Vjerojatno mnogi od vas nisu primijetili, ali prošli tjedan Google je ozbiljno zeznuo. Toliko da su se sve aplikacije koje koriste Googleove karte doslovno skršile. Što se zbilja događalo u pozadini saznala sam u razgovoru s Franom Šarićem, CTO-om hrvatskog OptimoRoutea koji je posljedice Googleove greške i sam osjetio.
The post Kako se dogodio krah Google Maps API-ja koji je zahvatio tisuće korisnika Ubera, Periscopea, TaskRabbita… appeared first on Netokracija.
Dana 23. travnja, u 13 sati po vremenu Silicijske doline, a u 22 sata po lokalnom vremenu, Google je napravio grešku koja je koštala stotine aplikacija i servisa mnogih živaca i povjerenja tisuće korisnika. Riječ je o grešci koja je “pokvarila” Google Maps API, odnosno SDK, a koja je pritom sve aplikacije koje koriste Google Maps API poslala u bezdan rušenja, objašnjava mi Frane Šarić, CTO OptimoRoutea, hrvatskog startupa koji okuplja tim bivših Googleovih, Facebookovih, IBM-ovih i Yelpovih inženjera, a čija platforma također koristi Googleove karte u radu:
Grešku su uveli na server koji poslužuje Maps SDK. Nakon što bi aplikacija primila loše podatke počela bi se konstantno rušiti odmah pri pokretanju.
Grubhub, Uber, Lyft, DoorDash, Realtor, Groupon, TaskRabbit, Periscope i mnoge druge više i manje poznate aplikacije u nekoliko minuta našle su se u situaciji sa stotinama upita gnjevnih korisnika: “Što se događa?”, a da im nitko nije znao objasniti u čemu je problem i zašto im aplikacije ne rade. Ipak, u kratkom vremenu, otkrilo se da nije kriv interni development, već onaj tehnološkog diva čije usluge koriste – Googlea.
Our e retail operations are affecting due to this , when will we expect the fix ? pic.twitter.com/K5mySVQsyr
— Agronomist Ranjith (@Ranjith15380802) April 23, 2020
Predstavnici iz spomenutih tvrtki prijavljivali su tijekom dana isti problem, dajući do znanja Googleu da ovu situaciju treba eskalirati čim prije. Jer problem nije zahvatio tek aplikacije za dostavu, već i mnoge druge, poput spomenutih: od aplikacija za chat komunikaciju, traženje parkinga do onih za live streaming i oglašavanje nekretnina.
Sve aplikacije, da li na Androidu ili iOS-u, koje svoje karte baziraju na podacima Googleovih mapa tako su bile zahvaćene jednom te istom greškom. Svaki korisnik koji je koristio aplikaciju s tom greškom Googleovog SDK-a doživio je neku vrstu rušenja aplikacije. Zamislite da vam 40 tisuća korisnika ne može pristupiti aplikaciji usred radnog dana, upravo takvi slučajevi su se prijavljivali iz sata u sat na Googleovim stranicama za praćenje problema.
Frane mi kaže da je na Androidu bilo nešto više slučajeva, ali da je njima omjer zahvaćenih korisnika bio podjednak te procjenjuje okvirno da je problem imalo 10% korisnika OptimoRoutea. Međutim, oni su imali svojevrsno backup rješenje koje mnogi nisu. Odmah su obavijestili korisnike da stopiraju korištenje aplikacije dok je greška aktivna na serveru te su vozačima putem maila poslali backup informacije o rutama za naredne dostave.
OptimoRoute ima više od 800 klijenta iz više od 20 država svijeta, a koriste ga vozači i menadžeri velikih i manjih logističkih poslovanja.Kako sam spomenula, na zapadnoj obali SAD-a problem je izmakao kontroli tim više što se dogodio usred radnog dana, u vrijeme ručka, a Google nije uspio riješiti stvar još nekoliko sati. Tek u večer, nakon nekih 7 sati, priča mi Frane, izbacili su privremeno rješenje koje je poslužilo kao lijek sa značajnim nuspojavama.
Google je uklonio grešku, ali sve aplikacije koje su je povukle u periodu do kada je ona uklonjena, i dalje su se rušile. Iz Googlea su nam tada rekli da možemo oporaviti zahvaćene aplikacije tako da korisnicima koji još imaju problem objasnimo postupak koji će spriječiti daljnje rušenje – odlaskom u postavke mobilnih uređaja i čišćenjem tzv. cachea, ali i podataka aplikacije.
Bez obzira da li imate više tech savy korisnike ili ne, čišćenje podataka aplikacije nije nešto uobičajena stvar. Uz to, obično čišćenje cachea nije bilo dovoljno, korisnici su morali izbrisati sve podatke aplikacije ili posve reinstalirati zahvaćene aplikacije. Sve to upućuje koliko je značajno Googleova greška utjecala na korisničko iskustvo mnogih.
Komentari developera iz zahvaćenih servisa samo su se nizali…I bez štete gubljenja podataka, korisnika ne želite gnjaviti s reinstalacijom ili sličnim stvarima, on mora moći koristiti vašu aplikaciju u svakom trenutku bez problema, napominje Frane prisjećajući se koliko frustracije je i za njih prouzročila Googleova greška. Naime, Frane i tim su u Zagrebu još dugo u noć proveli prateći daljnje odvijanje situacije s obzirom na to da je problem kod nas krenuo oko 22 sata navečer. Srećom, u to vrijeme rijetko tko nešto locira ili koristi aplikacije koje bi koristile mape s obzirom na smanjeno kretanje. No, dio korisnika je sigurno naletio na ovaj problem i kod nas jer Maps koriste zbilja mnoge vrste aplikacija.
Tek su danas iz Googlea objavili konkretnije mjere. Podignut je update na Google Play Services kojim se u većoj mjeri sprječava rušenje te svi korisnici koji imaju problema s nekim od aplikacija trebaju preuzeti i instalirati te nadogradnje. Što se tiče iOS-a, za njega developeri također trebaju napraviti update aplikacije ili uputiti korisnike da očiste podatke i cache aplikacija koje su zahvaćene.
Međutim, i ta krnja rješenja nisu riješila sve slučajeve, a još manje štetu koju je prouzročilo nekoliko dana kršenja aplikacija tisućama korisnika. U nekoliko narednih sati pa i dana, mnoge tvrtke, nositelji aplikacija, na trgovinama aplikacija tako su preko noći naišli na recenzije bijesnih korisnika. One s jednom zvjezdicom pomalo su punile ekrane. Na upite developera što će biti s tim, iz Googlea su poručili da vjerojatno neće biti u mogućnosti samo ukloniti recenzije na način koji bi bio sukladan Google Play pravilima. Ipak, Google ističe da bi bilo kakve korekcijske mjere koje bi napravili u vezi negativnih ocjena bile pregažene s vremenom ako se uzme u obzir da se prosječna ocjena računa samo od najnovijih recenzija.
Hoće li to primiriti developere aplikacija koje su danima gubile povjerenje korisnika još nam ostaje za vidjeti. Do tada, ova greška možda više ošteti Google Maps biznis ako se pojedine tvrtke okrenu nekim drugim opcijama. Nije tajna da mnogi masno plaćaju korištenje Google Maps SDK, a možda im ovo bude kap koja će se preliti u korist drugih rješenja, dodaje Frane. Neki možda nemaju novca da razvijaju vlastiti sustav praćenja prometa poput Tesle, ali zato bi se mogli okrenuti jeftinijim alternativama poput MapBoxa ili opensource rješenjima.
The post Kako se dogodio krah Google Maps API-ja koji je zahvatio tisuće korisnika Ubera, Periscopea, TaskRabbita… appeared first on Netokracija.
29/04/2020 02:48 PM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti