Zvuk je za mene uvijek bio važniji od slike. Dobre slušalice, dobri zvučnici i visoka kvaliteta audio snimki uvijek su me obradovali mnogo više nego bolja rezolucija monitora ili drugih ekrana. Jednostavno, ne postoji mnogo osjećaja koje možete usporediti sa slušanjem dobre glazbe na dobroj opremi, iako to često znači i da trebate dati mnogo novca za to.
Upravo zbog toga malo je tužno što smo se danas nekako zadovoljili prosjekom. Apple AirPods su super tehnološko rješenje, ali ne zvuče ni približno dobro kao “prave” žične slušalice, pa čak ni kao neka konkurencija u istom bežičnom rangu i to smo prihvatili kao stvarnost. A kada bi i tražili jedan uređaj koji pokriva većinu zahtjeva i odlično iskustvo korištenja, kao što su AirPods Max, za Appleov brend moramo dati 5 tisuća kuna što je velikoj većini izvan budžeta.
Zato sam bio posebno zainteresiran za testiranje jedne druge audio poslastice – Sonos One pametnih zvučnika, uz još par razloga. Jedan od njih je i taj što u početku nisam vidio ni zašto bi mi bili zanimljivi ni zašto bi netko platio oko 1500 kuna za običan zvučnik kada može kupiti IKEA Eneby za tristotinjak kuna.
U ovom tekstu objasnit ću vam jesu li me moje prve sumnje zavarale…
Sami Sonos zvučnici daju distinktivnu “Apple” vibru kada ih otvorite. Sve je tu: bijela kutija, bijeli uređaj koji je mnogo teži nego što bi vam se činilo i koji izgleda kao nešto što bi složili inženjeri iz Cupertina. Ipak, radi se o nečem posve drugačijem.
Zvučnik je visok otprilike 15cm i ima oko dva kilograma, a ako želite u njega možete direktno ukopčati ethernet kabel i tako ga spojiti s internetom. Na vrhu se nalaze gumb za pauziranje i puštanje glazbe, kao i dva koja možete sami programirati, iako tijekom svog korištenja zaista nisam imao potrebe uopće dirati zvučnik jer sam sve radio preko aplikacije.
Sonos One SL mogao bi se nazvati “retro” tehnologijom u nekom širem smislu te riječi, iako se radi o vrlo moćnom uređaju. Naime, dok danas gotovo svaki komad audio opreme ima neku vrstu podrške za digitalne asistente kao što su Siri, Alexa i Google Assistant, One SL to ne podržava. Za mene je to plus jer jednostavno nemam praksu razgovora s digitalnim asistentima pa mi ta značajka ne nedostaje. Zapravo, One SL uopće nema mikrofon što je glavna razlika između njega i modela One.
Također, Sonos aplikacije dostupne su na svim platformama, a zanimljivo je kako okupljaju sve moguće servise na jedno mjesto. Recimo, ako na mobitelu ili računalu imate spremljenu glazbu, Sonos će vam, kada pretražujete, pokazati rezultate iz svih izvora – Spotifya, hard diska i tako dalje. Ovo je zaista zanimljiva mogućnost koja radi na svim platformama, iako možete posebno pretraživati samo glazbu s mobitela ili Spotifya ili neke druge streaming platforme.
One SL uistinu izgleda kao nešto što su dizajnirali u Appleu, a ovo se osjeti i tijekom svakodnevnog korištenja.Kada zvučnik prvi puta priključite u struju (mora uvijek biti ukopčan i dolazi sa svojim kabelom), pokreće se proces uparivanja s mobitelom ili računalom, za što vam treba Sonos aplikacija i korisnički račun. Zvučnik se s mobitelom upari pomoću bluetootha, a kada jednom upamti vašu bežičnu mrežu radit će gdje god ga u stanu stavite. Sam proces spajanja je zaista jednostavan i traje možda minutu ili dvije, a potom možete koristiti Sonos aplikaciju za kontrolu svega ostalog na zvučniku. Trebat ćete i dati ime zvučniku, odnosno označiti u kojoj je sobi kako biste kasnije mogli eventualno kontrolirati zvuk u nekoliko soba ako imate više jedinica.
Iako je Sonos aplikacija glavno mjesto za kontrolu, ja sam za slušanje glazbe koristio Spotify koji se brzo spoji unutar glavne aplikacije. A kad smo kod toga, moram priznati, Spotify integracija na Androidu me nije oduševila jer Spotify kojem pristupate unutar Sonosa izgleda nešto drugačije i do nekih značajki (poput liste pjesama koje ste označili srcem, liked songs) nije isprva najlakše doći jer se nalaze na samom dnu, ispod niza predloženih lista pjesama i slično. Dobra stvar je da je to i dalje vaš Spotify pa su sve vaše liste tu.
Uz Spotify, Sonos One SL se može spojiti s impresivnom količinom aplikacija – preko njega možete puštati glazbu iz Deezera, Apple Musica, Amazona, Audiblea, SoundClouda, Calma, GoodReadsa i još desetak drugih servisa.
Svaki Sonos zvučnik koji nabavite jedinka je za sebe – možete ih rasporediti po stanu, a ako vam treba stereo doživljaj doslovno ih samo trebate staviti u istu sobu.Kao što sam na početku napomenuo, One SL uistinu izgleda kao nešto što su dizajnirali u Appleu, a ovo se osjeti i tijekom svakodnevnog korištenja. Naime, tijekom testiranja primjetio sam da Sonos ima nešto više funkcionalnosti na iOS uređajima nego na Androidu, a iako je glavna od njih AirPlay, najprije bih htio reći nešto o “Trueplay tuning” opciji.
Dakle, ako imate Apple iPad ili iPhone, trueplay tuning opcija će vam pomoći da svoje Sonos zvučnike prilagodite sobi u kojoj se nalaze tako što ćete hodati prostorijom i mahati uređajem dok zvučnik proizvodi glasne robotske zvukove. Sonos kaže kako nakon ove prilagodbe samo treba ostaviti zvučnike da rade svoj posao i oni će s vremenom sve bolje zvučati, ali iskreno, nakon dva tjedna korištenja ne mogu reći da sam primijetio posebne razlike.
Osim toga, koliko god me boljelo reći – Sonos je jednostavno bolji ako imate Apple uređaj.
AirPlayem pak možete kontrolirati Sonos One SL (i mnogo drugih njihovih uređaja) kroz računalo ili telefon ili iPad, uz zaista malo truda. Možete otvoriti jednu od stotinu podržanih aplikacija i samo označiti Sonos kao uređaj putem kojeg će se puštati glazba. Ovo je posebno zanimljivo jer možete Sonos koristiti kao zvučnik računala ako koristite Mac. Na žalost, na Windowsima i Androidu je ovo nešto teže, ali možete, recimo, na računalu slušati jedno dok na Sonosu puštate drugo.
Na vrhu se nalaze gumb za pauziranje i puštanje glazbe, kao i dva koja možete sami programirati, iako tijekom svog korištenja zaista nisam imao potrebe uopće dirati zvučnik jer sam sve radio preko aplikacije.Posljednja značajka Sonosa je i jedna od najboljih. Naime, kako je svaki zvučnik jedinka za sebe – možete ih rasporediti po stanu, a ako vam treba stereo doživljaj doslovno ih samo trebate staviti u istu sobu. Aplikacija će tada shvatiti da su dva zvučnika u blizini i automatski ih podesiti kao stereo par, a na vama je samo da slušate kao i prije. Ako vam više ne treba stereo, samo premjestite jedan od zvučnika dalje i to je sve.
A što se tiče zvuka, ako koristite samo jedan Sonos zvučnik on će vrlo lako ispuniti gotovo bilo koju prostoriju i neće se nikada doimati tihim. Većina mog slušanja bila je na otprilike 15 do možda 20% glasnoće jer živim u stanu, ali ako imate gdje i kako, mogli biste se iznenaditi koliko ovi zvučnici mogu “potegnuti”.
Tijekom slušanja prošao sam gotovo sve svoje standardne žanrove – od balade Long December Counting Crowsa, u kojoj se klavir note izdvajaju kao na CD-u, pa do brzog Maxwell Murdera od Rancida s prepoznatljivom bas linijom koja se, pogotovo u stereu, čuje izuzetno dobro. Osim toga, impresionirao me zvuk Doomsdaya od Architectsa koja je, iako vrlo glasna pjesma, vrlo tehnički zahtjevna – neke sitnice često ne čujem na lošijim slušalicama, ali ovdje nije bilo nikakvih problema.
Tijekom mog testiranja na “stereo Sonos kauču” izmijenilo se nekoliko prijatelja i svi redom su rekli kako je doživljaj slušanja najlakše usporediti s time da vam netko svira doslovno u glavi. Kao kad nosite slušalice, ali mnogo prozračnije, ako to mogu tako opisati.
I zaključno?
Sonos One SL i drugi Sonos zvučnici namijenjeni su da ih postavite i koristite bilo gdje u prostoru kako biste uživali u sjajnoj kvaliteti zvuka bez izazova i problema koje nosi bluetooth. Činjenica da se spajaju direktno na vašu internetsku vezu omogućava im bolju stabilnost i mogućnost upravljanja s veće daljine, a to što nemaju mikrofon stavlja ih na zanimljivo mjesto “polu-pametnih” uređaja koje ne viđamo toliko često. Cijena oko 1500 kuna za komad nije mala, pogotovo za zvučnik od 10 centimetara visine, ali tehnologija koja u njemu živi zaista je najmanje nametljiva i pametna – čak i ako je to na neki drugi način nego smo naučili.
Osobno, kupio bi ova dva Sonosa odmah i slušao ih svaki dan, pogotovo jer mi daju dozu kombinacije koju inače ne dobijete s bluetooth uređajima. Tijekom deset dana Sonosi su se selili po sobi, stanu i kući i zaista sam zadovoljan jednostavnošću, dizajnom i kvalitetom zvuka.
Sonos One SL posudili su nam službeni predstavnici Sonosa u Hrvatskoj.
02/02/2021 09:39 AM
2014 © Hrvatske aplikacije i vesti