HTC je već godinama u nezavidnoj financijskoj situaciji, no to ih ne sprječava da proizvode vrhunske smartfone. Lanjski HTC U11, kojeg koristim gotovo godinu dana, malo je zakazni na tržište, a i u prijelomnoj godini došao je bez 3,5 mm izlaza za slušalice, koji se meni osobno pokazao kao jedina ozbiljna mana.
Godina je prošla, i danas smo dočekali predstavljanje novog HTC-ovog top modela, U12+. Iskreno ne znam čemu Plus u nomenklaturi, s obzirom da je riječ o 6″ uređaju, fizički ne većem od lanjskog modela, a i uzevši u obzir da trenutno nema informacija o eventualnom običnom U12.
Svejedno, već na prvi pogled uslijedilo je oduševljenje jer HTC ove godine ipak nije podlegao negativnom trendu kojeg nameće Apple, tako da U12+ nema zuba. Ne radi se samo o mom oduševljenju, već i svih kolega koji su sa mnom bili na predstavljanju ovog uređaja za hrvatsko tržište. Nažalost, 3,5 mm izlaz za slušalice se nije vratio, a šanse su vrlo male da ćemo ga opet vidjeti u nekom sljedećem HTC-ovom modelu.
Riječ je o logičnoj evoluciji U11, odnosno U11+ modela. Tako U12+ plus donosi trenutno najsnažniji Qualcommov procesor, u kombinaciji sa 6GB RAM-a i 128 GB interne memorije. Na moje oduševljenje, a sigurno i određenog dijela budućih kupaca, zadržana je i proširiva memorija, kao i vodootpornost koja ovoga puta ima IP68 certifikat.
Osim poboljšanog hardvera, imamo i dvostruko više kamera. Dvije su sa stražnje strane, jedna “normalna” 12 MP s f/1,75 otvorom blende, a druga telephoto 16 MP s f/2,6 otvorom blende. S prednje strane također imamo dvije kamere, obje 8 MP s f/2,0 otvorom blende.
Nema fancy ultra slow motion načina snimanja videa, ali zato je dostupno u 4K rezoluciji pri 60 fps-a, kao i u FullHD rezoluciji u 240 fps-a. Dakle slična situacija kao i s najnovijim iPhoneima.
Prednja kamera, odnosno kamere, nisu optički stabilizirane, što osobno smatram velikim promašajem, jer je ona optički stabilizirana u HTC-u 10 trenutno najbolja koju HTC nudi s prednje strane. Vidjet ćemo kakve su nove kamere jednom kad uređaj dođe na test, a iskreno se nadamo boljim rezultatima od onih u HTC-u U11, jer oni nisu bili baš bajni.
Temelj softvera je Android 8.0 Oreo, s prepoznatljivim HTC-ovim sučeljem koje je već treću godinu za redom potpuno olakšano i po osobnom iskustvu, čak i nakon dvije godine radi odlično. Proširena je mogućnost Edge Sense tehnologije, pa tako možete dvostrukim tapom po boku pozvati svojevrstan brzi izbornik s aplikacijama. Ovakav izbornik smo već imali prilike vidjeti u U11+ modelu, a sada je dobio funkciju njegovog brzog pozivanja.
Isto tako, dodana je i mogućnost pametne rotacije zaslona. Tako da ukoliko uređaj držite s jednom rukom i legnete u krevet na bok, U12+ će automatski prepoznati da ne treba rotirati zaslon, jer uređaj i dalje držite samo s jednom rukom. Vrlo zgodna primjena i drago mi je da su se toga sjetili.
Od ostalih stvari izdvojio bih još bateriju vrlo pristojnog kapaciteta 3500 mAh, i novi SuperLCD šeste generacije koji je definitivno jedan od najboljih LCD-a na tržištu, ali je i dalje LCD dakle ne AMOLED. Iako se meni ovo ne sviđa i osobno preferiram AMOLED zaslone, siguran sam da među starom gardom ima još onih koji AMOLED zaslone odbijaju, pa će im se samim tim ovaj HTC činiti vrlo primamljivim.
Što se samog dizajna tiče, on je nastavljen na U11 liniju pa tako i dalje imamo aluminijski okvir i staklenu poleđinu, a koja je i ovoga puta, baš kao i s U11+, dostupna u svojevrsnoj transparentnoj inačici, i moram priznati da izgleda odlično.
Kakav je zapravo HTC U12+, stiže li prekasno na tržište i kako se nosi s nedavno predstavljenim Galaxyjem S9(+) i Huaweijevim P20 Pro, to ćemo saznati tek nakon detaljne recenzije.
U nastavku pročitajte detaljne specifikacije:
HTC U12+
Specifikacije
Dizajn
PLATFORMA2
PROCESOR
EKRAN
MEMORIJA
KaMeRA
Glavna kamera
Prednja kamera
VIDEO SNIMANJE
Glavna kamera
Prednja kamera
ZVUK
GLASOVNI ASISTENTI
SENzori
MREŽA3
2G/2.5G GSM/GPRS/EDGE
3G UMTS
4G LTE™
LoKACIJA
POVEZIVOST
BATERIJA4
23/05/2018 07:59 AM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti