Tisuće studenata koji još nisu ni stigli na burzu rada itekako su osjetili frustraciju traženja i ugovaranja poslova. Čak ni u ovim digitalnim vremenima oglašavanje i isplaćivanje studentskih honorara nije mnogo napredovalo. U pomoć stiže digitalna platforma spot.one koja osim digitalizacije čitavog procesa unosi i preobrazbu u model studentskog rada.
Post Nova aplikacija za studentske poslove nudi digitalne studentske ugovore, kratke zadatke i kreativne izazove je prvi puta viđen na Netokracija.
Studentski poslovi mnogim studentima znače više nego džeparac. Donose im iskustvo, nova poznanstva, dobre kontakte za budućnost, timske i razne druge vještine. Ipak, doći do tih prilika može biti najteži dio. Frustracija za studente počinje još dok traže posao, a uz birokraciju sa studentskim ugovorima, razvlači se i tijekom čitavog radnog odnosa.
Stoga me ne bi čudilo da su se kao ja, možda i neki od vas u svojim studentskim danima pitali: kako to da ne postoji već neka platforma, web ili mobilna aplikacija, koja bi direktno povezala studente s poslodavcima, bolje razradila model poslova i pojednostavila čitav proces?
Trenutni i budući studenti mogli bi uskoro doživjeti organiziran, brz i poticajan servis za svoj kreativni, fizički i intelektualni napor. Platforma koja bi im to sve olakšala dolazi iz vjerojatno neočekivanog izvora – međunarodne kompanije Bayer. Iako je najpoznatiji po svom ikoničnom brendu Aspirin, Bayer je proizvođač niza drugih poznatih proizvoda poput Bepanthena, Claritina ili Supradyna, te Foresto ogrlice za kućne ljubimce, a manje je poznato da Bayer ima i značajnu djelatnost u agro industriji.
No osim tih prepoznatljivih brendova, u Bayerovom ‘razvojnom’ laboratoriju zadnjih mjeseci razvijala se spot.one aplikacija koju bi ukratko mogli opisati i kao platformu s više vrsta radnih zadataka koja osigurava da studenti dobiju priliku raditi bez obzira na iskustvo.
Kakve sve opcije će donijeti za studente i poslodavce otkrivamo u najavi beta verzije koja će se zaključiti do početka nove akademske godine, a zašto se Bayer odlučio na ‘studentski’ projekt saznala sam u razgovoru s Marinom Odakom, voditeljem IT i eMarketing odjela.
Mladi često nemaju priliku steći mnogo praktičnog znanja tijekom studiranja unatoč laboratorijskim vježbama i seminarima – primjena znanja je ipak najbolja kroz praksu na konkretnom radnom mjestu. Za to su tu studentski poslovi, ali i njih se često bira samo zbog dobre satnice ili nezahtjevnog opisa posla – prilika se grabi bez obzira je li posao dio struke ili ne. spot.one bi trebao biti projekt koji bi to promijenio i podigao čitav proces na novu razinu, objašnjava Marin Odak, voditelj tima za razvoj spot.one aplikacije:
Tržištu su mladi ljudi itekako potrebni, ne samo kao radna snaga nego i kao nositelji promjena i inovacija. Želimo pružiti mladima priliku da budu aktivni sudionici u područjima koja ih zanimaju i da studentski posao služi kao nadogradnja studiju.
Ipak, bilo kakav odnos s mladima dovoljan je za svakog poslodavca da shvati frustracije oko birokracije, uvjeta zapošljavanja, ali i pronalaska talentiranih pojedinaca koji će se lako uklopiti u tim i projekt na kojem će raditi. Upravo o tome kako je ideju za projekt potaknulo dosadašnje iskustvo sa studentima, priča mi i Marin:
Iskristaliziralo se koliko studenti mogu pridonijeti svježim i kreativnim idejama, a koliko rijetko imaju priliku biti saslušani i dobiti radne zadatke u kojima mogu doći do izražaja. Istovremeno, primijetili smo i da se studentima teško obvezati na rad na puno radno vrijeme te smo odlučili razviti ideju koja, prema našem mišljenju, rješava problem obje strane.
Što zapravo može služiti kao kvalitetna nadogradnja studiju? Logično bi bilo da je to nešto u okviru interesa i područja kojim se netko bavi. U tom segmentu spot.one ima dobro rješenje. Na platformi su svi “poslovi” razlomljeni na zadatke i izazove: zadaci su osmišljeni kao kratkotrajni poslovi iz raznih područja koje student bira prema svojim interesima, a izazovi su studentski projekti u kojima pojedinačan student ili tim predlažu ideje ili rješenje problema:
Širok je raspon zadataka – od kratkih administrativnih zadataka koji se mogu napraviti u nekoliko minuta pa sve do kreativnih izazova u koje je potrebno uložiti više vremena i koji se mogu odrađivati u timovima. Za takva inovativna rješenja izazova studenti, osim novca, mogu “zaraditi” i priznanje.
Svaki od zadataka ima svoje prednosti i svaki je predviđen za različite vrste rada te je na studentu da odabere koji mu stil najviše odgovara. Ovisno o vrsti zadatka, studenti će moći sami odlučiti kako si rasporediti vrijeme za rad, a zadan će biti tek krajnji rok. Zadaci se razlikuju i po mjestu odrađivanja, neke će biti moguće raditi od kuće, neke na terenu, a za neke će biti potrebno doći u ured.
Sve što trenutno studenti imaju na raspolaganju za traženje honorarnih i studentskih poslova su ploče s oglasima u Studentskim centrima, online oglasnici i freelance platforme, no nijedna od njih nije cjelovito rješenje za studentske poslove. Ograničena pretraživanja, netransparentni uvjeti rada, neplaćeni sati ponavljajući su problemi s kojima je sustav zagađen, a digitalne platforme kao radni proces već su dokazale da mogu rješavati te 1.0 probleme. Stoga primjer aplikacije poput spot.one, koja nije samo oglasnik studenskih poslova, već mjesto na kojem student odrađuje sve korake od prijave, preko komunikacije s poslodavcem, odrađivanja zadatka i na kraju same isplate, može donijeti nešto novo i inovativno što se čekalo na tom području.
Takva rješenja se često čine intuitivna i jednostavna, no njihova realizacija zahtijeva vrlo dobro poznavanje krajnjeg korisničkog iskustva. Bayer je do sada proveo nekoliko ispitivanja sa studentima, no uvijek su se držali jedne nit vodilje za svaku nadogradnju:
Glavna ideja je stvoriti mjesto jednakih šansi, gdje se nagrađuje kreativnost, i gradi iskustvo po vlastitom rasporedu i preferencijama bez obzira na stavke u CV-u. Iako na internetu možete naći freelance platforme za rad, one su vrlo često prilagođene samo određenim strukama i sadrže ograničene vrste zadataka, dok ovdje pokušavamo okupiti što veći broj studenata i ponuditi što raznovrsnije zadatke. Primjerice, kod zadataka koje mi nazivamo ‘Izazovi’ neće biti selekcije, već smo otvoreni za sva rješenja i ideje koje nam studenti mogu ponuditi (neovisno o fakultetu koji studiraju ili čime su se dosad bavili), a za neke zadatke dovoljno je samo da su se javili prvi.
Uostalom, zašto je bila potrebna ovakva platforma potvrđuje i činjenica da ploče s oglasima ili portali za oglašavanje s poslovima ne nude studentima ni približno pročišćene kvalitetne zadatke koji bi im omogućili da predstavljaju svoje ideje i da se profesionalno razvijaju, ali da uz sve to poštuju status studenta, objašnjava Marin.
Neke reforme se rješavaju bez puno priče, a kako bi studenti lakše rješavali svoje studentske ugovore, po kratkom postupku zaobišla se tromost postojećeg stanja stvari. Bayer je u dogovoru sa SC-om osigurao da proces isplate bude u skladu s principima spot.one platforme:
U suradnji sa SC-om omogućili smo da isplate teku preko e-ugovora te time olakšali i studentima i poslodavcima. Studenti trebaju samo jednokratno, pri registraciji na platformu ispuniti pisanu suglasnost za isplaćivanje putem e-ugovora. Nakon što je taj zahtjev ispunjen, sve se događa online, brzo i transparentno – čime rješavamo često spominjane probleme sa studentskim isplatama.
No, spot.one neće biti samo platforma gdje dolazite odraditi posao za novac, iz Bayera žele poticati suradnju korisnika u sklopu čega trenutno rade i na inovativnom prostoru:
Taj zajednički prostor smo zamislili kao fizičku manifestaciju spot.one platforme i trenutno je u izradi. To će biti mjesto gdje će studenti moći odraditi neki zadatak, proći trening potreban za odrađivanje zadatka, konzultirati se s mentorom (poslodavcem), raditi na izazovima u timu, ali to će biti i mjesto za održavanje stručnih predavanja, tribina, radionica s vanjskim suradnicima, startupovima ili studentima.
spot.one je zamišljen kao platforma s više vrsta zadataka koji osiguravaju da studenti bez obzira na iskustvo dobiju priliku. Neki će na to brzo zaključiti kako se samo želi napraviti masa lako dostupne radne snage. Možete na stvari gledati tako i jednako tvrditi za studentske poslove općenito, no to nije nimalo konstruktivno s obzirom na to da studentski poslovi imaju dugu povijest pozitivnog utjecaja na iskustvo i vještine mladih. Neosporivo je da studentima treba praksa, a tvrtkama mlada talentirana ekipa. I zbilja, spot.one bi mogao biti model za win-win situaciju. Mladima je potrebno iskustvo, ali za vrijeme studija im je itekako potrebna fleksibilnost, zaključuje Marin:
S jedne strane, spot.one bi trebala biti platforma koja će studentima omogućiti da grade iskustvo i zarade novac onda kada su u mogućnosti i na radnim zadacima po vlastitom izboru. S druge, tvrtkama poput Bayera potrebni su inovativni mladi ljudi, stoga je na neki način ova platforma most između tvrtki i studenata.
Marin se slaže i kako je Bayer ovim potezom izvan svoje domene napravio dobar projekt kojim bi se i drugi akteri na tržištu trebali voditi, komentirajući moje pitanje da li se tvrtke u Hrvatskoj trebaju više angažirati u projektima van okvira svog poslovanja:
Definitivno, neke su tvrtke već sada svjesne da je potrebno širiti vidike i angažirati se tamo gdje se u klasičnom poslovanju ne bismo ni sjetili. Tržište je danas vrlo dinamično i nepredvidivo, a firme moraju biti fleksibilne kako bi odgovorile zahtjevima današnjeg tržišta. Zatvaranjem u usko područje svog poslovanja ograničava se prostor za napredak.
Uostalom i spot.one je zamišljen kao mjesto koje potiče interdisciplinarnu suradnju – mjesto gdje se odvija razmjena ideja i znanja. Već devet mjeseci u razvoju, beta verzija spot.one aplikacije trebala bi dovesti do potpune promjene koncepta studenskih poslova. Uz testiranja kroz ovo ljeto, do početka akademske godine očekuju full launch aplikacije, a nadamo se da će naići na simpatije, kako studenta tako i poslodavaca. Priliku za testiranje imaju prvenstveno studenti, a ako ste jedan od njih, sve što trebate napraviti jest ispuniti podatke u pop-out prozorčiću nakon klika na gumb “Pridruži se!“. :)
Post Nova aplikacija za studentske poslove nudi digitalne studentske ugovore, kratke zadatke i kreativne izazove je prvi puta viđen na Netokracija.
05/07/2018 09:38 AM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti