EU lupila Google po džepu zbog iskorištavanja popularnosti Androida - Android

Get it on Google Play

EU lupila Google po džepu zbog iskorištavanja popularnosti Androida - Android

Neke stvari su jasne. Sutra će vrlo vjerojatno svanuti novi dan, djeca više vole Fortnite nego Minecraft i Google je super tvrtka koju bismo trebali voljeti jer je fora. Naravno, Google nije vaš prijatelj, a čini se kako je Europska Unija odlučila da njegovo oglušivanje na zakone košta otprilike pet milijardi dolara.

Post EU lupila Google po džepu zbog iskorištavanja popularnosti Androida je prvi puta viđen na Netokracija.

Dobar imidž koji Google uživa gotovo godinama rezultat je ogromnog truda oko brandinga, kvalitete uvjeta za rad u toj tvrtki i činjenice da se teže ljutiti na tvrtku koja je nastala “u garaži” nego na neku bezličnu korporaciju koja se bavi recimo farmaceutskom tehnologijom. Google je seksi i fora, i to ćete vrlo vjerojatno čuti od velikog broja ljudi.

Ali što ako to i nije u potpunosti istina? Google nije vaš prijatelj iz susjedstva, već tvrtka koja postoji da bi zaradila, a zarađuje ogromne novce. Upravo zbog toga ne bi trebala čuditi činjenica da isti taj Google koji daje smiješne kape za interne koji dođu raditi za njega u isto vrijeme biva kažnjen od strane EU zato jer i nije baš igrao pošteno, odnosno koristio je svoju veličinu kako bi ostale prisilio da se igraju s njegovim igračkama.

Kazna od nešto više od četiri milijarde eura nije mala stvar, pogotovo kada se uzme u obzir da ovo nije prvi put da EU “udari” po Googleu. Ipak, krenimo ispočetka.

Europska Unija, odnosno Europska komisija, tako je prije nekoliko dana donijela odluku da se Google kazni sa spomenutim milijardama jer je, prema njihovom mišljenju, Google iskorištavao veliku popularnost Androida kako bi se okoristio u tri polja:

  • Google je “tražio od proizvođača instalaciju aplikacija Google Search i Chrome kao uvjet za licenciranje Googleove trgovine aplikacijama.”,
  • Google je ” spriječio proizvođače koji su željeli instalirati Google aplikacije da prodaju ijedan uređaj koji koristi modificirane Android verzije (tzv. forked verzije), koje nisu autorizirane od strane Googlea”,
  • Google je “platio određenim proizvođačima i telekomima da instaliraju Google Search tražilicu na mobitelima.”

Google će tako morati prestati s ovim praksama unutar 90 dana, ili riskirati daljnje velike novčane kazne koje mogu iznositi do 5% dnevnog prihoda Alphabeta, Googleovog vlasnika, kažu iz Komisije.

Druga je to kazna za Google od strane EU, nakon prošlogodišnje u kojoj je EU odlučila stati na kraj manipulacijama rezultata Google pretraga kojima, kako kažu, “nisu dopustili jednake mogućnosti konkurenciji i preferirali su svoje sustave”. Isto tijelo kaznilo je i Facebook zbog nepotpunih informacija koje su dali Uniji tijekom kupnje WhatsAppa, ali i Intel i Microsoft.

Europska Komisija, odnosno Margrethe Vestager, za ove posljednje prekršaje kaže:

Naš slučaj temelji se na tri tipa restrikcija koje je Google nametnuo proizvođačima Android uređaja i telekomima kako bi osigurao da promet s ovih uređaja ide prema Google tražilici. Google je tako koristio Android kao instrument za osiguravanje dominacije svoje tražilice. Ove prakse su onemogućile konkurentima prednosti efektivne konkurencije u važnoj mobilnoj sferi. Ovo je ilegalno pod zakonima EU.

Čekaj, što?

Prva stvar koja pada na pamet kod ovih vijesti, pogotovo ako niste baš previše upućeni u regulative EU je činjenica koja je jasna poput dana: Google je vlasnik Androida, kao i Chromea, Play Storea, Google Searcha i svega ostalog o čemu se ovdje govori. Zašto onda Google ne bi mogao forsirati SVOJE aplikacije na SVOM operativnom sustavu?

Jer to nije pošteno prema ostalima, i ako na to gledate s druge strane, zvuči dosta monopolistički, pogotovo jer se radi o besplatnom sustavu koji razni proizvođači modificiraju sebi, za razliku od iOS-a. EU kaže da, ako želite Android iskustvo, morate ga moći krojiti kako se vama sviđa, a Google ne smije prisiliti, primjerice, Samsung ili Huawei da u svoje verzije Androida ugrađuju Google tražilicu. Ono to i dalje mogu činiti ako žele, ali bez ikakvih penala ako to ne odluče i stave, recimo, DuckDuckGo ili ništa.

Koplja su se u ovoj raspravi najviše lomila oko Play Storea, i aplikacija Google Search i Chrome. Naime, ako danas kupite novi Samsung Galaxy s9, na njemu će biti instaliran Play Store. Ovo je aplikacija koju su i proizvođači mobitela ocijenili kao must have iz logičnih razloga. Problem je u tome što je Google do sada svima onima koji su htjeli da njihovi uređaji iz tvornice dođu s Play Storeom rekao da moraju također instalirati Chrome i Search.

Nema Chromea, nema Play Storea. Po mišljenjima EU, ovakva je praksa jednostavno rezultirala time da proizvođači nisu imali razloga instalirati neke druge tražilice ili preglednike, a ni korisnici nisu previše razmišljali o tome, što na kraju znači da konkurencija nije imala jednako šanse kao i Google.

Donald Trump i o ovome ima mišljenje

Naravno, ako u istoj rečenici kažete “Amerika” i “kazna” ili “sankcija” i to ponovite tri puta, probudit ćete Donalda Trumpa koji u posljednje vrijeme i nema neke velike riječi hvale prema Europskoj Uniji. Tako je, neposredno nakon što je odluka o kazni izašla u javnost, Trump iznio svoje mišljenje na Twitteru: