Alcatel Pixi 4 Plus Power – Recenzija - Android

Get it on Google Play

Alcatel Pixi 4 Plus Power – Recenzija - Android

Alcatel je za sve one koji trebaju smartfon s natprosječnom autonomijom pripremio model Pixi 4 Plus Power koji se nalazi u mobis.hr ponudi. Radi se o 5000 mAh, što bi svakako trebalo biti dovoljno i najzahtjevnijim korisnicima. Budući da se ovaj uređaj prodaje po niskoj cijeni, kompromisi su bili neizbježni, tj. da se negdje moralo […]

Alcatel je za sve one koji trebaju smartfon s natprosječnom autonomijom pripremio model Pixi 4 Plus Power koji se nalazi u mobis.hr ponudi. Radi se o 5000 mAh, što bi svakako trebalo biti dovoljno i najzahtjevnijim korisnicima. Budući da se ovaj uređaj prodaje po niskoj cijeni, kompromisi su bili neizbježni, tj. da se negdje moralo uštedjeti. Ukoliko zaista trebate smartfon koji će izdržati gotovo pola dana s neprekidno uključenim zaslonom, to vas neće mučiti. Osim toga, Pixi 4 Plus Power može poslužiti kao power bank, no o detaljima čitajte u nastavku teksta.

GLAVNE KARAKTERISTIKE

Dimenzije
152 x 78,3 x 9,9 mm
Masa
202 grama
Zaslon
5,5″ IPS LCD, 1280 x 720, 267 ppi, 70% prednje površine
SoC
MediaTek MT6580
CPU
4x 1,3 GHz Cortex-A7
RAM
1 GB
Interna memorija
8 GB
Micro SD
Do 32 GB
Povezivanje
WiFi 802.11 b/g/n, A-GPS, BDS, Bluetooth 4.0, FM radio, Micro USB
3G
HSPA+
4G
Ne
OS
Android 6.0 Marshmallow
Kamera
8 MP; 1080p video, LED bljeskalica
Prednja kamera
5 MP; LED bljeskalica
Baterija
5000 mAh
Cijena
999,00 kn
Ustupio
Mobis
PREDNOSTI
NEDOSTACI
Natprosječna autonomija
Osrednje kamere
Može služiti kao power bank
Skromne performanse
Snažan zvučnik
Ne podržava 4G

DIZAJN I KUĆIŠTE

Osim na bateriji, Alcatel nije štedio ni na kvaliteti izrade kućišta. Plastika od koje je izrađeno je vrlo čvrsta i izdržljiva te se zbog nje čini da je uređaj skuplji nego što zaista je. Uz plastiku na poleđini, imamo i staklo na prednjoj strani. 5,5-inčni zaslon zauzima 70% prednje površine, iznad njega su senzori, LED lampica za obavijesti, zvučnik za pozive, selfie kamera i pripadajuća LED bljeskalica. Zanimljiv detalj je simbol baterije s istaknutim kapacitetom u gornjem desnom uglu. Ispod zaslona se nalaze kapacitivne tipke koje nisu osvijetljene pa će proći kratko vrijeme dok se ne naviknete na njihov položaj.

U gornjem rubu je 3,5 mm priključak za slušalice, u donjem micro USB priključak i mikrofon, a s desne strane imamo fizičke tipke za uključivanje i regulaciju glasnoće. Lijeva strana je prazna jer se utori za kartice nalaze ispod poklopca. Kad uklonite poklopac, prvo ćete ugledati veliku bateriju, no ona se ne može ukloniti jednostavnim vađenjem, već je za to potreban alat ili posjet servisu. Jedan utor za SIM karticu je s lijeve strane, a drugi s desne u društvu utora za micro SD karticu. Pri dnu ćete uočiti zvučnik za multimediju, no on je ionako vidljiv i izvana. Naravno, tu su i glavna kamera i LED bljeskalica.

Od zgodnih detalja, osim simbola baterije iznad zaslona, vam sigurno neće promaknuti crvene tipke, crveni okvir kamere, crvena rešetka zvučnika i rupice na poleđini. Svakako zgodno razbijanje crne boje. Velika baterija je pridonijela većoj masi i debljini, ali nikako ne možete imati lagani i kompaktni uređaj i veliku bateriju.

Pakiranje sadrži micro USB/USB kabel, micro USB/micro USB kabel za punjenje baterije na drugom uređaju, punjač (2 A) i slušalice.

ZASLON

5,5-inčni zasloni su idealni za multimediju, a u ovom slučaju uz njega ide i više nego dovoljno velika baterija. Rezolucija 1280 x 720 daje 267 piksela po kvadratnom inču, što je sasvim dovoljno ako zaslon ne približite tik pred oči.

Kontrast i prikaz boja su dobri, odnosno očekivano dobri s obzirom na nisku cijenu uređaja. Vidljivost na otvorenom prostoru malo kvari velika refleksija stakla.

HARDVER, PERFORMANSE I POVEZIVANJE

Alcatel Pixi 4 Plus Power “ispod haube” ima 32-bitni SoC MediaTek MT6580. Sastoji se od četiri Cortex-A7 jezgre takta 1,3 GHz i GPU-a Mali-400 MP. Performanse su očekivano skromne, a dojam je dodatno pojačan sa samo 1 GB RAM-a, što je za današnje zahtjeve ipak premalo. Previše ne pomaže ni 8 GB interne memorije od čega polovicu zauzima operativni sustav, a od preostale druge polovice većina otpada na aplikacije. Korištenje memorijske kartice je praktički obavezno i na svu sreću, jednu od 16 GB dobivate u paketu.

 

Dakle, od Pixi 4 Plus Power zaista ne možete očekivati čuda. Bez problema možete pokrenuti manje zahtjevne igre, no njihovo učitavanje, kao i svih aplikacija općenito, je sporo. Od 1 GB RAM-a vam ne ostaje dovoljno za multitasking, što znači da ćete uglavnom u potpunosti izaći iz aplikacije i morati ju iznova pokrenuti. Za instant messaging aplikacije, YouTube, društvene mreže i slično će biti sasvim dovoljno brz korisnicima koji nisu opterećeni performansama.

Zvučnik za pozive vas neće razočarati svojom glasnoćom, a isto možemo reći i za zvučnik za multimediju. Bežično se uređaj povezuje putem Wi-Fi, 2G, 3G, Bluetooth i FM veza, a žičano USB kablom s micro USB priključkom. Nažalost, ne podržava 4G vezu.

SOFTVER I SUČELJE

Pixi 4 Plus Power dolazi s operativnim sustavom Android 6.0 Marshmallow koji nije previše izmijenjen u odnosu na “čisto” Android sučelje. Osim standardnih prečaca za glasovno pretraživanje i kameru, na zaključanom zaslonu se nalazi još dodatnih pet prečaca koje možete sami birati. Sistemske ikone su kvadratnog oblika sa zaobljenim uglovima i ne možete ih mijenjati ako ne instalirate drugi launcher. Aplikacije su prikazane u njihovom izborniku, a na početne zaslone slažete njihove prečace te widgete. Simbol za preostali kapacitet baterije je preslika onoga otisnutog u crvenij boji, a to znači da je prilično velik.

Broj instaliranih aplikacija nije mali, no ako vam ne trebaju, neke od njih možete ukloniti i osloboditi dragocjeni prostor. To su AVG AntiVirus, Facebook, Deezer, Instagram, Messenger, WPS Office, Xender File transfer te niz Google aplikacija. Sustav ima dvije galerije i dva reproduktora glazbe, ali ostale aplikacije nisu udvostručene, odnosno nema Alcatelove i Googleove verzije. Zadana tipkovnica je SwiftKey, a web preglednik Chrome.

Battery Master se dodatno brine o potrošnji baterije, iako uglavnom nećete imati poteškoća s autonomijom.

Kao što smo ranije spomenuli, performanse su skromne pa se ponekad duže čeka na pokretanja aplikacija i učitavanje web stranica, no ne možemo reći da je sustav nestabilan ili trzav.

KAMERA

Pixi 4 Plus Power ima glavnu kameru čija je maksimalna rezolucija 8 MP, no interpolacijom ide sve do 13 MP. Isto vrijedi za selfie kameru, samo je rezolucija 2 MP, odnosno 5 MP. Obje kamere imaju LED bljeskalicu i zanimljivo je da uglavnom jeftiniji smartfoni imaju selfie kamere s LED bljeskalicom. Naravno, to je uglavnom zbog manjeg otvora blende pa bi noćni selfieji bili neupotrebljivi. Ne znamo točno koji senzori su u pitanju, ali nedvojbeno je da su malo starije tehnologije jer je općenito kvaliteta snimljenih fotografija tek osrednja. Idealni uvjeti, čime se smatraju oni s dovoljno svjetla, opet ne jamče da ćete biti zadovoljni, a noćne fotografije su stvarno dovoljne tek za slučajeve kad uza se nemate nijednu drugu kameru.

Dinamički raspon, kontrast i boje su daleko od idealnih – tek djelomično si možete pomoći HDR-om, ali onda opet riskirate povećanjem šuma i izobličenjem boja. Za HDR i noćne fotografije je poželjno imati mirnu ruku.

Sučelje nije komplicirano, s lijeve strane se nalaze gumbi za prebacivanje između dvije kamere, odabir scene, HDR, bljeskalicu i postavke, desno su načini snimanja – Polaroid, Face Beauty, normal i Panorama i skroz desno gumbi za video snimanje, okidanje fotografija i Galeriju. Ako se želite malo poigrati s trajanjem ekspozicije i balansom bijele boje, morat ćete ući u postavke kamere.

14/11/2017 05:33 PM