više od 13 tisuća kuna. Prošlogodišnji Pixel 3 XL košta “samo” oko 7500 kuna, a čak i “jeftini” OnePlus 7 Pro teško da možete naći ispod 700 eura.
Ako vam se ovo gore čini skupo, to je zato što jest. Istina, gotovo svaki od ovih uređaja možete kupiti jeftinije ako malo dublje istražujete (i skuplje ako to ne napravite), ali činjenica je da su cijene uređaja polako izmaknule kontroli. Kada to uparimo s činjenicom da bismo svi mi htjeli onaj “naj” model, dolazimo do očitog problema – nemamo baš svi novca za to.
Većina prosječnih korisnika svoje mobitele ne mijenja svakih godinu i pol dana već ih drži nešto dulje. Istina, ako ste na pretplati stvar je nešto drugačija, ali ako kupujete sam uređaj i u njega uložite nešto više, nećete se tako lako odlučiti na novi za 20 mjeseci. Razlog za to je i u tome što za prosječnog korisnika nema previše smisla napraviti skok s, recimo, Galaxyja S8 na S10 ako nije previše zainteresiran za dodatne kamere i novi ekran jer iz osobnog iskustva ne mogu reći da je razlika ogromna. Slično je kod drugih brendova, a proizvođačima je jednostavno teško nagovoriti ljude da svakih nekoliko godina kupe novi mobitel kada i ovaj koji imaju uopće nije loš.
Naravno, proizvođači pametnih telefona su također shvatili da su možda otišli predaleko s cijenama, ali tome su doskočili na genijalan način: umjesto da se smanje cijene ovih najskupljih mobitela, dosta brendova je dodalo “jeftinije premium” uređaje kako bi i onima koji imaju manje budžete ponudili dosta značajki za manju cijenu i time bolje zaradili. “Nije tako skupo”, govorite sebi, a opet je novo, i eto vas u ovom divnom segmentu koji se naziva budget flagship. Tako danas imamo telefone koji nose slična imena kao oni najskuplji, ali se od njih razlikuju po nekim specifikacijama kako bi bili – jeftiniji.
Danas budget flagship uređaje možete naći kod gotovo svih velikih igrača industrije mobitela: Apple ima iPhone XR, Samsung ima Galaxy S10e, Google ima Pixel 3a, Huawei P30, još jeftiniji P30 lite i Mate 20 Lite. Honor ima seriju 20, OnePlus je nedavno lansirao OnePlus 7 u isto vrijeme kao i 7 Pro, i to je samo dio modela na tržištu. Zanimljivo je i imenovanje – svi uređaji su slično nazvani kao svoja “velika braća” pa se samim time i dalje možete hvaliti prijateljima kako imate iPhone X-nešto, a zapravo ste ga platili manje.
Ovo je vrlo zanimljiv trend koji sve više uzima maha, a najočitiji je u posljednjoj, aktualnoj generaciji uređaja koja pokazuje kako takozvani flagship segment sada sve više raspon cijena jer korisnici jednostavno žele premium iskustvo ili makar izgled i završnu obradu, a voljni su učiniti neke kompromise kako bi prošli jeftinije.
Samsungov S10e tako nema senzor za otisak prsta u ekranu kao svoja braća, već se radi o malo “klasičnijem” senzoru sa strane. Nema ni toliko kamera, a ni ekran nije toliko visoke rezolucije i nije zakrivljen sa strana. Apple će vam u XR-u oduzeti jednu kameru i malo podebljati rub te opet uskratiti bolji ekran, a Huawei će također uštedjeti svuda pomalo. Google će otići drugim smjerom i zadržati sjajnu kameru, ali smanjiti troškove na kućištu. Proizvođači tako nastoje nuditi uređaje koji su prvenstveno dizajnom i nekoliko glavnih specifikacija slični kao i glavni modeli, ali njihova cijena je nekoliko stotina eura manja i stoga prihvatljivija široj publici. Pixel 3a se, recimo, u Hrvatskoj može naći za gotovo duplo manje kuna nego “pravi” Pixel 3, a nije baš duplo lošiji mobitel.
Ovo poguravanje modela u viši rang i drugačiji brending, a sve kako bi se korisnici osjećali bolje iako nemaju najskuplji model, rezultiralo je s još manjim marginama između uređaja.
Često kada me netko pita za savjet oko mobitela prva stvar za koju pitam bude budžet i operativni sustav, a ako netko ima 5000 kuna i želi Android, tada možemo krenuti na prioritete jer za te pare neće ušetati u Links i kupiti Note 10 (iako se radi o impresivnoj količini novaca). Da ne govorim o tome kako brendovi vole zakomplicirati stvari i onda postoji i Galaxy A serija s kamerama koje se okreću, i slične ideje zbog kojih se još teže odlučiti, a najskuplji A model košta otprilike kao i najjeftiniji S model. Zbunjujuće, zar ne?
Dok ste prije dvije godine u Samsungu mogli birati samo između dva modela Galaxy 8 uređaja, a za nešto jeftinije modele trebali spustiti u spomenutu A seriju, danas su S modeli postali i skuplji (Galaxy S10 5G), ali i jeftiniji (Galaxy S10e), dok negdje u sredini ostaju S10 i S10+. Slično je i u Appleu, gdje se u sredini nalazi iPhone XS, iznad njega je XS Max a ispod XR. Svi su to mobiteli iste generacije i serije, ali ovako tvrtka jednostavno zagrabi veći dio tržišta i tjera korisnike na kupnju novog mobilnog telefona.
No, što uopće vi kao korisnik imate od toga i trebate li misliti o jeftinijim verzijama flagship uređaja? Ako se mene pita, svakako.
Većina prosječnih korisnika jednostavno ne treba najskuplji telefon, a čak i ovi telefoni o kojima govorimo danas mogu mnogo više nego što će dosta nas trebati u stvarnome svijetu. Realno, prosječan korisnik želi dobru bateriju, stabilan sustav koji neće štekati i dobru kameru. Priče o RAM-u i rezoluciji bitne su meni, ali garantiram da sam u manjini. Upravo zato je odabir nekog od ovih uređaja koje sam spominjao možda najpametnija opcija, pogotovo ako ste netko tko često voli mijenjati mobitele, a ne želite baš svake dvije godine dati 1000€ ili više.
Danas je izbor uređaja toliki da relativno povoljno možete doći do uređaja koji će biti bolji nego što ste mogli zamisliti, a ako ga direktno ne uspoređujete s onim najboljima, nećete ni primijetiti što vam fali . Ako volite fotografiju, ugrabite Pixel 3a i uživajte u jednoj od najboljih kamera danas, a ako ste za igranje igara razmislite o Honor Playu ili nekom sličnom “gaming” telefonu. Razumijem da je privlačno na stol izbaciti najnoviji Galaxy Note, ali velik dio nas jednostavno ne treba više od A50.
Najbolji savjet koji mogu dati je da prije kupnje istražite što najviše koristite i volite te da radite kompromise sa značajkama koje su vam manje važne. Nemojte kupiti Pixel 3XL ako ne volite goli Android, ili Note 10 ako nećete koristiti prednosti ogromnog ekrana. Uložite novac u ono što koristite, barem danas imate izbora za to.
The post ‘Best buy’ mobiteli danas: Za one koji hoće premium značajke, ali ne i paprenu cijenu appeared first on Netokracija.
22/08/2019 01:16 PM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti