Nakon duljeg perioda, ponovo na testu jedan Noa uređaj. Ovoga puta to je Noa N7, model kojeg smo upoznali u veljači, na službenom predstavljanju na MWC-u u Barceloni. Od tada je proteklo relativno puno vremena, pa se nadamo da je potrošeno na doradu i peglanje, tako da sada na testu imamo uređaj s konačnom verzijom softvera.
Noa N7, kao što je tada najavljeno, smješten je srednje u niži cjenovni rang, ali to ne znači da će vas zakinuti za neke stavke koje posjeduju skuplji modeli. Dolazi u sjajnom, prilično atraktivnom keramičkom kućištu, i to u trendovskoj plavoj boji. Karakterizira ga izdužen 5,7-inčni zaslon u omjeru 18:9 s vrlo tankim rubovima.
Ispod haube donosi osmerojezgreni procesor, čak 4 GB RAM-a i 64 GB interne memorije, što je inače obilježje daleko skupljih modela. Tu je još Android 8.1, DTS certifikacija zvuka, dvostruka kamera, ali i jedinstveno NOA Element jamstvo, poznato po pokrivanju troškova fizičkog oštećenja uzrokovanog krivnjom samog korisnika.
Vrijedi li sve ovo 1999,00 kuna, koliko cijena Noe N7 iznosi u slobodnoj prodaji, potrudili smo se doznati u recenziji koja slijedi u nastavku.
Mobiteli u zadnjih nekoliko godina su toliko počeli nalikovati jedan drugome, da je sada i znalcu teško zaključiti o kojem se radi, ako ga ugleda na npr. susjednom stolu u kafiću. Ništa drukčija priča nije ni s ovim uređajem, koji sliči na Galaxy S8 (ili S9), zbog sjajnog plavo kućišta možda na Honor 10 (ali bez zuba) ili na bilo koji drugi smartfon novijeg datuma.
Sjajeća plava boja kućišta zaista djeluje impresivno i vrlo je velika vjerojatnost da će privlačiti poglede, kako na stolovima kafića ili na šankovima, tako i na ulici. Interesantan je podatak da je materijal izrade kućišta – keramika, što u ovom cjenovnom razredu, u ovom trenutku, vjerojatno nećete naći. Keramika sama po sebi daje dodatnu dozu profinjenosti pa i spomenuti sjaj plave boje ovdje izgleda specifično. Još bolje je to što ova keramika nije toliko klizava kao neke druge.
Dimenzije uređaja odgovaraju ostalim u novoj 5,7, odnosno 5,8-inčnoj gabaritnoj kategoriji, koja se zbog promijenjenog omjera stranica zaslona razlikuje od stare, tj. manja je. Tako zahvaljujući novom omjeru, ali i dodatno smanjenom “mesu”, ogroman dio prednje površine je prekriven zaslonom.
Ono što mi se ne sviđa je smještaj fizičkih tipki. Naime, i tipka za uključivanje/isključivanje i dvodijelna za podešavanje glasnoće nalaze se na vrhu lijevog boka, što je malko neprirodno s obzirom da sam navikao imati ih na desnom, ili barem jednu od njih na toj strani. Naravno, navika će učiniti svoje i to je jedna od onih stavki zbog koje se ne biste trebali zabrinjavati.
Treba reći da je kućište na rubovima blago zakrivljeno, kako straga, tako i sprijeda (2,5D zaslon), zbog čega izvrsno leži u ruci, ali je zbog keramičke površine istovremeno i klizavo, no opet manje nego u slučaju brušenog aluminija.
Na dnu nalazimo vanjski zvučnik, 3,5 mm audio utor i micro USB utor za punjenje i povezivanje, što je za svaku kritiku, budući da s novim USB-C utorom već neko vrijeme dolaze i jeftiniji uređaji. Međutim, s obzirom da je u opticaju još uvijek velik broj micro USB punjača, imat ćete velike šanse za napuniti uređaj ako u nekom kafiću ostanete prazne baterije.
Desna strana sadrži ladicu za dvije SIM kartice, od kojih se jedna može iskoristiti i za microSD memorijsku karticu. Na stražnjoj strani nalazimo dvostruku kameru i dvostruku bljeskalicu, a ispod njih vrlo brz i precizan čitač otisaka prstiju. Pored njega, za otključavanje uređaja tu je još i prilično brz i precizan Face unlock.
Recimo i to da u prodajnom pakiranju dolazi i tanka prozirna silikonska maskica, koja, bez brige, neće skriti sveopće blještavo plavetnilo kućišta, što možete vidjeti i na priloženim fotografijama.
Noa N7 dolazi sa zaslono
17/06/2018 11:36 AM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti