Konferencija AI/SUM u Tokiju otvorena je i za domaće AI startupe koji imaju razrađenu ideju i oformljen tim. Odabranih 25 startupa moći će se predstaviti pred vodećim dužnosnicima i investitorima iz Azije i svijeta.
The post AI/SUM natjecanje: Prilika domaćim AI startupima za širenje tržišta, ali i upoznavanje IT scene Japana i Azije appeared first on Netokracija.
Nakon što je domaći startup STEMI nedavno u Japanu predstavio svoje ideje i za to zaradio velike riječi hvale, možda je vrijeme da na daleki istok krenemo gledati s više optimizma i perspektive. Skorašnji AI Summit (AI/SUM) u Tokyu nova je prilika za predstavljanje na tržištu Japana, a domaći startupi su i više nego dobrodošli.
Tim povodom razgovarao sam s Nikolom Pavešićem koji, osim što je nekadašnji kolumnist Netokracije, danas u Tokyu radi u sklopu jedne od najpoznatijih medijskih kuća na svijetu, Nikkei, a trenutno je i direktor gore spomenute konferencije AI/SUM. Nikola kaže kako se od njegovog posljednjeg spomena na Netokraciji promijenilo dosta toga, ali najvažnije stvari su ostale iste:
I dalje radim u techu, i dalje uživam u Tokyu i Japanu iako sada to znači i puno putovanja, tako da sam van kuće skoro pola godine. Posla je sve više, ali sve je više i zanimljivih tehnologija i inovacija tako da je uvijek zabavno, uvijek moving.
Kad je riječ o zaposlenju u Nikkeiju, priča mi da se ono poklopio kao slijed zanimljivih okolnosti, ali i njegove uključenosti u tehnološku scenu Tokija. Nikkei je inače najveća poslovna novinska kuća na svijetu, vlasnik poznatog Financial Timesa te izdavač najutjecajnije novine u Japanu – Nikkei Shinbuna. Nikola ondje radi kao voditelj odjela partnerstava, ali i dalje piše:
Pišem kad stignem i kad me urednici upute i puste, ali to je možda samo 10% moga vremena, ostalo radim u razvoju poslovanja i partnerstava s javnim sektorom, startupovima i investitorima. Kad pišem, uglavnom pišem za Nikkei Asian Review (NAR) koji je jako dobar online magazin i tjednik koji pokriva sve od biznisa, politike, financija i tehnologije, ali se uglavnom fokusira na Aziju, što mu i samo ime govori – ipak, to je skoro dvije trećine svjetskog stanovništva.
Nikola je tako sada punopravni član velike tvrtke iz Japana i dodaje kako je japanska kultura poslovanja i dalje korporativna, a sam Japan i dalje zemlja korporacija, odijela i hijerarhije. Mnogo se radi i daje za tvrtku, iako to nije uvijek najefikasniji način. Japan je i dalje dosta različit od zapada i kultura koje se njeguju u Googleu, Uberu ili Amazonu, ali Nikola kaže kako postoji napredak.
Kada je riječ o AI/SUM konferenciji u čijem je organizacijskom odboru, Nikola pojašnjava kako se radi o AI konferenciji na kojoj će gostovati neki od najviših japanskih državnih dužnosnika i poznati govornici iz korporativnog, tech i AI svijeta iz Azije, Europe i SAD-a.
Također, na konferenciji će se naći velik broj investitora i medija koji svakom startupu mogu pomoći u razvoju proizvoda ili podizanju svijesti o njemu. Nikola dodaje kako su dobrodošli svi startupi koji se bave AI tehnologijama:
Svi takvi startupovi mogu se u naredna dva tjedna prijaviti putem ove Airtable forme. 25 startupa koja izaberemo ćemo, o našem trošku, dovesti do Tokya i prisustvovat će u pitchu pred gore navedenim učesnicima. Meni bi osobno bilo drago da vidimo što više startupa iz Hrvatske i regije jer talenata ima puno.
Nikola kaže kako se prijaviti mogu svi startupi čiji proizvodi i usluge koriste bilo koji aspekt umjetne inteligencije, koji već imaju tim i neki konkretni proizvod. Što napredniji proizvod, to je bolje, jasno, ali Nikola napominje kako ništa nije isključivo te da se mogu prijaviti i startupi iz regije koji su do sada uvijek dobro prolazili na događajima ovog tipa.
Startupi koji budu odabrani osvojit će besplatan put i smještaj za konferenciju, gdje će imati priliku predstaviti se pred nekim od najutjecajnijih ljudi zemlje koja je najpoznatija upravo po tehnologiji.
Prijave na AI/SUM natjecanje su otvorene do 23. ožujka!
The post AI/SUM natjecanje: Prilika domaćim AI startupima za širenje tržišta, ali i upoznavanje IT scene Japana i Azije appeared first on Netokracija.
07/03/2019 02:07 PM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti