Samsung Galaxy Fold – Recenzija - Android

Get it on Google Play

Samsung Galaxy Fold – Recenzija - Android

Svi proizvođači smartfona trude se maksimalno povećati površinu zaslona u odnosu na kućište. Tako danas, kad imamo smartfone čiji zasloni zauzimaju preko 90% prednje površine uređaja i gdje nam preostaje tek par postotaka do potpune pokrivenosti, dolazi vrijeme revolucije. Jedno od rješenja kako povećati površinu zaslona nudi Samsung sa svojim rješenjem preklopnog zaslona na novom […]

Svi proizvođači smartfona trude se maksimalno povećati površinu zaslona u odnosu na kućište. Tako danas, kad imamo smartfone čiji zasloni zauzimaju preko 90% prednje površine uređaja i gdje nam preostaje tek par postotaka do potpune pokrivenosti, dolazi vrijeme revolucije.

Jedno od rješenja kako povećati površinu zaslona nudi Samsung sa svojim rješenjem preklopnog zaslona na novom modelu – Samsung Galaxy Fold, kojeg navodno razvijaju već 7 godina. I kako to obično biva da se prvi mačići bacaju u vodu, povijest ipak uvijek pamti prve.

Prvi iPhone nije bio savršen, štoviše, bio je prepun mana, ali je donio određene promjene koje su zahvatile cijelu mobilnu indrustriju. Možda nije bio prvi uređaj takve vrste, ali je bio prvi koji je to napravio onako kako treba.

Nekoliko godina kasnije, došao je i prvi Note, za kojeg su mnogi smatrali da je prevelik i nazivali ga phabletom, nazivom koji je danas potpuno zaboravljen. Ipak, tržište je pokazalo da mjesta za veće uređaje itekako ima, a ubrzo je pokleknuo i Apple predstavivši svoju Plus liniju iPhponea, koju sada naziva Max.

Danas svjedočimo novoj revoluciji u svijetu smartfona. I bez brige, baš kao nisu svi smartfoni ostali na idealnih 3,5” i iOS-u, ili narasli na dimenzije prvog Notea i vratili olovčicu u upotrebu, tako neće niti svi smartfoni postati preklopni. Ali viđat ćemo ih sve više i više, i s godinama će postajati sve bolji i bolji. Samsung Galaxy Fold nije ni prvi ni posljednji preklopni smartfon, ali je prvi koji nešto znači za cijelu industriju.

Daleko je od savršenog uređaja, i koliko god dobar bio, nije smartfon namijenjen svakome. On sam po sebi ne traži preporuku, već ima svoju ciljanu publiku koja ga je, sudeći po inicijalnim prodajnim rezultatima, objeručke prihvatila. Ne znamo točno o kojem broju primjeraka je riječ, i je li lokalni operater naručio samo 5 komada pa se pohvalio da ga je rasprodao, ali smo se uvjerili u reakcije mnogih koji su ga vidjeli u našim rukama u posljednjih tjedan dana.

Samsung se potrudio ugraditi najbolje komponente kojima je raspolagao početkom ove godine, s tim da je njegov izlazak prolongiran za dobrih 6 mjeseci. No za razliku od nekih drugih kad se susretnu s određenim problemima, čak i ove magnitude, nije odustao od prodaje. Povukao je testne primjerke, ozbiljno pristupio rješavanju problema i izbacio ga na tržište nešto kasnije.

Ruku na srce, fijasko su mogli izbjeći da testiranje nisu strogo čuvali samo za laboratorijske uvjete, već ga dali u ruke ljudima koji su samo još jednom dokazali da ne postoji proizvod koji je 100% robustan. Naš primjerak je tako novi, redizajnirani model, s nekoliko ispravljenih grešaka koje su se na prvim primjercima pokazale fatalnima.

A kako je bilo koristiti Galaxy Fold ovih dana, kao primarni i jedini smartfon, saznajte u nastavku.

GLAVNE KARAKTERISTIKE

Dimenzije
Rasklopljen 160.9 x 117.9 x 6.9 mm, sklopljen 160.9 x 62.9 x 15.5 mm

Masa
263 grama

Zasloni
Savitljivi Dynamic AMOLED 7,3″ 1536 x 2152. Vanjski 4.6″ Super AMOLED 720 x 1680

SoC
Qualcomm Snapdragon 855

CPU
1×2.84 GHz Kryo 485, 3×2.42 GHz Kryo 485, 4×1.78 GHz Kryo 485

RAM
12 GB

Interna memorija
512 GB

Micro SD
Ne

Povezivanje
WiFi, A-GPS, Bluetooth, USB-C, NFC, Samsung Dex

Otporan na vodu
Ne

Brzo/bežično/reverzibilno punjenje
Da/Da/Da

OS
Android 9 Pie

Kamere
12 MP f/1.5-2.4 27mm OIS, 12 MP f/2.4 52mm (2X zoom) OIS, 16 MP f/2.2 12mm

Prednje kamere/vanjska
10 MP f/2.2 26mm, 8 MP f/1.9 24mm/10 MP, f/2.2, 26mm

Baterija
4380 mAh

Cijena
15.500 kuna

Ustupio
Samsung Hrvatska

PREDNOSTI
NEDOSTACI

Dizajn budućnosti
Nema 3,5 mm utor

Vrhunski zasloni
Prilično podložan oštećenjima

Odlične kamere
Nije otporan na vodu i prašinu

Fantastični stereo zvučnici
Na unutarnjem zaslonu je primjetno udubljenje

Vrhunski hardver
Iznimno visoka cijena

Ogromna interna memorija

Dizajn, kućište i ergonomija

Već na prvi pogled jasno je da je riječ o nečem totalno drukčijem smartfonu od svih do sada. U kutiji je došao rasklopljen, šepureći se ogromnim 7,3” zaslonom, neobičnog 5:7 omjera stranica. Tako rasklopljen izgleda pomalo “kockasto”, iako ovdje više pričamo o kvadru, a ne o kocki, no to je sada neka sasvim druga priča.

U svakom slučaju, naviknuli smo vidjeti zaslone s jasnom razlikom u dužini stranica. Moderni smartfoni su sve izduženiji, a čak i oni malo stariji su koristili 16:9 omjer. Samim time, do sada neviđeni 5:7 omjer je pomalo čudno gledati. Nije to samo do navike, jer su i svi sadržaji s vremenom postali prilagođeni izduženim zaslonima.

Tako otklopljen, definitivno nije namijenjen za korištenje jednom rukom, osim eventualno pri gledanju nekog sadržaja gdje ga jednom rukom samo pridržavate. Čak je i klasično skrolanje sadržaja palcem jedne ruke pomalo izazovno i riskantno po trošak kojeg ne želimo znati.

Srećom, ukoliko vam obje ruke nisu slobodne, nije ga uopće potrebno rasklapati. S vanjske strane imate mali 4,6” zaslon, sasvim dovoljne veličine da brzinski provjerite propuštene obavijesti, nazovete nekoga, brzinski pogledate vremensku prognozu i sl.. Teoretski ga možete koristiti bez da ga ikad otklopite, kao da je riječ o bilo kojem drugom smartfonu. Ali ćete se bome i napatiti ukoliko samo poželite napisati dulji tekst. Štos je u tome što zaslon, unatoč dijagonali od 4,6”, nema dovoljnu širinu.

21/12/2019 07:13 AM