Pogledajte 1. epizodu Netokracija Podcasta o udjelima u tvrtkama i radničkom dioničarstvu (inspirirano Infobipom!) - Android

Get it on Google Play

Pogledajte 1. epizodu Netokracija Podcasta o udjelima u tvrtkama i radničkom dioničarstvu (inspirirano Infobipom!) - Android

Tjedni podcast o digitalnoj industriji u Hrvatskoj i svijetu s Mijom i Ivanom od danas možete slušati i gledati na webu, u podcast aplikacijama pa i na YouTubeu.

The post Pogledajte 1. epizodu Netokracija Podcasta o udjelima u tvrtkama i radničkom dioničarstvu (inspirirano Infobipom!) appeared first on Netokracija.

Jučer sam baš na putu iz ureda slušao epizodu podcasta Nice Try o tome kako je trebala izgledati Germanija, prijestolnica nacističke Njemačke, i koja je bila sudbina jednog od njenih ključnih dijelova – aerodroma Templehof u Berlinu. Ha, tko bi znao rekao da će mjesto u obliku orla na kraju postati hipstersko okupljalište, ali i centar za izbjeglice? Teška tema, ali upravo zato sam nakon toga nastavio s epizodom Ear Biscuitsa svojih najdražih YouTubera Rhetta i Linka u kojoj su raspravljali što bi oni učinili, da ih zamijene roboti. Da, Link je opet previše prije spavanja čitao Reddit.

Isuse, epizoda Business Warsa o dugogodišnjem sukobu kečerskih brendova WWF i WCW koje sam, sjećam se, ponekad uhvatio uvečer na TNT-u, čini se normalnijom. Nešto zahtjevniju temu toga da će Amazon početi nuditi zdravstvene usluge s podcasta a16z ipak ću ostaviti za jutro….

Da, volim podcastove više od desetljeća, duže nego što postoji Netokracija, ali je li vrijeme za Netokracija Podcast?

Tko uopće sluša podcastove u Hrvatskoj? Milenijalci i Gen Z

Kad mi je Ivan Kovačević prije koju godinu sugerirao da bi volio vidjeti na Netokracijinom YouTube kanalu tjedni pregled vijesti iz digitalne industrije, iskreno sam pomislio da za taj format kod nas nema prostora. Probali smo s jednom trećom smjenom, ali dinamika nije bila na mjestu pa smo nastavili s s nekoliko video eseja koji su mi, iako zahvalni, bili izuzetno zahtjevni za redovito stvaranje.

Podcast se i dalje nije činio kao opcija prvenstveno zato što se radilo o formatu koji je postojao već više od 10, pa i 20 godina, a koji nikada u Hrvatskoj – barem javno – navodno nije bio popularan. Ali oni koji su redovito slušali podcastove, bili su izuzetno vjerni svojim najdražim podcastovima bilo da se radilo o intervjuima Joea Rogana, Tima Ferrisa ili pak terapiji za parove popularnog YouTubera Caseyja Neistata i njegove žene Candice Neistat.

Novi val pod utjecajem YouTubera i vlastitog odrastanja

Tek kad me Nikola Stolnik pozvao na Brutzcast, a Maša Zibar objavila da pokreće Nemoj me podcast, bilo mi je jasno da očito nisu Surove strasti (na kojima ću uskoro gostovati) i Podcast Inkubator jedini hrvatski podcastovi. Uostalom, Burek je u Srbiji pokrenuo i Pojačalo podcast.

Dok su milenijalci poput mene upoznali podcastove samostalno kao geekovi, YouTuberi poput Nige Hige, Smosha (čije podcastove preporučam) pa čak i Logana Paula popularizirali su podcast kao format dostupan ne više samo putem Apple Podcasts i drugih aplikacija, već i YouTube kanala. Google je uvjeren u globalni uspjeh podcastova, tako da je nedavno pojačao njihovo pozicioniranje u rezultatima pretraživanja, ali i pokrenuo Google Creators fond koji je uložio u podcastove iz SAD-a, Španjolske, Libanona, Čilea i drugih zemalja.

Malo neformalno istraživanje Netokracije pokazalo je da u regiji podcastove slušamo ne samo putem specijaliziranih aplikacija, već upravo putem YouTubea, a da je podcast poznat kao sadržajni, ne tehnički format.

Kad kažete podcast kod nas, vjerojatno mislite na dvije do tri osobe koje u talk show formatu pričaju o nekoj zanimljivoj i ozbiljnijoj temi. Upravo zbog toga se Podcast Inkubator i Nemoj me zovu podcastovima, iako nisu dostupni na Apple Podcasts i drugim aplikacijama. Mrmlj. Trebali bi biti, mnogi i dalje preferiramo slušati podcastove tako upravo zato što želimo slušati, ne gledati video – možda smo u hodu…

Krajnje vrijeme za Netokracija Podcast, zar ne?

Slušatelja ima, novih i starih, ali pravi poticaj za podcast bila je realizacija Mije i mene da – otkada se preselila u Osijek gdje danas imamo i ured – ne stižemo toliko pričati (tračati?) o svemu što se događa u industriji. Neke od tema o kojima smo propustili pričati posljednjih tjedana su:

  • Tko to u IT industriji želi ubiti paušalne obrte?
  • Stagnira li startup scena i koje su nove nade?
  • U koje se društvene mreže isplati uložiti?

Rješenje, s obzirom na to da i Mia gaji ljubav prema ovom formatu, posebice prema podcastu Pivot Kare Swisher i Scotta Gallowaya, bilo je jednostavno. Umjesto da se čujemo kao normalni ljudi na Facetime, pozvat ćemo vas u svoje privatne razgovore u kojima ćemo komentirati što se događa u industriji, ali podijeliti i vlastita iskustva.

Svaki tjedan.

Netokracija Podcast S01E01: Kako zaslužiti udio u uspjehu tvrtke u kojoj radite

Nedavno sam pisao o tome kako bi Infobipov izlazak na burzu mogao stvoriti cijelu jednu novu generaciju poduzetnika i investitora, zahvaljujući njihovom ESOP programu (Employee Stock Ownership Plan) tj. radničkom dioničarstvu kroz koje najbolji zaposlenike osnivači Silvio, Roberto i Izabel uključuju u uspjeh najveće hrvatske tehnološke tvrtke.

S obzirom na čitanost i uspjeh tog članka, ali i pitanje nakon panela koji sam vodio na Digital Labinu, o tome jesu li osnivači hrvatskih tehnoloških tvrtki spremni davati udjele u svojim tvrtkama – razgovor o radničkom dioničarstvu i udjelima čini se kao logična prva epizoda. Posebno ako u njoj otkrijemo nove partnere u Netokraciji i Mia i ja objasnimo kako je ona postala partnerica. U prvoj epizodi Netokracija Podcasta pričamo:

  • Zašto je radničko dioničarstvo odlično ne samo za Infobip i njegove zaposlenike, nego i cijelu scenu;
  • Kako u praksi funkcionira “davanje udjela” zaposlenicima u Hrvatskoj i što je vesting;
  • Zašto sam uopće odlučio ponuditi Miji (i Marku Mudriniću) udio u Netokraciji – i zašto je ona prihvatila;
  • A spomenut ćemo i najnovije partnere – Tenu Šojer u Netokraciji Hrvatskoj te Marka Tadića u Netokraciji Srbija

Kao pravi podcast, Netokracija Podcast možete početi pratiti tako da preuzmete Apple Podcasts (evo i linka unutar Appleovog direktorija podcastova), Google Podcasts ili moj najdraži Pocket Casts i tamo pretražite “Netokracija Podcast“, pretplatite se na Netokracijin YouTube kanal za video verziju koju možete pokrenuti i ovdje:

Da, da – mutan sam. Znate već da sam mutan tip, posebno kad zaboravim nakon tone pripreme izoštriti na sebe u pilotu. Gledajte Miju!

Nadamo se da će vam se svidjeti prva epizoda Netokracijinog Podcasta koji ćete odsad moći slušati svaki tjedan bilo na putu na posao, u teretani ili dok se jednostavno opuštate. Nećemo se ljutiti ni ako nas pustite u uredu kao što Ivan (Šimić) i Mia ponekad u našem osječkom uredu puste pokoji podcast

The post Pogledajte 1. epizodu Netokracija Podcasta o udjelima u tvrtkama i radničkom dioničarstvu (inspirirano Infobipom!) appeared first on Netokracija.

09/10/2019 05:38 AM