Xiaomijev podbrend Poco svijetu se predstavio prije više od dvije godine uređajem Pocophone F1, koji je za povoljnu cijenu nudio flagship specifikacije, odnosno najbolji procesor tada na tržištu. Duže vrijeme se čekao „pravi“ nasljednik Poca F1, pa smo tako za globalno tržište vidjeli Poco F2 Pro i Poco X3 NFC. F2 Pro zadržao je „top“ procesor, no uz povećanje cijene u odnosu na originalni F1, dok je X3 NFC ponudio nešto pristupačniji uređaj s odličnim specifikacijama.
Najnovije širenje portfelja Poco proizvoda donijelo nam je Poco M3 model, koji cilja na cjenovno pristupačni razred od 150 eura. Za ovu cjenovnu kategoriju, Xiaomi se potrudio upakirati dosta dobre specifikacije poput zaslona FullHD+ rezolucije, solidnog procesora, ogromne 6000mAh baterije, a tu je i oku ugodan dizajn, kao i uključivanje zaštite za zaslon i maske u prodajnom pakiranju uređaja. I punjača također.
Poco M3 dolazi u plastičnom kućištu, što i nije tako čudno za ovu cjenovnu klasu. Ono što je „čudno“ i ujedno pohvalno jest što se Xiaomi nije odlučio imitirati staklo na poleđini poliranjem plastike, što rezultira magnetom za otiske prstiju, nego se odlučio za teksturu na poleđini koja podsjeća na imitaciju kože. Osim što je manje klizava, hrapava tekstura je dosta ugodna prilikom korištenja uređaja, a i izgleda atraktivno podsjećajući na kožu.
Ono što nije toliko ugodno je plastični okvir koje je pomalo nazubljen, pa daje neki oštar dojam pri podizanju uređaja. Tu je vidljivo da nedostaje neka finija obrada koju na primjer ima Nokia na svojim jeftinim uređajima, ali s druge strane ogromna većina korisnika upotrijebit će uz uređaj dobivenu masku i praktički tu staju svi ergonomski problemi s kućištem.
Na prednjoj strani uređaja nalazimo 6,53-inčni zaslon sa suzom na vrhu i malim rubovima oko zaslona. Na desnu stranu Xiaomi se odlučio ugraditi bočni senzor otiska prsta koji služi i kao tipka za otključavanje uređaja, a iznad se nalaze tipke za pojačavanje i smanjivanje glasnoće. Senzor otiska prsta, odnosno tipka za otključavanje ima baš plastičan klik, što se moglo za očekivati i nije toliko brz ni precizan koliko sam očekivao. Naime, u dvotjednom korištenju često sam iskusio da kada koristim opciju da senzor radi na pritisak moram dvaput pritiskati jer često prvi pokušaj na očita, a kad je otključavanje na dodir susreo sam se sa previše slučajnih dodira. Za ovu cjenovnu kategoriju ne mogu nazvati ovo nekim problemom, ali gledajući recimo Huawei uređaje s bočnim senzorom, vidljivo je da je riječ o jeftinijem rješenju kod Poca.
Na lijevoj strani uređaja nalazimo utor za dvije nano SIM kartice i microSD karticu. Na vrhu uređaja ugrađen je 3,5mm izlaz za slušalice, IR blaster te mikrofon. Na dnu imamo USB Tip C port za punjenje i prijenos podataka, kao i zvučnik. Pohvalno je što Poco M3 zapravo ima stereo zvučnike, odnosno prilikom slušanja glazbe zvuk producira i slušalica za pozive, kao i vanjski zvučnik na dnu uređaja. Na dnu uređaja još je i mikrofon za pozive.
Osim fine obrade na poleđini, Xiaomi je ugradio i trostruku kameru, o čemu će nešto više biti riječi u zasebnom dijelu recenzije. Zanimljivo je dizajnersko rješenje okupiranja praktički cijele širine uređaja velikom crnom plohom na kojom je velikim slovima istaknuto „POCO“. Malo kičasto, ali zapravo daje neku jedinstvenost uređaju i sviđa mi se čisto jer je Xiaomi ovdje htio biti drugačiji. Ta crna ploha blago je izdignuta od ostatka poleđine, no tu je i dalje prisutna grba kamere. Pri korištenju na stolu, uređaj se izuzetno malo klacka, a ako koristite masku, eliminirate klackanje u potpunosti.
Dimenzija Poca M3 iznose 162,3 x 77,3 x 9,6mm, uz masu od 198 grama. Dakle riječ je o relativno velikom uređaju, sa solidnom masom. U ruci lijepo leži, izuzev nazubljenih bočnih strana, koje eliminiramo korištenjem zaštitne maske. Sve u svemu, uređaj se doima solidno izrađen bez ikakvih škripanja ili šuškanja prilikom jačeg stiskanja, a dostupan je u atraktivnim bojama što ostavlja još bolji dojam.
Zaslon dijagonale 6,53 inča ima FullHD+ rezoluciju, što je odlična stvar u ovom cjenovnom segmentu. Rezolucija od 1080 x 2340 piksela na dijagonalu od 6,53 inča daje gustoću od 395 piksela po inču. Zaslon je IPS LCD tipa, uz deklariranu maksimalnu svjetlinu od 400 nita, a prekriven je Gorilla Glass 3 zaštitnim slojem.
Sam prikaz boja ok je za ovu cjenovnu klasu, a zahvaljujući „visokoj“ rezoluciji veliki zaslon poprilično je ugodan za konzumiranje sadržaja. Boje se čine malo isprane, na nakon par dana lako se naviknete. Prelazak sa nekakvog flagship OLED zaslona na ovaj svakako će se osjetiti, ali nakon par dana isključivo
06/02/2021 03:29 PM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti