Samsung Galaxy A51 – Recenzija - Android

Get it on Google Play

Samsung Galaxy A51 – Recenzija - Android

Nakon nekoliko godina traženja, Samsung je sa Galaxyjem A50 konačno ponudio kupcima dobar omjer uloženog i dobivenog, a što se ujedno i jako dobro odrazilo na prodaju spomenutog modela. Ove godine, odnosno čak krajem prošle, ponudio nam je i direktnog nasljednika A50-ke, a koji je u suštini vrlo sličan model, ali s nekoliko ključnih poboljšanja. […]

Nakon nekoliko godina traženja, Samsung je sa Galaxyjem A50 konačno ponudio kupcima dobar omjer uloženog i dobivenog, a što se ujedno i jako dobro odrazilo na prodaju spomenutog modela. Ove godine, odnosno čak krajem prošle, ponudio nam je i direktnog nasljednika A50-ke, a koji je u suštini vrlo sličan model, ali s nekoliko ključnih poboljšanja.

Novi dizajn donosi iste dizajnerske smjernice koje smo vidjeli i sa Galaxyjem S20 i moramo priznati da izgleda vrlo atraktivno, pogotovo u ovoj nebesko plavoj izvedbi. Zaslon je dodatno razvučen od ruba do ruba i sada umjesto zuba, na vrhu zaslona donosi malu rupicu.

Zadržane su sve dobre stvari, poput 3,5 mm izlaza za slušalice i proširive memorije, a predstavljeni su novi prodajni aduti poput novih kamera. Sve to, zapakirano je u praktički isti cjenovni rang kao i prošle godine, a što A51 čini vrlo zanimljivim uređajem za ovu godinu.

GLAVNE KARAKTERISTIKE

Dimenzije
 158.5 x 73.6 x 7.9 mm

Masa
172 grama

Zaslon
6,5″ Super AMOLED, 1080 x 2400, 20:9, 405 ppi, GG3

SoC
Exynos 9611 (10nm)

CPU
Octa-core (4×2.3 GHz Cortex-A73 & 4×1.7 GHz Cortex-A53)

RAM
4/6 GB

Interna memorija
128 GB

Micro SD
Da, do 1 TB

Brzo/Bežično/reverzibilno punjenje
Da/Ne/Ne

Otpornost na vodu
Ne

OS
Android 10/OneUI 2

Kamera
48 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.0″, 0.8µm, PDAF
12 MP, f/2.2, 12mm (ultrawide)
5 MP, f/2.4, 25mm (macro), 1/5.0″, 1.12µm
5 MP, f/2.2, (depth)

Prednja kamera
32 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/2.8″, 0.8µm

Baterija
4000 mAh

Cijena
2.499,00 kuna

Ustupio
Mobis.hr

PREDNOSTI
NEDOSTACI

Odličan AMOLED zaslon
Nije vodootporan

Moderan dizajn
Hardver je mogao biti i bolji

4 vrlo dobre kamere
Potrebna optimizacija (nadogradnja) softvera

Dizajn, kućište i ergonomija

Ne skrivamo afinitete prema šarenim bojama kućišta, a ova u kojoj je došao naš primjerak je baš pogođena. Naravno, o ukusima se ne raspravlja, pa je tako Samsung i za sve vas koji želite nešto diskretnije izdvedbe, ponudio i crnu i bijelu, s dodatkom svojevrsne narančaste, ako je tako možemo nazvati uopće.

Bilo kako bilo, naš primjerak sastoji se od 3 nijanse tirkizne, svaka sa svojom teksturom, što se u konačnici čini zanimljivim vizualnim rješenjem. Neodoljivo podsjeća na S20 sa stražnje strane, ali ipak nešto lošije izrade. A51 izrađen je od plastike, ali sve dok ne uzmete drugi uređaj u ruke, izrađen od kvalitetnijih materijala, to niti nećete primijetiti.

Štoviše, mnogi poznanici su znajući da imam S20 na testu, pomislili da je A51 upravo taj model. Toliko o tome koliko je izrada na visokom nivou, unatoč plastici. Donekle ga odaje manja masa, a u ruci leži odlično.

Tipke su smještene na desni bok, taman na dohvat palca, tamo gdje i trebaju biti. Utor za dvije SIM kartice i proširivu memoriju smjestio se na vrhu uređaja, a na dnu imamo i USB-C i 3,5 mm izlaz za slušalice, kojeg primjerice S20 nema.

Zato su izostali stereo zvučnici, koje u ovom rangu nismo niti očekivali. Svejedno, zvučnik je vrlo dobar, iako smješten na dno na pomalo nezgodno mjesto koje je lako prigušiti rukom. Dojam je kao da zvuk dopire i ispod zaslona, odnosno iz cijelog kućišta.

Na poleđini imamo i malu grbu za kamere, zbog koje se A51 pomalo klacka na stolu dok tipkate. Nije strašno, ali bi moglo neke živcirati.

Prednjom stranom se proteže veliki 6,5” zaslon, rastegnut od ruba do ruba, bez zuba, ali s malom rupicom na vrhu u kojoj se smjestila kamera. Ovo je ujedno i prvi Samsungov uređaj srednjeg cjenovnog ranga koji smo imali na testu, sa rupicom na vrhu zaslona.

13/03/2020 09:44 AM