HTC ima lijep komad povijesti lutanja s raznim projektima, a njihov lanjski U11 model, kojeg koristim već godinu dana kao primarni uređaj, također je jedan od njih. Izuzetak je bio HTC 10, koji je po svemu bio fantastičan i apsolutno u rangu svih konkurentnih modela na tržištu u to doba. Ove godine bismo mogli reći da imamo pravog nasljednika te desetke jer HTC U12+ dolazi s gotovo svime što bi jedan kupac u današnje vrijeme mogao poželjeti.
Za početak, i kao najvažniju stvar u vrijeme kad proizvođači Androida kopiraju samo loše stvari od Appleovog iPhonea, HTC nema zuba. Nažalost, nema niti 3,5 mm izlaza za slušalice, i to je u stvari jedna od rijetkih mana ovog uređaja.
Mogli bismo reći da je HTC ove godine igrao na sigurno, gotovo bez nepotrebnih eksperimenata. U uređaj ugrađen trenutno najjači Snapdragon 845, u kombinaciji sa 6 GB RAM-a. Konačno imamo i dvije kamere na, kako sa stražnje, tako i s prednje strane. I zaslon je modernog 18:9 omjera stranica, a imamo i poboljšanja vezana uz Edge Sense, koji je prošle godine obilježio U Ultra i U11 modele, a krajem iste godine prihvatio ga je i sam Google ugradivši ga u svoj Pixel 2.
Vide se blage promjene koje je Google donio u ovu kompaniju, a koje su to i kakve, saznajte u nastavku.
I ovoga puta imamo stakleno kućište, ali nešto drukčije obrade. Prisjetimo se, lanjski U11 imao je staklenu poleđinu koja je ovisno o kutu pada svjetla blago mijenjala boje i nijanse. Slična je situacija i ove godine, ali ne toliko izražena kao prošle.
Naglasak je stavljen na izvedbu u plavoj boji s transparentnom poleđinom, koja nije potpuno transparentna u pravom smislu riječi, već samo jedan njezin dio oko i ispod kamere. Nažalost, testni primjerak je i ove godine došao u crnoj varijanti, tako da ćemo se poslužiti primjerom fotografija uhvaćenim na predstavljanju ovoga uređaja.
Bez obzira na boju, U12+ izgleda vrlo lijepo, ali i donekle neupadljivo. Sigurni smo da će se i ovo svidjeti određenom dijelu kupaca, a to je samo jedan od pokazatelja koliko je HTC išao na sigurno. Okvir je aluminijski, s precizno izrezanim otvorima, bez grubih prijelaza. Dakle završna obrada je na najvišem nivou.
Novost su tipke koje više nisu hardverske u klasičnom smislu. Smještaj je ostao isti, na lijevom boku uređaja. Donja tipka za uključivanje je rebrasta, tako da ne bi trebalo biti previše zabune i slučajnog pritiska na nju umjesto na tipku za stišavanje.
Pritiskom na bilo koju od njih, dobit ćete blagu povratnu vibraciju, dakle neće se fizički pomaknuti, odnosno – kliknuti. Slična situacija kao na iPhoneu i novom home tipkom, samo što je ovdje to nešto lošije riješeno.
Ne bih nužno rekao da je rješenje loše, ali definitivno i nakon desetak dana i dalje preferiram prave fizičke tipke. S pozitivne strane, nadogradnjom softvera s beta verzije na prodajnu, tipke konačno rade savršeno i svaki put “klik” zabilježe savršeno točno. To inače nije bio slučaj u beta verziji softvera i bilo je iznimno iritirajuće koristiti ih.
Na suprotnoj strani kućišta smjestio se utor za dvije SIM kartice i micro SD karticu. Doduše, morat ćete odabrati želite li koristiti dvije SIM kartice ili jednu SIM i micro SD u kombinaciji. Nije ovo jedini uređaj s ovakvom zaprekom, ali definitivno je bolje imati mogućnosti korištenja dviju SIM kartica nego ne imati uopće.
Na donjoj strani smjestio se USB-C utor, a pokraj njega glavni mikrofon i zvučnik. Povrh zaslona smjestile su se dvije prednje kamere, slušalica, klasični set senzora kao i LED-ica za obavijesti. Čitač otiska prstiju premješten je na stražnju stranu ispod dvostruke kamere.
S novim izduženim zaslonom, i U12+ je nešto viši i uži od lanjskog U11, a dimenzijama otprilike odgovara Galaxyju S9+. Zahvaljujući staklenoj poleđini, vrlo je sklizak i podložan oštećenjima, doduše ne koliko i Samsung sa svojim zakrivljenim zaslonima.
Lijepo je što i ove godine u pakiranju dobivate plastičnu zaštitnu maskicu, koja će zasigurno u dobroj mjeri zaštiti uređaj, barem dok ne kupite neku deblju i robusniju.
Osim što ostavlja lijep dojam u ruci, ne trebate se brinuti niti ako ga slučajno zalijete dok leži na stolu u lokalnom kafiću, jer dolazi s IP68 certifikatom. Bez obzira na certifikat, mi i dalje ne preporučujemo skakanje u bazen i slične aktivnosti, jer garancija neće pokriti oštećenja uzrokovana prodiranjem vode u unutrašnjost uređaja.
12/06/2018 08:43 AM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti