Digitalne usluge zbog kojih ćete prestati “škrtariti” i početi plaćati pretplatu - Android

Get it on Google Play

Digitalne usluge zbog kojih ćete prestati “škrtariti” i početi plaćati pretplatu - Android

Čim čujem za neku novu zanimljivu online uslugu ili program, otvorim Google i u tražilicu upišem naziv servisa, tip usluge ili alata te mu dodam nezaobilazan sufiks "free". Da, kao i većina drugih korisnika interneta, strašno sam razmažena po pitanju (ne)plaćanja za digitalne proizvode, ponajprije radi brojnih besplatnih i kvalitetnih alternativa. Unatoč tome, u prošlosti sam plaćala, trenutno plaćam i razmišljam o skorom plaćanju pretplate na ove digitalne servise.

Post Digitalne usluge zbog kojih ćete prestati “škrtariti” i početi plaćati pretplatu je prvi puta viđen na Netokracija.

Ne, nisam kompulzivna online šopingholičarka. Jednostavno smatram da određene digitalne usluge pružaju dobar omjer uloženog i dobivenog. Bilo da se radi o cloud servisima za pohranu podataka, edukacijskim platformama, subscription boxevima ili servisima za opuštanje i razonodu, ove digitalne usluge sigurno će vam se isplatiti, pogotovo ako uzmete godišnju pretplatu koja,tamo gdje je dostupna, nudi značajan popust.

1. Nikad dosta prostora

Priznajem, dodatan prostor na Googleovom Disku uzela bih isključivo zbog vlastite lijenosti. Kako već dugi niz godina koristim Android, s vremenom sam postala ovisna o ovoj usluzi (pohrana fotografija s mobitela, spremanje datoteka iz Gmaila), a besplatan prostor se sve više sužava.

Google nudi više opcija za plaćanje, no smatram kako je entry-level plan od 100 GB za 139 kuna godišnje (obnavlja se automatski) sasvim dovoljan za potrebe većine privatnih korisnika.

Nikad dovoljno prostora!

2. Backup u cloudu na 99 godina? Zašto ne.

Za sinkronizaciju datoteka s osobnog računala, odnosno backup u cloudu (zlu ne trebalo) preporučila bih pCloud. pCloud podržava sve raširenije platforme (Windows, macOS, Linux, iOS Android, web), backup s drugih servisa (Facebook, Dropbox, Google Disk, Instagram, One Drive) i dijeljenje datoteka.

Ono što je zaista posebno kod ovog servisa je doživotni plan plaćanja, prema kojem možete zakupiti 500 GB ili 2 TB prostora na 99 godina ili dok ste živi. 2 terabajta prostora u ovom planu košta 250 dolara (oko 1580 kuna), što je otprilike triput skuplje nego najjeftiniji dvoterabajtni HDD, no podaci se ipak spremaju na pet različitih servera, a moguće im je pristupiti s bilo kojeg uređaja. pCloud Crypto doživotna enkripcijska zaštita za podatke nije obavezna, ali može biti korisna. Ona će vas koštati dodatnih 125 dolara (cca 790 kn).

Možete uzeti pretplatu na 99 godina!

3. Dnevna doza serija i dokumentaraca

Nije fer što Netflix kod nas nema istu ponudu kao u Americi, a naplaćuje istu cijenu. Glupo je što nema ni prijevoda za većinu serija i filmova. Ali i takva, okljaštrena verzija Netflixa još uvijek je dobar izbor za streamanje serija i filmova za prosječnog konzumenta ovih sadržaja.

Nažalost, nema popusta za godišnju pretplatu, no zato se mjesečni plan automatski naplaćuje pa ne trebate bespotrebno trošiti vrijeme na obnovu pretplate. Meni najbolje odgovara “Standard” paket za 9,99 eura mjesečno (oko 75 kuna) s opcijom HD streaminga i to istovremeno na dva različita uređaja.

Da, nije fer što ponuda nije ista kao i u SAD-u, no izbor je i dalje prilično dobar.

4. MUBI za ljubitelje drukčije kinematografije

Ovaj digitalni servis poslastica je za sve ljubitelj(ic)e filma, uključujući i mene, razočarane trenutnom holivudskom produkcijom i u potrazi za egzotičnim, eksperimentalnim, pa može i starim, ali dobrim, nerazvikanim filmovima.

MUBI nema arhivu filmova na koje možete računati, nego stalnu cirkulaciju od 30 naslova. Svaki dan na platformi se pojavi novi film, ali isto tako film koji je odležao 30 dana odlazi i više ga ne možete pogledati. Godišnja pretplata za ovaj servis iznosi 47,88 dolara (oko 300 kuna).

Za ljubitelje starih, stranih ili jednostavno drukčijih filmova, tu je MUBI.

5. 43 milijuna pjesama nadohvat ruke

Nekoliko mojih prijatelja pretplatilo se na VPN usluge kako bi, između ostalog, dobili pristup Spotifyju. Osobno nemam potrebe za tim jer mi “alternativni” Deezer pušta gotovo sve glazbene želje, od novog albuma Björk do 17 različitih verzija “Samo jednom se ljubi” Ive Robića. Deezer se može pohvaliti s kolekcijom od preko 43 milijuna pjesama te odličnom pokrivenošću lokalne glazbene scene.

Uz to što je službeno dostupan u Hrvatskoj, Deezer nudi pristupačnu Premium+ pretplatu po cijeni od 6,99 eura mjesečno (cca 52 kune), putem koje možete skidati i slušati glazbene datoteke visoke kvalitete i kada ste offline.

Pssst! Korisnici bonbona Deezer plaćaju samo 40 kuna mjesečno!

Možda mi ne treba 17 verzija iste pjesme Ive Robića, ali lijepo je znati da su tu ako ih poželim!

6. Gigabajti bez granica

Donedavno uopće nisam znala da bonbon ima pretplatu. Priznajem, malo me zavarao i sam naziv mreže koji asocira na bonove. Međutim, ne samo da bonbon nudi pretplatu bez ugovorne obaveze, nego ima i jednu super pogodnost – kada se potroše jedinice iz odabranog paketa, cijena im ostaje ista (nema više straha da ću za 2 dodatna gigabajta dobiti 1000 kuna veći račun). Štoviše, ako uzmem internet paket od 20 GB, nakon potrošenog paketa svaki novi gigabajt košta me samo 4,75 kuna. A ako ga ne uspijem potrošiti, jedinice se prenose u sljedeći mjesec. Stvarno dobar razlog da se prebacim na pretplatu.

7. Multiplayer pretplata bez alternative

Igranje je društvena aktivnost. Znaju to dobro i u Sonyju pa su, po uzoru na Microsoftov Xbox Live, uveli PlayStation Plus pretplatu na mrežni multiplayer. Potez koji mi se nikako ne sviđa, no realno nemam izbora ako želim igrati PS4 igre online s prijateljima.

Utješno je što unutar PS Plus paketa dobivate 10 GB prostora u oblaku te nekoliko besplatnih igara mjesečno (uglavnom indie, i to samo dok ste na pretplati). Godišnja pretplata koštat će vas 438 kuna.

Drag Sony, ovo je bio prljav potez.

8. Koliko biste platili instant-pismenost?

Grammarly je nešto između profesionalnog alata za rad i moje osobne opsesije gramatičko-pravopisnom točnošću izražavanja na internetu (i drugdje). S besplatnom verzijom možete biti sigurni da nećete postati lakim predmetom sprdnje gramatičkih nacista na Redditu, dok Premium pretplatu preporučujem svima koji, radi poslovnih i inih potreba, svakodnevno pismeno komuniciraju na engleskom jeziku.

Premium usluga uključuje provjeru stila pisanja, predlaže bolje riječi, detektira plagijate i još puno drugih korisnih sitnica. Grammarly ima ekstenziju za sve popularnije internetske preglednike tako da ne trebate svaki put ubacivati tekst u web aplikaciju. Cijena godišnje pretplate je 139,95 dolara (oko 880 kuna).

Možda Ispravi.me napravi ekstenziju poput Grammarlyja, samo za hrvatski?

9. Nauči bilo što

Nisam programerka ni web dizajnerica, no kao i skoro svaki digitalni građanin svako malo (g)radim neke web projekte za dušu. U razvoju, dizajnu i održavanju tih projekata puno mi je pomogla Treehouse platforma.

Video tutorijali su jednostavni i praktični, a veliki je plus što se za sve dodatne upite oko vlastitog projekta možete obratiti aktivnoj i brojnoj zajednici. Za početnike dovoljan je i Basic plan, koji se obnavlja mjesečno po cijeni od 25 dolara (cca 150 kuna).

Svaki digitalac ima neki “projekt za dušu”, a Treehouse itekako pomaže da ih ostvarite.

10. Svaki mjesec novi DIY gadget

Cratejoy je jedan od rijetkih stranih servisa koji dostavljaju tematske kutije iznenađenja u Hrvatsku, a od niza zanimljivih paketa na koje se možete pretplatiti, odabrala bih Creation Crate. Creation Crate sadrži set komponenti za učenje i eksperimentiranje s elektronikom. Svaki mjesec na adresu vam stižu nove komponente i sve teži projekti. Godišnja pretplata (s poštarinom) iznosi 329,76 dolara (cca 2090 kuna).

Netko voli beauty boxove, netko Creation crateove!

11. Okusi svijeta – u jednoj kutiji

Ako za putovanje po svijetu nemate vremena ili novaca, za utjehu se počastite Full Experience Boxom s Yummy Bazaara, paketom autohtone hrane specifične za neku zemlju (iznenađenja).

Svaki mjesec u njemu ćete dobiti okuse neke nove zemlje. Na internetu se mogu naći slične, možda i slasnije kutije, no ova mi je upala u oko po tome što istovremeno nudi zasitan paket, kvalitetne brendove te dostavlja u Hrvatsku. Ipak, godišnja pretplata na ovaj gurmanski servis nije jeftina. Bez dostave će vas koštati 431,40 dolara (oko 2730 kuna).

Pretplata na nove okuse svakog mjeseca? Da!

Jeste li i vi pretplaćeni na neke od ovih digitalnih servisa? Kakva su vaša iskustva i što biste nam preporučili?

 

Post Digitalne usluge zbog kojih ćete prestati “škrtariti” i početi plaćati pretplatu je prvi puta viđen na Netokracija.

05/12/2017 12:11 PM