“Sad je o tom projektu lako pričati i rezimirati njegov uspjeh, no prava je istina da smo radili nešto što nikada prije nismo radili i da smo s puno toga jako riskirali.” – objašnjava mi Igor Strejček, novi direktor za Hrvatsku tehnološke tvrtke Microblink koja je samo prije nekoliko mjeseci najavila investiciju od preko 60 milijuna dolara. Projekt koji spominje je Erste mBanking predstavljen 2011. u kojem je po prvi put surađivao s Microblinkom, tada PhotoPayjem.
Unatoč godinama iskustva u industriji i Microblinkovim ambicioznim planovima, Igor o iskustvu svog prvog dana u novoj tvrtki ističe kako će mu u sjećanju ostati – kolega Hrvoje:
Bio je prvi koji me u ponedjeljak u 8 ujutro dočekao, što nije bilo planirano, a koji me spontanošću i jednostavnom komunikacijom jednostavno oduševio. A takva je atmosfera u cijelom timu, što mi je izvanredno!
Tipično za Igora, dugogodišnjeg direktora digitalnih kanala Erste banke čiji je tim pozicionirao tu banku kao vodeću digitalnu banku u Hrvatskoj kroz tada najnaprednije mobilno bankarstvo za iPhone i Android, a kasnije kroz KeksPay – projekt čiji ga je voditelj Dejan Donev naslijedio.
Iznenađujući broj danas vodećih hrvatskih tehnoloških tvrtki uključujući Microblink i Infinum svoje su reference gradili radeći s Ersteom stvari koje se tada nitko nije ni usudio.
Ne radi se samo o korištenju naprednih tehnologija u prilično konzervativnoj industriji prije pojave fintecha kao trenda, već i o suradnji jedne banke s izvođačima koji su za njihove pojmove bili mali i potencijalno riskantni. Znalo se s time banke surađuju, ali unatoč tome, Igor je riskirao svoju “profesionalnu” glavu vjerujući da mogu preskočiti konkurenciju.
Ukratko, bili smo pod pritiskom. I to onim pritiskom kad eksperimentirajući, ili sve zabrljate, ili se dogodi magija. Infinum smo izabrali na lokalnom tenderu jer smo bili usklađeni s vizijom kakvo mobilno bankarstvo želimo razviti. Bilo je izazovno dobiti odobrenje s obzirom da su oni tada bili startup, a mi smo ih angažirali na strateški važnom projektu.
Erste banka je u tom trenutku s jedne strane imala pritisak korisnika da izbace mobilno bankarstvo poput drugih velikih banaka, a s druge loše iskustvo s prethodnim projektom mobilnog bankarstva baziranog na Java platformi koju nisu htjeli ponoviti:
Car, Sabol i Strejček 2013. na Netokracijinoj OMGcommerce konferenciji. Marina FIlipovićBili smo svjesni da, ako značajno ne unaprijedimo korisničko iskustvo, nećemo ništa postići. Naravno da nitko ne želi ukucavati podatke za plaćanje računa na mobitelu.
Microblink – tadašnji PhotoPay u fazi startupa je upao u priču doslovce u zadnji čas, otkriva Igor:
Damir Sabol i ja smo u to vrijeme već skoro godinu dana pokušavali razviti rješenje vezano uz elektroničke račune, no za to se tržište jednostavno nije otvaralo.
Jedan dan mi je došao pokazati što su razvili kao demo vezano za skeniranje računa, a meni se upalila lampica da je upravo to ono što će naše mobilno bankarstvo učiniti atraktivnim za korisnike. To su bile sastavnice kasnijeg uspjeha. Bilo je fenomenalno vidjeti kako veliki IT odjel banke po prvi put sjedi na sastancima i surađuje s “klincima” iz dva startupa. Rezultat je bio i ostao – sjajan! ‘Slikaj i plati’ je postao sinonim za novi način plaćanja računa. Educirali smo cijelo tržište i postavili standard.
Igor ističe i kako je u suradnji jako pomoglo povjerenje koji je u njih ulijevao već tad jak Microblinkov tim kojem je implementacija PhotoPaya u Erste mobilno bankarstvo bilo ključan pilot projekt:
Damir, Izet, Jurica i Saša su bili vrlo predani te su nakon prve demo verzije uspjeli isporučiti dovoljno dobro rješenje koji je Infinum implementirao u aplikaciju. Bilo je tu puno sastanaka i probijanja leda jer smo se svi našli u nekoj novoj situaciji, ali u tome i je pravo uzbuđenje i izazov.
Iskreno, nitko od nas nije znao da pišemo povijest jer je taj projekt svim stranama kasnije donio velike koristi. Baš zato bih preporučio svojim kolegama u korporacijama da se ne boje eksperimentiranja. Zapravo, bolji izraz bi bio da dobro saslušaju ljude iz startupa i da im daju šansu. Naravno, uz jasan selekcijski pristup koji treba prije svega ciljati na kvalitetu i fokusiranost tima.
Na pitanje što smatra bitnim za uspjeh tima, Igor ističe i produktivno svađanje:
Potpuno isto što i u privatnom aspektu. Da smo prije svega jedni drugima tu kad je potrebno. Pošteno komuniciramo, pošteno pružimo najbolje od sebe da bi suradnja uspjela, pošteno i požrtvovno pomažemo izvući najbolje od tima i partnera. Pošteno se proveselimo svakom uspjehu, pošteno se posvađamo da bismo nešto raščistili. Isto tako, pošteno se i duboko ispričamo kad smo nešto (pošteno) zabrljali!
Za posljednju Igorovu izjavu mogu i osobno garantirati, s obzirom da se dobro sjećam kad smo nastavno na jednu problematičnu situaciju sjeli u kafić u dnu zgrade Erste banke nedaleko od mog Filozofskog fakulteta. Igor je htio da raščistimo situaciju te me, kao mladog novinara koji prati tehnološku industriju, naučio kako se itekako isplati biti iskren kad profesionalno zabrljate.
Takav pristup komunikaciji je Igora godinama dobro služio u razvoju timova koji su potom radili na velikim inovacijskim projektima, u kojima ih drugi nisu uspjevali sustići.
Dapače, razvoj timova smatra svojom strašću:
Mislim da svatko od nas ima u sebi strast za nečim. Ako je otkrije, sretan je što se može pronaći i iskazati u tome. Moja strast je u razvijanju timova koji imaju motivaciju i želju osmišljavati i razvijati nove digitalne proizvode. Za mene je u poslovnom smislu najveća sreća kad mi članovi tima kažu da im je drago što imaju priliku pokazati što mogu i znaju, da cijene što im pomažem kad zapne i što se zalažem da su i pošteno nagrađeni.
Na pitanje što bi savjetovao drugima koji žele razviti kvalitetne timove, Igor to svodi na povjerenje u kojem trebate prestati mikro-menadžerirati:
Vjerujte u svoj tim, dajte im jasno definiran i dovoljno velik prostor. Onaj veličine nogometnog igrališta. I pustite ih da se razigraju. Kad vam se žale, pažljivo ih saslušajte, ohrabrite i pomozite te im pružite priliku da se nastave razvijati.
Osnivačima koji žele poput tadašnjeg PhotoPayja uspješno surađivati s današnjim korporativnim partnerima savjetuje nekoliko stvari, napominjući da imate na umu da govori iz perspektive donedavnog korporativnog partnera, a ne startupera:
Da sam uspio osnovati startup bio bih mjerodavan poslati neku veliku poruku. Ovako mogu samo reći generalno – ideju jasno komunicirajte, prototip (MVP) prilagodite onome kome nudite suradnju, budite od riječi i ne pravite se veliki, kao da već sve znate. Vaša iskrenost i autentičnost su neprocjenjivo vrijedni.
Microblink je u deset godina napredovao daleko od startupa koji je bio, kad su Damir Sabol i Igor po prvi put razgovarali o potencijalu tehnologije računalnog vida, ali ta energija se prema Igoru i dalje osjeti:
U Microblinku je jedan dan kao cijeli tjedan u prijašnjim kompanijama u kojima sam radio. Prirodno je da moram pohvatati puno stvari pa mi na to odlazi puno vremena, no produktivnost Microblinkovog tima je izvanredna. Prvi dan su mi priredili jako topli doček – uređeni ured, sva oprema spremna, onboardali me na sve komunikacijske kanale te sam se javio cijelom timu na Slacku, s obzirom na to da nas većina još uvijek radi od doma.
Kao najveći izazov u svojoj novoj poziciji vidi privlačenje stručnjaka potrebnih za nastavak Microblinkovog rasta:
Rastemo nevjerojatnom brzinom, a tržište ima vrlo ograničenu ponudu AI znanja. Ali zato koristim ovu priliku istaknuti koliko su važni odgoj i obrazovanje, poticanje djece na proaktivnost i kreativno razmišljanje da jednog dana možda i oni rade u Microblinku!
Faza u kojoj profesionalni menadžer treba naslijediti osnivače u daljnjem vođenju tehnološke tvrtke jedna je od najosjetljivijih. Za razliku od Silicijske doline gdje postoji višegodišnja tradicija i iskustvo u nalaženju takvih kadrova, kao što je Eric Schmidt bio za Googleove osnivače Larryja Pagea i Sergeya Brina (Schmidt već godinama nije na čelu Googlea, ali ni Alphabeta), u Hrvatskoj su takvi primjeri još rijetki. Primjerice, Luka Abrus je kao direktor uspješno naslijedio Viktora Marohnića u Fiveu koji je prošli tjedan akviziran za 250 milijuna kuna.
Na čelu većine vodećih hrvatskih tehnoloških tvrtki i dalje su njihovi osnivači, tako da će Microblinkov novi direktor biti primjer za sljedeću fazu razvoja industrije. Naravno, na globalnoj razini će Microblink voditi globalni izvršni direktor Darren Bassman, ali vođenje Microblinka u Hrvatskoj, u vrijeme najveće konkurencije za talentom, nije mali zadatak, dapače.
Ali Igor smatra da je prepoznao dobru priliku, čime zatvara prijašnji poslovni odnos i bitnu etapu svoje karijere:
Ponekad neki proizvod, projekt pa i poslovni odnos treba završiti, koliko god to teško pada. Drugo je prepoznati onu pravu priliku, koja omogućuje najbolji rezultat jer takve prilike u pravilu ne dolaze na glavni ulaz i s fanfarama, nego potiho, i često puta od osobe od koje se najmanje nadaš. To me prisiljava biti “malim” i poniznim. Zbog toga svaku osobu koja mi ima nešto za reći doživljavam kao priliku da zajedno stvorimo nešto veliko.
Saslušavanje Damira Sabola pretočilo se ne samo u dio uspješnog projekta koji je definirao Igorovu karijeru, nego stvorio i priliku koju skoro deset godina kasnije – nije mogao odbiti:
S obzirom na to da sam do sada odbio pregršt raznih poslovnih ponuda i suradnji, uvijek se pitam nije li neka od njih mogla biti priča poput našeg PhotoPaya? Jer nitko od nas ne može ulaziti u svaki detalj, nismo ni ‘Superman’, a ni ‘Superwoman’.
09/03/2021 10:57 AM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti