Huawei Mate 30 Pro – Recenzija - Android

Get it on Google Play

Huawei Mate 30 Pro – Recenzija - Android

Malo je događaja u svijetu tehnologije izazvalo toliku buru kao nedavno započeti trgovinski rat između SAD i Kine. Kao kolateralna žrtva u sumanutom pohodu američke administracije na kinesko gospodarstvo našao se i Huawei, jedan od najvećih proizvođača smartfona na svijetu, a prvi uređaj koji je izravno osjetio gnjev predsjednika Trumpa je Huawei Mate 30 Pro, […]

Malo je događaja u svijetu tehnologije izazvalo toliku buru kao nedavno započeti trgovinski rat između SAD i Kine. Kao kolateralna žrtva u sumanutom pohodu američke administracije na kinesko gospodarstvo našao se i Huawei, jedan od najvećih proizvođača smartfona na svijetu, a prvi uređaj koji je izravno osjetio gnjev predsjednika Trumpa je Huawei Mate 30 Pro, o kojem govorimo u ovom tekstu.

Kao što se već iz najave i specifikacija moglo vidjeti, radi se o vrhunskom uređaju, možda trenutno i najboljem na tržištu, no zbog (službenog) nedostatka Googleovih aplikacija, nije dostupan globalno.

Ovdje sada do izražaja dolazi činjenica koliko nas je Google zapravo zarobio u svoj praktički monopolistički ekosustav i vezao uz svoje servise, da mnogi od nas, čak i napredniji korisnici, bez njega ne mogu normalno funkcionirati.

Ipak, s obzirom na sva napredna rješenja i inovacije koje donosi, Huawei Mate 30 Pro se relativno lako može prilagoditi potrebama svih korisnika, pa čak i onima strogo vezanima uz Googleove servise i općenito aplikacije američkih proizvođača, koji inače imaju zabranu poslovanja s Huaweijem. Time ćemo se detaljnije pozabaviti u dijelu recenzije o softveru, zato sada krenimo redom.

GLAVNE KARAKTERISTIKE

Dimenzije
158.1 x 73.1 x 8.8 mm

Masa
198 grama

Zaslon
OLED 6,53″ 1176 x 2400 409 ppi Gorilla Glass 6

SoC
Huawei Kirin 990

CPU
2×2.86 GHz Cortex-A76, 2×2.09 GHz Cortex-A76, 4×1.86 GHz Cortex-A55

RAM
8 GB

Interna memorija
256 GB

Micro SD
NM standard

Povezivanje
WiFi, A-GPS, Bluetooth 5.1, NFC, IR, USB-C, USB 3.0

Otporan na vodu
Da, IP/68

Brzo/bežično/reverzibilno punjenje
Da, 40W/Da, 27W/Da

OS
Android 10, EMUI 10

Kamera
40 MP 1/1.7″ f/1.6 27mm OIS; 40 MP 1/1.54″ 18mm f/1.8; 8 MP 1/4″ 80mm 3X zoom f/2.4 OIS; 3D TOF senzor

Prednja kamera
32 MP

Baterija
4500 mAh

Cijena

Ustupio
Huawei Hrvatska

PREDNOSTI
NEDOSTACI

Waterfall zaslon ostavlja izvrstan dojam
Ograničena dostupnost na svjetskom tržištu

Ultimativni hardver
Ne dolazi s Google servisima, no taj problem je lako zaobići

Iznimno brzo i fluidno sučelje
Nema 3,5 mm audio utor

Kamera bez premca na tržištu
Nema stereo zvučnike

Najbolja širokokutna kamera na tržištu
Prednja kamera nema autofokus

Izvrsna autonomija i superbrzo punjenje
Umjesto fizičkih tipki za podešavanje glasnoće, koristi senzore

Dizajn, kućište i rukovanje

U startu treba reći da Huawei Mate 30 Pro izgleda posebno. Dizajniran je tako da se iz svakog kuta razlikuje od bilo kojeg drugog uređaja na tržištu, no određeni detalji se, naravno, nekima neće svidjeti.

Prvo što svakome upada u oko je nesretni zub na vrhu inače izvrsnog zaslona, koji se tu našao zbog napredne 3D kamere za prepoznavanje lica vlasnika, tj. jednog od najboljih rješenja za biometrijsku sigurnost. Šteta što u njega Huawei nije ugradio dodatni zvučnik, jer s obzirom na dimenzije, smatramo da se to moglo izvesti.

Druga stavka je tzv. waterfall zaslon, vidljiv sa svih strana kućišta, osim sa stražnje, i to samo ako poleđinu gledate pod pravim kutom. O zakrivljenim zaslonima smo već toliko toga napisali, da ste do sada mogli shvatiti da ga jednostavno ne volimo, jer je manje praktičan od ravnog, a i podložniji oštećenjima.

S druge strane, ne može mu se poreći atraktivnost koja je na ovom modelu otišla korak dalje, budući da je radijus zakrivljenja promijenjen u odnosu na ostale modele na tržištu, i sada je postavljen praktički pod pravim kutom. Kad sam uređaj prvi put vidio na slikama, pomislio sam da je ovo još gore rješenje od postojećih, no kad sam ga uzeo u ruke, shvatio sam da je zapravo obrnuto.

Izvrsno koncipiran softver zanemaruje bočne dodire, tako da slučajnih akcija neće biti, ali na dijelu koji je zakrivljen i dalje postoji mogućnost da se dio sadržaja „prelije“, no ipak manje nego kod klasičnih zakrivljenih zaslona.

Još jedna zanimljiva stvar je što Mate 30 Pro ima samo jednu fizičku tipku, i to onu za uključivanje, dok je ona za podešavanje glasnoće nestala, a umjesto nje je ugrađen senzor. Za ovo ne možemo reći da je najbolje rješenje, barem dok se naviknemo, a u ovih desetak dana koliko sam uređaj koristio, nisam se baš najbolje snašao. Ipak vjerujem da bi trebalo još kojih tjedan, dva i nikakvih problema ne bih imao.

S obzirom na sve češće izbacivanje konceptnih uređaja bez ikakvih fizičkih tipki od strane raznih proizvođača, možemo lako pretpostaviti da će hi u budućnosti biti još više, stoga ćemo se vremenom i na to priviknuti, kao i na in-screen čitače otisaka prstiju.

Poleđina uređaja je također dizajnirana posebno. Okrugli modul kamere s obrubom ovom modelu osigurava prepoznatljivost, ali ukupno gledajući, smatram da je lanjski Mate 20 Pro po tom pitanju bolje prošao. Osobno mi je bio ljepši, no Huawei ovaj model očito želi dodatno istaknuti. Ono što nije stalo u okrugli modul kamere je dvostruka LED bljeskalica i senzor svjetla, tako da su smješteni u gornji lijevi kut. Dobra stvar je što modul kamere nije „bubreg“ koji iskače iz ravnine kućišta kao na iPhoneu i mnogim drugim uređajima, tako da tipkanje na stolu neće uzrokovati klackanje.

Što se ležanja u ruci tiče, nema veće razlike u odnosu na ostale smartfone na tržištu, dakle klizav je i lako će vam ispasti iz ruke ako ne koristite zaštitnu maskicu, a nju ćete poželjeti i zbog iznimno velike osjetljivosti površine na tragove prstiju. Inače izvrstan sjaj, koji uređaj čini iznimno atraktivnim, upravo zbog njih nestaje prvim hvatanjem t

26/12/2019 03:04 PM