Vjerujem da postoje različita mišljenja o tome kako izgleda jedan radni dan u životu poslovnog analitičara. Moram priznati, nisam ni sam siguran kako izgleda sa stajališta mojih kolega iz drugih odjela. Danas ću vam nastojati što bolje prikazati jedan svoj uobičajeni ponedjeljak.
The post Dan poslovnog analitičara u Data Warehouseu Raiffeisen banke appeared first on Netokracija.
Ponedjeljak je. Ispijam prvu jutarnju kavu i prolazim sve proceduralne lozinke prije nego što uspijevam upaliti Outlook. Odmah uočavam Etelkin mail: „hitno je, molim Vas pomoć“. Etelka, voditeljica poslovnih analitičara, zatražila je listu referentnih kamatnih stopa na 31.12.2019. koje su se koristile u primljenim depozitima aktivnim na spomenuti datum, prema tipu klijenta, a na hitan upit iz HNB-a.
Kontaktiram kolegicu Maju koja je prije dolaska u Data Warehouse (DWH) dugi niz godina radila u financijama i najbolje poznaje taj dio, ali i Zorana, voditelja DWH tima, kako bismo provjerili na koji način možemo doći do podataka. Zaključujemo da odgovornost pripada Business Intelligence odjelu, budući da on priprema podatke za kreiranje izvještaja, dok je DWH centralno mjesto skladištenja svih podataka.
Već je 9.30, vrijeme je za naš standardni polusatni DWH standup. U odnosu na moj prethodni posao u financijama, gdje dođeš na posao i jednostavno radiš bez prevelike interakcije, DWH standup je pravo osvježenje.
Ponedjeljkom i četvrtkom, DWH standup nas doslovce dovodi do ustajanja sa stolica kako bismo jedni drugima prenijeli što trenutno radimo, s kojim poteškoćama se susrećemo, odnosno – tu smo jedni za druge, da se čujemo i jedni drugima pojednostavimo posao, ovisno o znanju i iskustvu po pojedinim segmentima poslovanja.
U vremenu kada je rad iz ureda u potpunosti postao rad od kuće, DWH standup se odvija putem Teamsa, svakako ništa manje kvalitetan. Danas od kolege Marka saznajem da je konačno odradio testiranje podataka za OFSU. Sa smiješkom prihvaćam tu informaciju za što sam se inicijatorici zahtjeva Ireni obvezao da će biti gotovo već prošlog tjedna.
Jedan od najodgovornijih zadataka poslovnog analitičara je svakako osigurati da usluga koja proizlazi iz DWH u potpunosti zadovoljava potrebe korisnika, odnosno cilj je pravovremeno i ispravno riješiti JIRA zahtjeve na zadovoljstvo inicijatora. JIRA zahtjevi su događaji koji uzrokuju prekid ili smanjenje kvalitete usluge korisnicima, odnosno bilo koje uočene potencijalne neispravnosti koje bi mogle dovesti do nezadovoljstva korisnika ili zahtjevi s ciljem unapređenja.
JIRA zahtjeve postavljaju inicijatori, odnosno moji kolege iz drugih organizacijskih dijelova banke. S druge strane je development koji je zadužen za rješavanje zahtjeva. Zbog toga je važno da budem dobar koordinator. Koordinacija između inicijatora i developmenta definitivno zahtjeva svakodnevnu aktivnu komunikaciju. Moram priznati da mi pozicija BA zaista ostvaruje želju za timskim radom.
Standup je gotov. Otvaram DWH backlog, prikaz svih JIRA zahtjeva za rješavanje od strane DWH, te provjeravam koliko je novih zahtjeva otvoreno u odnosu na jučer, odnosno da li ima koja pristigla inicijativa. S obzirom na to da radimo agilno, dogovor je sa Zokijem, da mu pomažem u dodjeljivanju taskova, te raspodjeli resursa.
Dodjeljivanje zahtjeva za mene je bio popriličan izazov. Obzirom na kratko vrijeme koje sam proveo u DWH, odnosno u svakodnevnom upoznavanju znanja drugih kolega, pronaći osobu koja će najbrže i najkvalitetnije istražiti i riješiti problem nije uvijek jednostavno. Međutim, današnja digitalna ekonomija omogućuje brze odgovore na gotova sva pitanja.
Pregledom dosadašnjih JIRA zahtjeva prema organizacijskim jedinicama na koje se odnose i kolega koji su iste rješavali izvukao sam statistiku rješavatelja zahtjeva po područjima. Ipak ću reći kako je moja analiza ponekad nedovoljna s obzirom na angažiranost kolega i hitnost zahtjeva te se pozvati na možda već dosadnu izjavu kako je danas komunikacija u svemu ključ uspjeha – jer u mom poslu zaista je. Analizom backloga, kolegi Kristijanu su sretno pripala tri zahtjeva, budući da su se svi odnosili na Days past due brojače, a to je njegova uža specijalnost.
Krećem s razradom. Odmah se razuvjeravam da je u mom poslu bilo što dosadno i repetitivno. Svaki zahtjev koji zahtijeva analizu je događaj koji do sada nismo imali. Potpuno oduševljenje u odnosu na prethodni posao u financijama koji se sastojao u kreiranju istih dnevnih, mjesečnih ili kvartalnih izvješća.
Budući da je upravo razvijena nova aplikacija koja brine o skrbničkim računima, potrebno je izraditi tehničku specifikaciju mapiranja na koji način promijeniti GROUP_ACCOUNT_TYPE_ID kako bi se popunilo stanje u account balance tablici, te kolegama dalo ispravan rezultat u izvještajima koje kreiraju. Analizom pomoću Toad alata dolazim do zaključka da sve partije možemo povezati preko product coda te im dodijeliti jedan identifikacijski broj.
Kolegama developerima šaljem specifikaciju na rješavanje, dok se ja vraćam na „papirologiju“ odnosno prezentiranja rješenja te prioritizaciju inicijatorima.
Ponedjeljkom je važno kontaktirati kolege koji rade na prioritiziranim zahtjevima, odnosno zahtjevima najvišeg prioriteta rješavanja. O prioritetnosti je riječ bila u petak, gdje smo na sastanku s vlasnicima podataka/inicijatorima zahtjeva definirali „goruće“ zahtjeve te ih rangirali po važnosti rješavanja.
Sve što saznam, promptno prosljeđujem inicijatorima kako bi znali u kojoj fazi se nalazi rješavanje njihovog zahtjeva, odnosno, ako je potrebno, inicijatorima prosljeđujem upite developmenta koji su gotovo uvijek vezani uz nedostatak informacija o prijavljenom incidentu.
Dan nikada nije gotov dok direktoru ne isporučim trend realizacije JIRA zahtjeva. Moja uloga je da se realizacija zahtjeva popravlja, odnosno, onih gotovih mora biti sve više.
Moram priznati, kada sam došao u DWH i napravio prve analize zahtjeva prema vremenu kreiranja, očekivao sam da će najstariji biti 2 do 3 mjeseca pa me iznenadila činjenica da sam si rezultate prvotno morao prikazati po godinama.
Shvatio sam da governance i demand proces ne funkcionira najbolje, odnosno da nije postavljen na dobrim temeljima. Moja jedina misao bila je, „ovdje se ne komunicira dovoljno“. I zaista je tako bilo. Riješili smo to agilnim pristupom, kanban pločom, transparentošću te jasnim praćenjem i izvještavanjem svih business ownera o tijeku prijavljenih zahtjeva te definiranjem realnih rokova.
Važno je da svi razumijemo viziju i cilj, odnosno gledamo DWH backlog kao mjesto na kojem se nalaze poteškoće koje moramo željeti pravovremeno rješavati i kolegama iz drugih dijelova banke donositi benefit. Zbog toga moram biti još bolji u svom poslu. Bolji znači ponekad i dosadan onima koji rješavaju zahtjeve, ali sve s ciljem poboljšanja trenda.
Odnos pristiglih i riješenih JIRA zahtjeva od strane DWH.Na kraju dana, kao i još barem trideset puta u toku dana ako nisam do sada spomenuo, provjeravam Outlook. Nisam spomenuo pauzu za ručak, ona uglavnom ovisi o kombinaciji rasporeda poziva, mojoj gladi i dogovoru s kolegama, odnosno sada, sa ženom. Trenutno na pauzu za ručak, kao i na kraju radnog dana odlazim samo par koraka dalje, iz svoje improvizirane radne sobe u obiteljski život, ali važno je da posao odradimo kako treba, a danas, uz malo volje i WiFi to zaista možemo bilo gdje.
The post Dan poslovnog analitičara u Data Warehouseu Raiffeisen banke appeared first on Netokracija.
13/11/2020 11:30 AM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti