Huawei P40 Pro – Recenzija (nakon 2 mjeseca korištenja) - Android

Get it on Google Play

Huawei P40 Pro – Recenzija (nakon 2 mjeseca korištenja) - Android

Nakon što je Huawei kao kolateralna žrtva američko-kineskog trgovinskog rata ostao zakinut za Googleove servise, mnogi su se pitali što će biti s njihovom P serijom na proljeće. I kako izgleda, razvoj novih uređaja nije bio uopće doveden u pitanje, što smo mogli i pretpostaviti iako, nismo znali na koji način će se stvari odvijati. […]

Nakon što je Huawei kao kolateralna žrtva američko-kineskog trgovinskog rata ostao zakinut za Googleove servise, mnogi su se pitali što će biti s njihovom P serijom na proljeće. I kako izgleda, razvoj novih uređaja nije bio uopće doveden u pitanje, što smo mogli i pretpostaviti iako, nismo znali na koji način će se stvari odvijati.

Ponovno je bilo zakazano predstavljanje u centru Pariza koje se trebalo održati 26. ožujka ove godine, ali je otkazano silom prilika zbog novonastale situacije s pandemijom koronavirusa.
Ipak, ni to Huawei nije spriječilo da vodećim novinarima svijeta dostave novu P40 seriju i nekoliko dana prije predstavljanja koje je održano online. Tako smo se i mi našli među tom skupinom i sada se već dva mjeseca družimo s njihovim novim top modelom naziva P40 Pro.

U normalnim okolnostima naše dojmove o uređaju sumiramo kroz desetak dana korištenja, no okolnosti se mijenjaju, pa se s njima i naš period testiranja značajno produžio. Procedura u kojoj svaki testni uređaj koristimo kao svoj primarni, kroz svakodnevne zadaće i poslove koje obavljamo, dnevne migracije i popratne situacije, a sve kako bi što bolje stekli onaj dojam kojeg će i svaki budući kupac imati.

Ovaj smo uređaj testirali u sigurnosti svoga doma, s tek ponekim izlaskom u prirodu kako bismo se barem donekle pristojno pozabavili i kamerama koje su glavni prodajni adut ovoga uređaja.
Daleko od tog da ih P40 Pro nema još, jer dolazi i s fantastičnim OLED zaslonom i visokom stopom osvježavanja u skladu s današnjim trendovima, ali i s procesorom koji je u stanju pogurati najzahtjevnije zadaće koje se od njega očekuju.

Naravno, sve je to divno i krasno, ali nema Google servisa. Mi smo se upravo zbog toga odlučili ovim uređajem pozabaviti na onaj način na koji će ga i većina kupaca koristiti, u potpunosti bez Googleovih aplikacija. I vjerovali ili ne, čitav period od mjesec dana smo uspjeli izdržati bez njih. Da ne duljimo više s uvodom, u nastavku ćete saznati kako smo se proveli s Huaweijem P40 Pro i kakve je dojmove na nas ostavio.

GLAVNE KARAKTERISTIKE

Dimenzije
158.2 x 72.6 x 9 mm

Masa
209 grama

Zaslon
OLED 6,58″ 1200 x 2640, 441 ppi, HDR10+, 90 Hz

SoC
Huawei Kirin 990

5G
Da

RAM
8 GB

Interna memorija
256/512 GB

Micro SD
Da, NM standard

Povezivanje
WiFi, WiFi Direct, WiFi Hotspot, A-GPS, Bluetooth, USB 3.0

Otporan na vodu
Da

Brzo/bežično/reverzibilno punjenje
Da/Da/Da

OS
Android 10

Kamera
50 MP, f/1.9, 23mm, OIS, 12 MP, f/3.4, 5X optički zoom, 40 MP, f/1.8 ultrawide

Prednja kamera
32 MP, IR TOF 3D

Baterija
4200 mAh, 40W brzo, 27W bežično, 27W reverzibilno punjenje

Cijena
7.409,05

Ustupio
Huawei Hrvatska

PREDNOSTI
NEDOSTACI

Izvrstan 90 HZ zaslon
Nema vanjske stereo zvučnike

Kvaliteta izrade i dizajn
Nema 3,5 mm

Natprosječna autonomija i nevjerojatno brzo punjenje
Nestandardni utor za kartice

256 GB memorije u osnovnom modelu
Ne dolazi serijski s Google servisima

Kamera bez premca na tržištu

Vrhunski hardver i performanse

Dizajn, kućište i ergonomija

Već od prvog dana u društvu s ovim uređajem u meni se pojavio određen bipolaran osjećaj. S jedne strane sam naprosto oduševljen kako prekrasno izgleda, a da sam imao više kontakta s vanjskim svijetom vjerujem da bi mnogi poznanici ostali oduševljeni izgledom. Uža obitelj je nekoliko puta u ovih mjesec dana pitala koji je to uređaj, vjerojatno jer su navikli da ih češće mijenjam, ali i iz razloga što im se činio baš iznimno atraktivan.
Sve teže nam je definirati boje novih mobitela, a ovu bih okarakterizirao kao sivkastu, metalik, s efektom. Višebojnu.

Grba za kameru očito strši van uređaja, ali mogli bismo čak reći da je opravdana jer kamere koje su smještene u nju su korak ispred svega što smo do sad isprobali. S prednje strane situacija je dijametralno suprotna i u oko upada ogroman izrez za prednju kameru, najsličniji onome što ga je lani imao Galaxy S10+, samo što je u lijevom kutu zaslona, a ne desnom.

Sudeći po tome kako se ljudi priviknu i na kud i kamo veće zube u mnogim popularnim modelima, vjerujem da ćete se još lakše priviknuti i na ovu „pilulu“. Na prvu sam očekivao da je potpuno neopravdan razlog za ovakvu šaku u oko, ali onda sam shvatio da se tu kriju i senzori za biometrijsko otključavanje putem lica. Njih ne treba nikako zamijeniti s otključavanjem putem lica kakvog koriste Samsungovi top modeli, jer ono funkcionira samo uz pomoć kamere i lako ih je zavarati, doslovno samo s fotografijom. Ovoga nećete tako lako zavarati i najsličniji je onome kojeg koristi Apple u posljednjih nekoliko generacija iPhonea.

27/05/2020 01:16 PM