Nakon niza potresa koji su pogodili područje Petrinje i okolice, mnogi od nas žele pomoći, ali uz kakofoniju apela i uputa, ponekad je teško znati što napraviti. Evo kako se može direktno pomoći i putem interneta.
The post Kako putem interneta pomoći stradalima od potresa? appeared first on Netokracija.
Uz službene akcije, od jučer se stvorilo mnoštvo privatnih inicijativa za stradale u potresima u nadi da će tako pomoć biti brža i direktnija. Dirljivo je bilo vidjeti kako mnogi odlaze na lice mjesta pomoći, kako se doniraju i odvajaju nužne potrepštine, kako se prikupljaju novčane donacije.
No, istodobno se od prevelike količine informacija i akcija mogu stvoriti buka i gužva, stoga, usprkos dobrim namjerama, u nekom trenutku postane nejasno kako se točno može pomoći. A može na razne načine, posebice zahvaljujući internetu!
Evo brzog popisa resursa i informacija, a ako nešto treba dodati, slobodno javite u komentarima!
Hrvatski crveni križ društvo je koje se bavi humanitarnim radom i zasigurno je prvo mjesto kojemu se treba obratiti za informacije, volontiranje i donacije. Iako su mnogi impulzivno odlučili jučer i jutros sjesti u auto i pomoći na terenu, to je, nažalost, vjerojatno doprinijelo i gužvi, što može biti kontraproduktivno. Putem HCK može se predbilježiti za volontiranje, koje je organizirano, a tu su i sve aktualne informacije o tome kako izvršiti novčane uplate, kako složiti pakete pomoći i kome se obratiti za njihovo dostavljanje (većinom lokalnim Crvenim križevima).
Za osobe koje se služe engleskim jezikom, tu su upute i za njih.
Temeljem uputa Stožera civilne zaštite, apeliramo na doniranje humanitarne pomoći u suradnji s lokalnim društvima …
Posted by Hrvatski Crveni križ/Croatian Red Cross on Tuesday, December 29, 2020
Osim Crvenog križa, tu su i druge organizacije koje su već iskusne u organizaciji volontera i prikupljanju sredstava. Od Caritasa do zaklade Solidarna, mnogi su na svojim stranicama objavili upute kako pomoći, a na vama je samo da odaberete način.
Udruga za blockchain i kriptovalute – UBIK organizirala je mogućnost uplata kriptovaluta putem Hrvatskog crvenog križa. Na službenim stranicama HCK potrebno je samo odabrati da donaciju želite uputiti žrtvama potresa u Hrvatskoj te odabrati kriptovalute kao način plaćanja.
We (@ubikhr) organized a relief effort for #petrinja so people can donate in cryptocurrencies. The crypto is auto-liquidated into fiat in Croatia's @RedCross account for this specific purpose. Donation form can be found here https://t.co/9qFiWOXt19#potres #earthquake @LastQuake
— Bruno Skvorc (@bitfalls) December 29, 2020
Ako ste fan mobilnih aplikacija, vjerojatno ste već isprobali Keks Pay koji nudi jednostavno i brzo slanje novca. Jučer je ova aplikacija implementirala mogućnost doniranja zakladi Solidarna, a Dejan Donev, voditelj tima za digitalnu transformaciju u Erste banci, otkriva da su u manje od 24 sata na ovaj način prikupili preko milijun kuna.
KEKS Pay ima funkcionalnost doniranja udrugama već oko godinu dana. Korisnici mogu donirati preko 20 većih i manjih udruga i zaklada, naravno, bez ikakvih naknada. Redovito imamo akcije prikupljanja donacija preko KEKS Paya, a posljednji puta smo skupljali donacije za Zakladu Ana Rukavina.
Sa zakladom Solidarna imamo dužu suradnju, a prikupljali smo preko Fonda 5.5 donacije i za potres u Zagrebu, pa je ovo bio nastavak naše suradnje. Donacije će se transparentno dodijeliti direktno onima koje je potres u Petrinjii i Sisačko-moslovačkoj županiji najviše pogodio. Bio nam je potreban samo IBAN i link, pripremili smo poruku korisnicima i poslali. Odaziv je fenomenalan i skupili smo preko milijun kuna donacija u manje od 6 sati. Donacije i dalje pristižu. Veliko hvala svima koji su se odazvali i pomogli.
Tehnološka zajednica redovito se iskaže u kriznim situacijama pokušavajući kreirati platforme koje bi pomogle u rješavanju gorućih problema, bilo komunikacijskih, bilo logističkih. Slično smo vidjeli i za vrijeme poplava koje su prije nekoliko godina pogodile cijelu regiju, a sada je jedan programer, Vlado Cingel, ponukan mnoštvom objava osoba koje žele pomoći ili traže pomoć, napravio svojevrsni oglasnik za ponudu ili potražnju smještaja ili prijevoza za stradale. Oglasnik se nalazi na adresi potres.herokuapp.com, a broj oglasa na njemu samo raste.
S druge strane, Goran Kovačević, direktor razvoja poslovanja u Infinumu, inače rođeni Siščanin, odmah je nakon prvog potresa u tom kraju, 28. prosinca, pokrenuo crowdfunding kampanju za stradale. Za sada je prikupio preko 83.000 eura, a kampanja i dalje traje!
Od jučer se na sve strane, na svim društvenim mrežama, posebice u grupama koje su otvorene za ovu situaciju, kao što je Potres Petrinja i okolica, dijele informacije o stanju na terenu, o tome tko nudi i tko traži pomoć.
Dok je pohvalno dijeliti svaku informaciju, treba pristupiti svemu s oprezom jer to može dovesti do – dezinformacija. Na društvenim mrežama posebno treba pripaziti da se dijele direktno samo linkovi na originalne objave – u tom slučaju osoba koja je originalno objavila post, može ga naknadno editirati (osim na Twitteru, ali tamo se može objaviti povezani tvit) i time će biti jasno da je situacija razriješena.
U slučaju da se dijele screenshoti ili kopiraju statusi, teže je ući u trag originalnoj objavi i vidjeti je li pomoć i dalje potrebna, odnosno je li ponuda za pomoć i dalje važeća.
Također, ako nešto objavljujete o ovoj temi, omogućite da vidljivost tih postova bude javna, kako ne bi drugi morali posezati za screenshotima.
Ovo nije usmjereno direktno prema stradalima u potresu, ali ne treba zaboraviti na aplikaciju koja je mnogima puno značila posljednjih mjeseci! Riječ je o besplatnoj aplikaciji Europsko-mediteranskog seizmološkog centra (EMSC) koja nudi brze informacije o potresima i omogućuje svojim korisnicima da prijave jesu li osjetili potres.
Kako iza svega stoji udruga čiji su budžeti ograničeni i ovise o raznim programima i donacijama, nerijetko se dogodi da korisnici preopterete kapacitete njihovih servera, zbog čega se osjete poteškoće u radu. To se moglo vidjeti i ovog proljeća, kad smo razgovarali s glavnim tajnikom EMSC-a, Rémyjem Bossuom, a moglo se vidjeti i posljednjih dana.
EMSC je naveo da su od prošle godine pojačali kapacitete servera za deset puta, ali to i dalje nije dovoljno da se otklone sve poteškoće. Ako želite pridonijeti radu ove organizacije, na njihovim stranicama se nalaze upute za doniranje. Mnogi Hrvati su već to napravili, a poruke koje su ostavili zaista su dirljive.
You can donate and support @LastQuake app. It warms my heart to see that all these recent donations are coming from #Croatia! A small country with one big heart. https://t.co/jaxrbq8A6a pic.twitter.com/BiSPF0TKp5
— Vibor Cipan (@viborc) December 29, 2020
A i EMSC redovito šalje informacije, kao i poruke podrške za Hrvatsku:
Our thoughts are with all the people in #Croatia and the whole region who had a very complicated night with many aftershocks. I wish aftershock rate will soon slow down so that you can take a deserved rest
1/n— EMSC (@LastQuake) December 30, 2020
The post Kako putem interneta pomoći stradalima od potresa? appeared first on Netokracija.
30/12/2020 09:51 AM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti