COMBIS konferencija ove godine ponudila je dodatni sadržaj svim posjetiteljima u obliku igre CoCo Quest, koja je gejmificirala iskustvo posjete konferenciji, a najboljima donijela i vrijedne nagrade.
Post Kako pružiti dodanu vrijednost posjetiteljima konferencije? Gejmifikacijom, naravno! je prvi puta viđen na Netokracija.
Odlazak na konferenciju je za mnoge ultimativno spajanja posla i zadovoljstva. Odete u lijep hotel na nekoj dobroj lokaciji, slušate predavanja, a navečer se družite s ekipom koja dijeli vaše interese. Gdje ćeš bolje? Ipak, konferencije se razvijaju i unaprjeđuju velikom brzinom, a jedna od najboljih ideja za dodanu vrijednost na konferenciji može biti gejmifikacija.
Prema definiciji, gejmifikacija je proces korištenja principa iz igara u nekim drugim djelatnostima, poput korištenja nivoa, bodova za iskustvo i napredovanja kao u igri – samo u stvarnome svijetu. Može se koristiti na zaista stotine načina, od centara za tehničku podršku pa do praćenja poslova koje morate obaviti.
Gejmifikacija uzima sve više maha, a jedno od boljih iskustava gejmifikacije doživio sam na ovogodišnjoj COMBIS konferenciji, koja je kroz mnoštvo dodatnih sadržaja i igru CoCo Quest pretvorila događaj u multiplayer event, a oni koji su najbolje “igrali” na konferenciji mogli su osvojiti i zaista vrijedne nagrade.
O tome sam razgovarao s Renee Saboti Slovenc, direktoricom COMBIS konferencije. Renee kaže kako su s mini događanjima na konferenciji počeli prošle godine, a ove su nastojali sva događanja povezati u jednu cjelinu kako bi čitavo iskustvo konferencije digli na viši nivo. Renee dodaje:
Gejmifikacijom smo povezali sva mini događanja sa službenim dijelom konferencije te cijeli koncept sistematizirali i osigurali mogućnost prikupljanja i praćenja bodova. Tako je gejmifikacija ili igranje postala jedna od glavnih ideja ovogodišnje COMBIS konferencije. Dodatno, u suradnji s našim sponzorima organizirali smo više od deset dodatnih događanja, neka su bila vezana uz IT, neka namijenjena edukaciji i razvoju u drugim područjima, kao i snažnom networkingu, a svi su imali za cilj svakom sudioniku pružiti novo i cjelovito konferencijsko iskustvo.
Dizajn ovog iskustva temeljio se na “prijavljivanju” na razna CoCo događanja putem konferencijske akreditacije, a bodove se moglo pratiti putem službene mobilne aplikacije COMBIS konferencije. Kako se najlakše uči upravo kroz igru, u COMBIS-u su nastojali sve sadržaje ovogodišnje konferencije povezati s igrom, a za svaku aktivnost dodijelili su se bodovi. Od sadržaja koji su bili dijelom CoCo Questa Renee izdvaja:
Za opuštanje i relaksaciju osmislili smo CoCo Relax te CoCo Chill zone powered by excursor, zatim CoCo Dating za ležeran networking, a za zabavu CoCo ConnectUp i CoCo Networking. Za one koji vole aktivna jutra pripremili smo CoCo Sport – trčanje, vožnje biciklom ili vožnje hoverboardom. Uz to, u sklopu CoCo Demo zone sudionici su mogli iskusiti primjere tehnologije iz prve ruke te isprobati automatiziranu mjenjačnicu valute ComExchange ili pogledati što sadrži ComCast, modularno rješenje za opremanje konferencijskih prostora i soba za sastanke.
Osim toga, posjetitelji su mogli sudjelovati i u CoCo Value Add radionici koja je zahtijevala timski rad i razmišljanje izvan okvira, a u pauzama od predavanja mogli ste prošetati i kroz CoCo Sponsors Street, gdje ste također mogli prikupiti bodove, ali se i družiti ili popiti pivo s drugim sudionicima konferencije. Jasno, bodovi su se skupljali i posjećivanjem predavanja, a posebno su bodovima nagrađeni i sudionici hackathona, kako ne bi bili u lošijem položaju jer nisu stigli na sva predavanja.
Kada je riječ o brojkama, Renee kaže kako su u COMBIS-u vrlo zadovoljni, jer su svi sudionici konferencije sudjelovali u CoCo Questu odlaskom na predavanja. Oni koji su bili nešto više zainteresirani i aktivniji u potpunosti su se posvetili prikupljanju bodova, a prema podacima koje Renee ima, više od 60% posjetitelja aktivno je sudjelovalo u CoCo Questu.
Upravo je strast za igranjem ono što je pokretalo posjetitelje konferencije na sudjelovanje u CoCo Questu. Renee dodaje:
Odgovor na pitanje koje su prednosti gejmifikacije kod konferencija leži u ljudskoj prirodi – ljudi vole sudjelovati u igrama i puno im je lakše participirati u aktivnostima kroz nešto što nema ozbiljan prizvuk. Dodatno, sudionike IT konferencija čini i određen broj onih kojima je igranje video igara s prijateljima bio ili i danas jest uobičajen vid zabave. Na neki način, gejmifikacija je najbolji povod za snažno uključivanje u konferenciju.
Kod ovako zanimljive ideje uvijek je izazovna realizacija, a Renee kaže kako je najveći izazov bila upravo infrastruktura, odnosno mobilna aplikacija putem koje su se bodovi mogli dodijeliti neovisno o tome gdje se gejmifikacija odvija. Naime, kako su neki sadržaji bili smješteni unutar hotela, a neki izvan, aplikacija je morala biti u mogućnosti pratiti sve što se događa i “pamtiti” bodove, kako netko ne bi ostao bez svojih. Jasno, aplikacija je morala pružiti dobro korisničko iskustvo, kako bi i sudionici mogli pratiti koliko su točno bodova prikupili i koji su na ljestvici.
Zanimljivo je kako su neki natjecatelji ipak bili nešto kreativniji, a natjecateljski duh doveo je i do nekih iznenađujućih situacija:
Ono što nas je pomalo iznenadilo i nasmijalo jest što je na samoj konferenciji došla do izražaja snalažljivost, kreativnost i originalnost sudionika koji su nastojali doći do što je moguće većeg broja bodova. Tako su neki nastojali biti na više predavanja u isto vrijeme, a mi smo takve aktivnosti – korigirali. No, moram istaknuti da i takvu potjeru za bodovima promatramo u pozitivnom kontekstu jer to znači da je ljude snažno obuzela igra i želja za osvajanjem bodova.
Gejmifikacija COMBIS konferencije pozitivno se odrazila i na networking sudionika, koji je uvijek jedan od glavnih razloga za odlazak na konferencije, pogotovo one koje se odvijaju na sunčanoj obali. Općenitom dojmu svakako je pomogao i COMBIS hackathon:
Ono što je dodatno pridonijelo gejmifikaciji ove godine je održavanje COMBISovog hackathona try{code}catch za vrijeme konferencije. Gejmifikacijskom štihu tako je hackathon bio dodatni element, a donio je i dozu svježine i entuzijazma mlade ICT zajednice koju podržavamo.
Renee dodaje i kako je čak 97 posto svih sudionika reklo da planira dolazak na COMBIS konferenciju i iduće godine, što je više od prošlogodišnjih, također impresivnih 92,6 posto. CoCo Quest je zasigurno u ovome također igrao ulogu.
Kao zaključak cijele gejmifikacijske priče oko COMBIS konferencije Renee izdvaja:
Sukus cijele naše gejmifikacijske priče je: pod jedan – kvalitetan dodatni sadržaj koji smo ove godine sustavno povezali kroz bodovanje, pod dva – svatko je mogao pronaći nešto za sebe u bilo kojem trenutku, odnosno izabrati sadržaj koji mu odgovara, pod tri – nagrađivanje angažmana, za razliku od nagrađivanja puke sreće, pod četiri – upoznavanje publike sa svjetskim trendovima, i zadnje – kreiranje novog i drugačijeg konferencijskog doživljaja i iskustva. Drugim riječima, stvorili smo CoCo experience journey na koji smo izuzetno ponosni.
Sudjelovanje na Combis konferenciji i CoCo Questu za mene su bila dva sjajna iskustva, a gejmifikacija konferencije zaista je nešto što me posebno impresioniralo. Ako je Combis u prvoj godini gejmifikacije uspio razraditi tako kvalitetan i uspješan projekt koji je okupio sudionike čitave konferencije, nema sumnje kako i druge konferencije mogu mnogo toga naučiti i okrenuti se gejmifikaciji kako bi pružili zanimljive i zabavne sadržaje svim svojim posjetiteljima.
Iako nisam osvojio ništa na CoCo Questu, iduće godine ću se potruditi više. Odličan posao, COMBIS!
Post Kako pružiti dodanu vrijednost posjetiteljima konferencije? Gejmifikacijom, naravno! je prvi puta viđen na Netokracija.
05/07/2018 10:13 AM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti