Nokia 5.3 – Recenzija - Android

Get it on Google Play

Nokia 5.3 – Recenzija - Android

Nositelj licence za Nokia smartfone HMD Global sa svakom iteracijom nove serije Nokia uređaja donosi neka nova poboljšanja, a ove godine osvježena je i Nokia 5 serija uređaja predstavljanjem Nokije 5.3. Nokia 5.3 pokriva srednje niže cjenovno tržište. Dolazi sa dizajnom koji dijeli neke elementa sa 5G modelom Nokijom 8.3, ali u mnogo pristupačnijem izdanju. […]

Nositelj licence za Nokia smartfone HMD Global sa svakom iteracijom nove serije Nokia uređaja donosi neka nova poboljšanja, a ove godine osvježena je i Nokia 5 serija uređaja predstavljanjem Nokije 5.3.

Nokia 5.3 pokriva srednje niže cjenovno tržište. Dolazi sa dizajnom koji dijeli neke elementa sa 5G modelom Nokijom 8.3, ali u mnogo pristupačnijem izdanju. Ima 6,55-inčnim zaslon, Snapdragon 655 SoC, 3GB radne memorije, 64GB interne memorije, Android One koji donosi trogodišnju garanciju nadogradnji te cijenu od nekih 1500 kuna, sve upakirano u lijepo dizajniranom kućištu.

 

GLAVNE KARAKTERISTIKE

Dimenzije
164,3 x 76,6 x 8,5 mm

Masa
185 grama

Zaslon
6,65″ LCD, 720 x 1600, 268 ppi

SoC
Qualcomm Snapdragon 665

GPU
Adreno 610

RAM
4 GB

Interna memorija
64 GB

MicroSD
Da

Stereo zvučnici
Ne

Otporan na vodu
Ne

Brzo/bežično/reverzibilno punjenje
Ne, 10W/Ne/Ne

OS
Android 10 (Android One)

Kamera
13 MP primarna, 5 MP ultraširokokutna, 2 MP macro, 2MP senzor dubine

Prednja kamera
8 MP

Baterija
4000 mAh

Cijena
1709,05

Ustupio
HMD Global

PREDNOSTI
NEDOSTACI

Dizajn i kvaliteta izrade
Nema FullHD zaslon

OS bez bloatwarea, s 3 godine ažuriranja
Sporije punjenje

Sposobna primarna kamera
Loša širokokutna i macro kamera

Autonomija

Dizajan, kućište i rukovanje

Nokia 5.3 nastavlja dizajnerski jezik koji smo vidjeli prošle godine s Nokijom 6.2 i 7.2, a to je da na prednjoj strani imamo zaslon za suzom ispod kojeg se nalazi Nokia logo, a na stražnjoj strani nalazimo okrugli modul kamere, kakvog je Nokia nekad davno imala na Lumia uređajima.

Na prednjoj strani nalazimo 6,55-inčni zaslon koji na vrhu ima suzu u koju je smještena 8MP prednja kamera i relativno male rubove oko zaslona, osim onog ispod zaslona gdje se nalazi Nokia logo kojeg je HMD-u bitno istaknuti jer danas većina uređaja izgleda isto s prednje strane. Iznad kamere imamo slušalicu za pozive koje je zaštićena metalnom rešetkom.

Prijelaz između Gorilla Glass zaštitnog stakla i polikarbonatnog okvira odlično je odrađen, kao i između okvira i plastične poleđine. Na desnoj strani uređaja nalaze se tipke za reguliranje glasnoće i tipka za paljenje koja u sebi ima notifikacijski LED, dok na lijevoj strani imamo posebnu tipku za pozivanje Google Asistenta (može se isključiti u Postavke->Sustav->Geste) i utor za nanoSIM i memorijsku karticu. Na vrhu uređaja nalazimo mikrofon i 3,5 mm utor za slušalice, a na dnu USB Tip C utor za punjenje, mikrofon i vanjski zvučnik.

Danas je poleđina uređaja dizajnerski najveći razlikovni faktor, a Nokia 5.3 dolazi s matiranom poleđinom, što je ugodna promjena u odnosu na većinu tržišta sa sjajnim poleđinama. Četiri kamere integrirane su u kružni modul u čijem se centru nalazi LED bljeskalica. Ispod kamera nalazimo senzor otiska prsta koji je relativno male površine, ali različite teksture od ostatka poleđine pa ga je lako prepoznati pod prstom. Na poleđini još nalazimo Nokia brend te oznaku EU certikakta, podatke o proizvođaču i uređaju.

Uređaj dobro leži u ruci i ugodan je za korištenje tijekom dužeg vremena zbog zaobljenih rubova, kao i relativno male mase od 185g.

Zaslon

Uređaji niže cjenovne kategorije igra su kompromisa za većinu proizvođača, a Nokia Mobile je najveći kompromis kod Nokije 5.3 napravila upravo na zaslonu. LCD zaslon veličine 6,55-inča dolazi u HD+ rezoluciji, odnosno 720 x 1600 piksela, što daje 268 piksela po inču. Zaslon je prekriven Gorilla Glass 3 zaštitnim staklom, a postiže maksimalnu svjetlinu odo oko 450 nits, što je dovoljno za uporabu na dnevnom svjetlu.

Bilo bi mnogo bolje da je zaslon FullHD rezolucije, no nakon nekog vremena oko se navikne. Prikaz boja i kontrast je dosta dobar, odnosno nema one ispranosti kakvu smo na primjer mogli vidjeti kod Nokije 2.4 koja ima zaslon identičnih specifikacija, ali je vidljivo da je ovaj na 5.3 bolji.

Hardver, performanse i povezivanje

U Nokiju 5.3 ugrađen je Snapdragon 665 procesor koji radi u kombinaciji sa 3GB radne memorije. Snapdragon 665 predstavljen je početkom prošle godine i izrađen je u 11nm procesu te ima procesor koji se sastoji od 4 Kyro 260 Gold jezgre na radnom taktu od 2GHz i 4 Kyro 260 Silver jezgre na maksimalnom radnom taktu od 1,8GHz. Spomenuti SoC koristi Adreno 610 kao grafički procesor. Osim u konfiguraciji sa 4GB DDR4 radne memorije i 64GB interne memorije, Nokia 5.3 na nekim je tržištima dostupna sa 3GB, odnosno 6GB radne memorije. Interna memorije proširiva je MicroSD karticom do 512GB.

Snapdragon 665 dovoljno je snažan za pokretanje popularnijih igara, dok su performanse tijekom svakodnevnog korištenja solidne za cjenovnu kategoriju. Osobno nisam imao problema sa stabilnosti prilikom uobičajnog korištenja, no osjeti se da je uređaj sporiji ako dolazite s nekog flagship modela.

Dobra stvar je što Nokia 5.3 podržava NFC, tako da se može koristiti za beskontaktna plaćanje preko Google Paya. Ostale značajke povezivosti su WiFi 5, BT 4.2, GPS, USB-OTG, FM Radio, a tu je i 3,5mm utor za slušalice. Zvuk prilikom poziva je dobar, iako bi mogao biti i bolji. Izolacija od vanjske buke dobro funkcionira pa prilikom razgovaranja uz prometnicu ni sa jedne strane razgovora nije bilo problema.

Softver

Nokia Mobile odana je Googleu i njegovom Android One programu. Tako je i Nokia 5.3 član Android One programa koji garantira dvije godine Android nadogradnji i 3 godine sigurnosnih zakrpa. Specifičnost Android One programa jest što sve promjene u softveru treba odobriti Google, pa Nokia smartfoni imaju sučelje identično Google Pixel telefonima, ali nedostatak toga jest što drugi proizvođači u vlastita sučelja ugrađuju mnogo više značajki, koje bi korisnici Android One uređaja trebali u obliku alternative tražiti u trgovini.

Nokia 5.3 dolazi s Androidom 10, a do kraja ove godine ili početkom sljedeće bi trebala dobiti i Android 11 nadogradnju. Dvije aplikacije koje Nokia Mobile predinstalira na svoje uređaje su „My phone“ aplikacija i aplikacija za kameru. My phone aplikacija nudi mogućnosti pregledavanja jamstva, kontaktiranja službe za korisnike, pregledavanje Nokia Community foruma i sl. O kamera aplikaciji bit će nešto više rečeno u odjeljku o kameri.

Neke korisne geste koje ima uređaj su mogućnost buđenja zaslona dvostrukim tapkanjem, spuštanje notifikacijskog centra povlačenjem senzora otiska prsta, a jako je praktična ugrađena LED-ica za obavijesti u tipku za paljenje, već kada uređaj nema „Always On“ zaslon. Ostale značajke identične su onome što imaju svi Android uređaji, poput tamne teme, digitalne ravnoteže, opcije noćnog svjetla zaslona i slično. Kako koristi ugrađenu Google Messages aplikaciju za poruke, Nokia 5.3 u startu ima podršku za Goolge RCS standard, što znači slanje poruka preko interneta s kompatibilnim uređajima.

Kamera

Ako brojimo i prednju kameru, Nokia 5.3 dolazi sa 5 različitih kamera, što za današnje standarde i nije nešto čudno. Nije ni za Nokijine standarde, ako se sjetimo da je Nokia 9 PureView predstavljena u veljači prošle godine imala ukupno 6 kamera. Na poleđini Nokije 5.3 možemo pronaći primarnu 13MP kameru s otvorom blende f/1.8, 5MP ultraširokokutnu kameru, 2MP macro kameru i 2MP seznor dubine.

Primarna kamera daje dosta dobre rezultate pri dnevnom fotografiranju, uz preciznu reprodukciju boja, dobar dinamički raspon i oštrinu. Kamera podržava i „Night mode“, odnosno noćni način snimanja koji traje nekih 3-5 sekundi i u uvjetima smanjenog osvjetljenja daje iskoristive fotografije. Ne toliko iskoristive su 5MP ultraširokokuta i 2MP macro kamera, koje mogu producirati prolazne fotografije u dnevnim uvjetima, no uz neprecizan prikaz boja i dosta distorzije na rubovima. Prednja kamera daje dobre fotografije po danu, dok u noćnim uvjetima ima više digitalnog šuma, što je i za očekivati.

Primjeri fotografija

22/11/2020 04:18 PM