Iako sve počinje od ideje, zaključna ocjena svakog projekta ovisi o razradi poslovnog plana. Moj Zaba Start natječaj uskoro zaključuje prijave projekata iz područja društva, kulture i znanosti te poduzetništva, imate li sve potrebno za pobjedničku?
The post Moj Zaba Start: Ima li vaš poslovni plan sve potrebno za 80, 100 ili 120 tisuća kuna? appeared first on Netokracija.
Vama se vaša ideja može činiti kao najbolja moguća, ali ako ne prođe test natjecateljskog (ili bilo kojeg drugog) žirija teško da će uspjeti preživjeti i zahtjeve tržišta. Upravo tu u priču ulazi poslovni plan, koji ne samo da stručnjacima koji odlučuju o financiranju vaše ideje daje uvid koliko je ona održiva, već i vama kao budućim poduzetnicima daje usmjerenje kojim ćete se voditi u daljnjem razvoju proizvoda ili usluge.
U pripremi vašeg plana najvažnije je da dobro razumijete vanjske i unutarnje čimbenike koji mogu utjecati na poslovanje te razvoj i rast tvrtke. S obzirom na to da će prva tri tima Moj Zaba Start natjecanja u području društva, poduzetništva te znanosti i kulture osigurati ukupno 330 tisuća kuna, ne želite propustiti svoju priliku zbog previda ili formalnosti na koju niste mislili.
Moj Zaba Start zaključuje prijave 10. srpnja 2019., a do tada želite biti sigurni da u svom planu imate sve što je potrebno, stoga evo par informacija o svim stavkama koje opis i razrada vašeg projekta trebaju pokriti.
Podaci o poduzetniku prvi su dio većine poslovnih planova i tu uglavnom propusta nema, ali važno je istaknuti ono što može povećati vaše šanse uspjeha kod žirija.
Glavno pitanje je, naravno, tko ste vi kao poduzetnik te koje su vaše vještine i znanja? Trebate objasniti čime se bavite te koliko dugo poslujete u djelatnosti u okviru koje želite razviti svoju ideju. Ako imate već iskustva s projektom s kojim se prijavljujete na natječaj, to je poželjno navesti, kao i sve ostale poveznice s razvojem ideje koju predstavljate.
Zamislite ovaj dio kao uvod u vaš pisani rad gdje trebate ukratko posložiti sve najvažnije elemente koje ćete predstaviti u narednim poglavljima: od opisa nastanka ideje, do opisa proizvoda i potencijalnih kupaca. S obzirom na to, dobro je nakon završetka ispisivanja čitavog plana opet preispitati ideju, kako bi bili sigurni da sve odgovara postavljenim temeljima odnosno istraženim tržišnim i ekonomskim uvjetima.
Odlike dobre ideje vide se već u ovom opisu stoga joj se dobro posvetite. Dobra poslovna ideja kombinacija je vaših interesa i vještina, ne zahtijeva velika početna ulaganja, ima definiranu konkurentsku prednost i daje odgovore na pitanja što će se proizvoditi, kako, za koje ciljano tržište i zašto. Stoga se fokusirajte na pitanja:
Potpora Moj Zaba Starta mora biti utrošena na projektni prijedlog ili njegov dio u roku od godine dana zato je bitno navesti i trenutni status ideje kao i termin početka realizacije projekta. Ako je projekt u tijeku, navedite kad je počeo, u kojoj je fazi, imate li definirano cjelovito rješenje i/ili prototip te ako postoje, tko su vam trenutni partneri, kupci odnosno korisnici?
Kada krenete definirati načine monetizacije ideje, potrebno je opisati i specificirati ukupna ulaganja u proizvodnju proizvoda/pružanje usluge te objasniti koji će dio biti financiran iz vlastitih sredstava, a koji iz sredstava financijske potpore odnosno natječaja Moj Zaba Starta u slučaju pobjede.
U ovoj fazi izrade poslovnog plana potrebno je imati specifikaciju svih potrebnih ulaganja u stalna sredstva (strojeve, namještaj, aparate, računalo i sl.) i obrtna sredstva (zalihe sirovina i materijala te plaće zaposlenika).
Vaš proizvod može imati potražnju na tržištu, kupce spremne da plate određenu cijenu za njega, no to ne znači da će vama proizvodnja i prodaja istog proizvoda biti financijski isplativa zato trebate dobro definirati troškove.
Krećemo u prve detaljne opise. To znači da ćete morati konkretno opisati svoj proizvod i/ili uslugu i njihovu proizvodnju odnosno razvoj. Kao prvo, to uključuje fizičke specifikacije, ali i koju će potrebu kupnjom tog proizvoda ili usluge krajnji kupac zadovoljiti.
U svakom slučaju, važno je znati objasniti proizvodni proces. U taj dio spada:
Uz troškove, uzmete li u obzir i ono što ćete istražiti o tržištu, u poslovnom modelu ćete isto tako navesti i koja su vaša očekivanja u vezi prodaje, ali i broja kupaca.
Iste informacije koje ste naveli o sebi morat ćete navesti i u vezi članova svog tima, ako ih imate, jer vještine i znanje ljudi uključenih u proces također mnogo govore o mogućnostima projekta ubuduće.
S obzirom na članove tima, bitno je definirati i njihove uloge u procesu proizvodnje, pogotovo ako kao poduzetnik ne planirate u prvoj godini zapošljavati radnike. U slučaju da ipak planirate u skoroj budućnosti naći radnike – morat ćete znati i koje kompetencije ćete od njih tražiti te koliku plaću im planirate osigurati.
U kontekstu tržišne opravdanosti trebate odgovoriti kakvi su trendovi na tržištu ili društvenoj zajednici u području vašeg projekta te koji segment tržišta želite zauzeti odnosno koja društvena područja planirate unaprijediti svojim projektom.
U ovom dijelu također svoje interese i vještine možete povezati s objašnjenjem zašto vam je baš to tržište ili društveno područje privlačno.
Kupci su ključan čimbenik uspjeha vašeg, kao i svi ostalih poslovnih projekata – stoga morate dobro istražiti što kupci žele. U svakom slučaju, trebate razgovarati s potencijalnim kupcima jer je njihovo mišljenje ključno za realizaciju vašeg poslovnog plana. Najvažnije je saznati jesu li vaši potencijalni kupci zainteresirani za vaš proizvod, koliko bi ga često kupovali i po kojoj cijeni.
Bitno je dobro istražiti zajedničke karakteristike i potrebe potencijalnih kupaca odnosno korisnika te koriste li se alternativama sličnih usluga/rješenja. Kada znate te informacije, lako ćete moći i definirati vašeg ciljanog kupca sa svim svojim različitostima – tada ćete najbolje moći definirati i ispuniti ovaj dio prijave.
Nakon što istražite općenito tržište, lako ćete moći procijeniti i kako vaša konkurencija trenutno zadovoljava potrebe potencijalnih kupaca te u čemu vi to možete bolje od njih.
Važno je analizirati koliko poduzeća već nudi proizvode koji zadovoljavaju istu potrebu kod kupaca, kakvi su ti njihovi proizvodi i po kojoj se cijeni prodaju. Osim broja poduzeća koja već posluju u djelatnosti koja je vama zanimljiva, bitno je znati i koliko ima poduzeća koja vam mogu biti dobavljači, distributeri, pa i kupci ako je vaš proizvod namijenjen i poslovnim korisnicima.
Prije svega je važno i da budete otvoreni u pogledu rizika koji su povezani s vašim projektom. Vaš zadatak ih je uspješno umanjiti, a ne zataškati. Stoga, od financijskih, tehničkih, ljudskih ili tržišnih – navedite koje rizike smatrate najvažnijima. Također, trebat ćete i istražiti mogu li navedeni rizici ozbiljnije ugroziti realizaciju projekta te na koji način vaše prednosti mogu nadmašiti te potencijalne rizike.
U prijavi ćete i konkretno morati objasniti kako ćete iskoristiti financijsku potporu te kako će vam ona pomoći u realizaciji projekta.
Za kraj, morat ćete navesti imate li i partnere te da li planirate neke poslovne suradnje. Tu ćete ukratko opisati načine oblika suradnje kako bi bilo jasno možete li na potporu partnera i podupiratelja računati.
Imaš razrađen plan za sve navedeno? Odaberi kategoriju svog projekta: društvo, kultura i znanost ili poduzetništvo i prijavi se do 10. srpnja 2019.!
The post Moj Zaba Start: Ima li vaš poslovni plan sve potrebno za 80, 100 ili 120 tisuća kuna? appeared first on Netokracija.
26/06/2019 09:17 AM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti